10 prírodných skvostov Francúzska – 1. časť

Francúzska ponuka kultúrnych skvostov je takmer nevyčerpateľná. Z jej prírodných krás sme pre Vás vybrali tie, ktoré považujeme za najúchvatnejšie a jedinečné.

Gorge Verdon

Gorge Verdon (vo francúzštine Gorges du Verdon alebo Grand Canyon du Verdon) leží v  juhovýchodnej časti Francúzska (Alpes-de- Haute-Provence). Je to riečny kaňon, ktorý je často považovaný za jeden z najkrajších v Európe. Je dlhý asi 25 km a až 700 metrov hlboký. Bol vytvorený riekou Verdon, ktorá je pomenovaná po svojej úžasnej tyrkysovo – zelenej farbe, ako jednej z jej najcharakteristickejších vlastností. Najpôsobivejšia časť leží medzi mestami Castellane a Moustiers-Sainte-Marie, kde rieka vyrezala rokliny až 700 metrov smerom dole cez vápencové steny hôr. Na konci kaňona sa rieka Verdon vlieva do umelého jazera Sainte-Croix-du-Verdon (vo francúzštine: Lac de Sainte-Croix). Pretože leží v blízkosti Francúzskej Riviéry je kaňon veľmi obľúbený turistami. Je vhodný na cyklistické alebo pešie túry s nádhernými výhľadmi. Kajakári si môžu vyskúšať svoje limity s možnosťou prenajatia si kajaku. Tieto vápencové steny, ktoré sú niekoľko sto metrov vysoké  priťahujú hlavne horolezcov. Je to považované za vynikajúce miesto pre náročné športové lezenie.

Gorge du Verdon10Gordes du Verdon_2Gordes du Verdon_4Gorge du Verdon9Gordes du Verdon_3

Existujú tu lezecké trasy s množstvom trhlín, piliere a zdanlivo nekonečné steny. Lezenie je všeobecne technickej povahy a existuje tu viac ako 1500 trás, od 20 metrov do 400 metrov. Veľkolepá rieka vyrezala do útesu Gorges du Verdon v tomto juhofrancúzskom údolí magnet pre dobrodružných cestovateľov, rovnako  aj pre nadšencov menej adrenalínového spôsobu zábavy a športu.

Aiguilles de Bavella

Korzika je iný svet na rozdiel od pevniny Francúzska. Rozdiel je najmä v teplejšom počasí a divokej ostrovnej zeleni. Bavella (Jehly Bavelly) je názov horského hrebeňa s charakteristickými zubatými štítmi, veľkými skalnými stenami a borovicami ohnutými vetrom. Dominujú mu najvyššie vrcholky Bavelly Fornello a Punta Muvrareccia dosahujúce výšku 1899 m a sedlo Col de Bavella vo výške 1218 m. Pod sedlom sa nachádza turistická trasa. V prednej časti žulových vrcholov vo výške 1600 m je slávna socha Panny Márie.

 

TOSHIBA Exif JPEGAiguilles de Bavella1Aiguilles de Bavella

Aiguilles de Bavella7Aiguilles de Bavella4Aiguilles de Bavella5

 

Alpine wildlife_6Alpská divočina

Lyžovanie, snowbordovanie alebo stavanie snehuliakov je vynikajúca zimná zábava v drsnom francúzskom regióne Haute-Savoie. Leto a jeseň majú v horách tiež svoje čaro. Vezmite ďalekohľad, aby ste mohli sledovať miestnych chlpatých  obyvateľov, ako diviakov, kozorožcov alebo horských zajacov. Horské obydlia svišťou sú pre turistov miestnou atrakciou. Nezabudnite sa pre odchodom zastaviť v obchodoch so suvenírmi napr. v Morzine.

 

Alpine wildlifeOLYMPUS DIGITAL CAMERAAlpine wildlife_4

Côte de Granit Rose_7Côte de Granit Rose

Côte de Granit Rose alebo Pink Granite je úsek pobrežia v Côtes d’Armor severného Bretónska vo Francúzsku. Rozkladá sa na viac ako tridsiatich kilometroch od Plestin-les-Grèves až po Louannec. Oblasť sa stala populárnou turistickou destináciou vďaka svojmu nezvyčajne ružovému piesku a skalným útvarom. Tento typ ružových skál možno nájsť iba v dvoch ďalších miestach na svete, Korzike a Číne. Po pobrežnej prechádzke ochutnajte miestnu špecialitu mušle s pohánkovými plackami.

Côte de Granit Rose_2Côte de Granit Rose_3Côte de Granit Rose_5

 

Dune du Pilat_5Dune du Pilát

Po francúzsky la Dune du Pyla, alebo Pilát je najvyššia piesočná duna v Európe.  Nachádza sa v La Teste-de-Buch v Arcachon Bay Area iba 60 km od vínnej oblasti Francúzska Bordeaux.  Pilát sa niekedy hláskoval Pyla, preto alternatívne meno “duna Pyla”. Presnejšie, Pyla je názov najbližšieho mesta, Pyla-sur-Mer, ktoré je súčasťou La Teste-de-Buch obce v departemente Gironde. Duna má objem asi 60.000.000 m³ s dĺžkou 2,7 km od severu na juh. Je to známa turistická destinácia s viac ako jedným miliónom návštevníkov ročne.  Verte alebo nie, keď sneh nasneží na tieto pôsobivé 108 m vysoké kopce, môžete tu zahliadnuť aj vďačných nadšencov zimných športov.

Dune du Pilat_3Dune du Pilat_1Dune du Pilat_7

10 prírodných skvostov Francúzska 2. časť

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.