Ak Veľká Británia tak Cornwall

lands_end_cornwallCornwall je známy svojou divokou a pustou krajinou, rozsiahlym a rozmanitým pobrežím rovnako ako miernym podnebím. Stačia tri slová, pláže, more a slnko. Pláže sú miestom stretnutí i oddychu. Domáci i turisti relaxujú, venujú sa plážovým športom, v mori sa kúpu deti. Darí sa tu rybárom, windsurfistom i milovníkom potápania. Vedľa pláži a strmých skál ponúka príroda tajomné močariská. Dokonca sa tu darí palmám aj exotickým rastlinám. Práve v tomto prostredí sa natáčali filmy od románovej spisovateľky Rosamunde Pilcherovej či preslávený Pes baskervillský od sira Arthura Conana Doyla.

Lands-End_1

Zelený vidiek posiaty ruinami keltského osídlenia robí Cornwall hybridom historických pamiatok a prírodných krás. Je domovinou cornwallského národa považovaného za jedného zo šiestich keltských kmeňov. Cornwallský polostrov je obmývaný Keltským morom a končí najzápadnejším mysom Lands End s romantickým majákom. Ďalej je len šíre more. Nachádza sa tu vyhliadková plošina, ktorá odkrýva nádherné scenérie. Tu ste skutočne na samom konci sveta. Polostrov meria 120 kilometrov a je domovom pol milióna obyvateľov. Správnym strediskom Cornwallu je mesto Truro.

Cornwall, Foto: John Stratford

Cornwall, Foto: John Stratford

Je to zaujímavá zmes starého a nového. Pre svetové dedičstvo je dôležitá cornwallská doba kamenná a banícka história krajiny. Pusté a dych vyrážajúce zátoky pozdĺž južného pobrežia, rovnako majestátne útesy severného pobrežia robia Cornwall jedným z najúžasnejších kútov Veľkej Británie. Nájdete tu prímorské dedinky s bielymi domčekmi a rozpadávajúce sa staré banícke štôlne, úchvatné výhľady a miestne vychýrené trhy. Cornish pasty, pirohy plnené hovädzím mäsom a zeleninou sú tunajšou preslávenou kulinárskou lahôdkou. Turistika tvorí významnú časť príjmov miestnych obyvateľov. Príjemná klíma sem láka tisícky domácich aj zahraničných turistov ročne s cieľom vidieť miesta, kde sa natáčali autentické filmové scény. Oblasť prirovnávajú k americkej Floride.

Eden Project, Foto:  Jim Linwood

Eden Project, Foto: Jim Linwood

Eden Project je najväčšou atrakciou v Cornwalle a oplatí sa ho vidieť. Je to komplex najväčších skleníkov na svete. Sú tu dva obrovské skleníky tzv. biómy. Jeden je tropický, druhý subtropický. Ich úlohou je ukázať dôležitosť rastlín pre život. Stavby sú neuveriteľne veľké. Sú tu vodopády, jazierka, sochy, obrovské palmy, ovocné stromy, chatrče z džungle a veľmi teplo. Treťou dominantnou stavbou je vzdelávacie centrum. Projekt vznikol koncom deväťdesiatich rokov na mieste bývalej povrchovej bane na kaolín.  Na mieste, kde bola ešte pred 10 rokmi len diera v zemi, teraz stojí unikátna stavba. V Eden Projecte nájdete rastliny zo všetkých kútov Zeme. Kokosové orechy, banány, zemiaky, tropické a subtropické rastliny pestované v skleníkoch alebo vonku. Vďaka prúdeniu golfského prúdu tu prežijú rastliny z tundry aj zo subtropických oblastí.

Dartmoor_2

Národný park Dartmoor v Cornwalle je najväčšou prírodnou rezerváciou v južnom Anglicku. Rokliny, lesy, močiare, malé dedinky s uzučkými cestami a stáda oviec, či koní. To je typický obraz miestneho koloritu. Srdcom Dartmooru je Dartmoor Forest, ktorý je centrom celej oblasti a práve tu je množstvo potokov a vrchov s roztrúsenými skalami.

Pri návšteve Cornwallu nesmiete opomenúť rybársky prístav Tintagel obklopený rozloženými útesmi, Merlinove jaskyne či romantické zrúcaniny Artušovho rodného hradu vypínajúceho sa vysoko na návrší. Práve tento kút Británie je spájaný s legendárnym kráľom Artušom. Ten sa podľa povesti narodil práve na hrade Tintagel. Za návštevu určite stojí známe viktoriánske sídlo a záhrady Lanhydrock rovnako aj chránené vresoviská Bodmin Moor.

Krčma Jamaica Inn

Krčma Jamaica Inn

Polperro je jedna z najkrajších dedín Cornwallu. V úzkej doline zarezanej do pobrežia sú po oboch stranách rybárske domčeky, v strede malý prístav a rybári vykladajúci čerstvé ryby. Niektoré uličky sú také úzke, že pri rozpažení sa dotknete múrov na oboch stranách. Pri návšteve krčmy Jamaica Inn z 18. storočia si spomeniete na dej známeho milostného príbehu o pašerákoch z pera Daphne du Maurierovej. Dnes sa tu nachádza reštaurácia a malé múzeum pašerákov, ktorí tu svojho času mali svoju základňu.

Vrelo odporúčame navštíviť malé zátoky, impozantné útesy, prírodné rašeliniská, subtropické záhrady, historické miesta z čias Rimanov, staroveké hrady i ruiny, malebné rybárske dedinky aj prístavy a očarujúce nákupné mestečká. Spolu vo svojej rozmanitosti vytvárajú jedinečný charakter tohto úžasného miesta.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.