Andalúzia

Costa del Sol_Malaga

Andalúzia je najľudnatejšia a druhá najväčšia autonómna oblasť Španielska. Jej pomenovanie má pôvod v arabskom jazyku, Al-Andalus. Územie s rozlohou 87 268 km2 čo je 17,3 % z územia Španielska sa nachádza sa na juhu Pyrenejského polostrova. Pobrežie sa tiahne 900 km pozdĺž Stredozemného mora na východe až k Atlantickému oceánu na západe krajiny, popri veľkom množstve rôznych miest, dedín a pláží. Na juhu ju Gibraltársky prieliv oddeľuje od Afriky. Rozlohou je porovnateľná s niektorými  menšími európskymi krajinami. Jej územie je rozdelené do ôsmich provincií s hlavným mestom Sevilla. Územie je charakteristické geografickou rozmanitosťou. Stred územia pretína dlhé údolie rieky Guadalquivir, ohraničené zo severu  pohorím Sierra Morena a pohorím Sierra Nevada na juhu. Guadalquivir je najdôležitejšie rieka a prináša život do mnohých oblastí pri svojej ceste naprieč regiónom. Východná časť krajiny má typickú púštnu, severoafrickú vegetáciu a západ je charakteristický výskytom močiarov a mokradí.

Andalucia_region_ Malaga

Andalúzia – Malaga

Andalúzia je dnes moderná oblasť s dobre vyvinutou infraštruktúrou. Ekonomicky je to chudobnejší región v porovnaní so zvyškom Španielska a Európskou úniou. Krajina si je vedomá potreby modernizovať a pohnúť sa dopredu, zároveň sa však s veľkou láskou stará o svoje kultúrne dedičstvo po predkoch. Obyvateľstvo má silnú kultúrnu identitu a mnoho kultúrnych fenoménov má z veľkej časti alebo úplne andalúzsky pôvod. Patrí medzi ne flamenco, býčie zápasy a aj vplyv na moslimské architektonické štýly.

Pláže

Costa Tropical

Costa Tropical

Kilometre nádherného pobrežia majú jeden spoločný faktor a to je slnko. V roku je viac ako 300 slnečných dní. Okúzli vás očarujúce pobrežie, kde nájdete nedotknuté pláže, majestátne útesy, slaniská hemžiace sa  voľne žijúcimi zvieratami a málo známy podvodný svet ​​čakajúci na svoje objavenie.

Andalúzia zdieľa svoj život medzi dvoma láskami, Stredozemným morom a Atlantickým oceánom. Jedno z nich je pokojné a jemné, druhé je drsné a vzrušujúce, dve veľké pobrežné oblasti s ich vlastnou identitou.
Pláže sú prírodným dedičstvom krajiny a majú svoju vlastnú osobnosť. Pobrežie zahŕňa oblasť Almerie, Costa Tropical v Granade, Costa del Sol v Malage, Costa de la Luz v Cádize a Costa de la Luz v meste Huelva. Nájdete tu prírodné prostredie s teplými morskými vodami a horúcim slnkom v spojení s kúzlom miest a pôvabných prístavov.

Kultúra

Sevilla-Plaza-de-España12

Sevilla

Andalúzia má bohaté a staré kultúrne dedičstvo, ktorého hodnota je nevyčísliteľná. Historické pamiatky, archeologické náleziská a umelecké diela možno nájsť v celom regióne. Je nezvyčajné, aby sa v takom množstve malých miest nachádzali  pamiatky, ako unikátny oltárny obraz, rôzne majstrovské diela, maľby alebo budovy s veľkou architektonickou hodnotou. Zo 771 andalúzskych obcí bolo až 126 vyhlásených za pamiatkové rezervácie. Staré mestá Granada, Cordoba, Ubeda a Baeza boli vyhlásené za historické dedičstvo,  rovnako ako celá Sevilla. Spolu s týmto historickým odkazom má Andalúzia širokú sieť kultúrnych inštitúcií. Patrí medzi ne Múzeum výtvarného umenia, Centrum súčasného umenia a divadlo v Seville, knižnica v Granade, Filmový dom v Córdobe, Centrum Flamenca v meste Jerez de la Frontera, Centrum pre podmorskú archeológiu v Cádize, Centrum fotografie v Almerii a Picassovo múzeum a Centrum umenia v Malage.

Aktívny oddych

Andalucia_4V posledných rokoch sa oblasť stala ideálnym miestom pre všetky druhy športov. Nádherné počasie a kvalita športových zariadení predurčujú každého k aktívnemu oddychu.
Je možne robiť všetky druhy rôznych športov ako sú vodné športy, golf, zimné športy, jazdecké športy, plážové športy bez rozdielu veku pre dospelých aj deti.

Zábava

Je tu niekoľko zábavných parkov, kde si môžete zažiť niečo nové. Andalúzia sa snaží udržiavať rovnováhu a kontakt s prírodou. Máte možnosť objavovať nové oblasti zamerané na zachovanie ohrozených druhov rastlín a živočíchov. V zoo waterparkparkoch, akváriách a botanických záhradách sa ponoríte do priameho, otvoreného kontaktu so svetom zvierat a rastlín. Ak hľadáte zábavu a poučenie navštívte niektorý z Parkov vedy a techniky určených pre malých aj veľkých s možnosťou prakticky sa zoznámiť s vedou prostredníctvom interaktívnych  show. Budete môcť nechať pracovať svoju fantáziu. Tiež vodné parky, kde voda zohráva hlavnú úlohu pri zábave s tobogánmi a bazénmi, spolu so zelenými plochami a množstvom parkov.

Kuchyňa

gazpachoStredomorská kuchyňa  je v móde. Základné produkty, ako sú čerstvá zelenina a strukoviny, ovocie, ryby a panenský olivový olej, robia túto kuchyňu zdravou a lákavou.
Hlavný dôraz sa kladie na čerstvé miestne suroviny. Každé mesto a dedina dáva svojim typickým jedlám osobitú príchuť.  Gastronómia je verným odrazom histórie krajiny plnej vôní, chutí a farieb. Je to veľmi pestrá kuchyňa a jej tradičné výrobky sú veľmi chutné a odlišné od iných produktov.  Má blízko k moslimskej kuchyni.
Najuniverzálnejšie andalúzske jedlo z dôvodu jeho nutričnej ​​hodnoty a ľahkej prípravy je gazpacho (gazpačo), studená polievka s paradajkami, uhorkou, paprikou, cesnakom, olivovým olejom, octom a mnohými ďalšími variáciami.

Flamenco

flamencoCestovateľom sa vždy vryje hlboko do srdca obraz prekvapujúceho, vášnivého tanca, horúceho ako pohostinná Andalúzia. Flamenco štýl prešiel rovnako ako celá krajina svojim vývojom až do súčasnej podoby. Má mnoho modulácií, ale svojou základnou charakteristikou je nezameniteľné s tancami iných národov. Možno aj preto si čoraz viac razí svoju cestu aj mimo územia Španielska.

 

Galéria

zdroj: andalucia.org, wikipedia


View Larger Map

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.