Anjelská jaskyňa v Mexiku a jej tajomná podvodná rieka

Anjelska_ jaskyna_11Tie najkrajšie a fascinujúce miesta na svete sú ukryté pred ľuďmi na ťažko prístupných miestach. Mexiko je domovom mnohých pozoruhodných prírodných úkazov, ktoré vznikali pred tisíckami rokov vplyvom geologických procesov a klimatických zmien na zemi. Jednou z nich je tajomná podzemná rieka, neopísateľné prírodné kúpalisko na polostrove Yucatan v Mexiku.

Anjelska_ jaskyna_10Ak sa pozorne zahľadíte na fotografie uvidíte niečo zvláštne, niečo nie celkom bežné. Fotografie sú urobené pod vodou, ale napriek tomu sa zdá, že rieka tečie niekoľko metrov pod potápačmi.

Anjelska_ jaskyna_13Podzemná rieka, tečúca ticho cez Cenote Angelita, Anjelskú jaskyňu, v skutočnosti spoločne vytvárajú jeden z najpozoruhodnejších vodných prírodných úkazov. Potápanie v týchto miestach je nezabudnuteľným zážitkom a rajom pre potápačov. Najhlbší bod jaskyne je v hĺbke približne 60 metrov.

Cenote je zatopený závrt krasového pôvodu, aké sa nachádzajú vo veľmi hlbokých jaskyniach s prevalenými stropmi aj viac poschodí nad sebou. Tu sa zhromažďuje podzemná voda tvoriaca viac či menej hlbokú nádrž.

Anjelska_ jaskyna_09Do hĺbky približne 29 metrov je voda v rieke sladká a krištáľovo priezračná. Pod ňou, v hĺbke 30 až 60 metrov sa voda stáva slanou. V podzemnej rieke je tenká vrstva sirovodíka, ktorý oddeľuje sladkú vodu od slanej ilúziou mystickej rieky. Táto vrstva sa pod nohami potápačov objaví ako ťažký farebný mrak. Sírovodík vytvára oblačnú vrstvu, ktorá sa od sladkej vody značne líši. Úžasná scéna vyzerá ako bežná nadzemná rieka kľukatiaca sa po svahu s listami a mŕtvymi stromami. Neskutočný obraz rieky oklame všetkých pozorovateľov. Ľahko uveríte, že zábery boli spravené nad zemou, ak by ste nevideli na obrázkoch aj potápačov. Nie je veľa miest na svete, kde sa môžete potápať v oblakoch a vidieť pri tom pod nohami stromy a popadané lístie.

Anjelska_ jaskyna_16Cenote Angelita v Mexiku je naozaj nezabudnuteľná skúsenosť. Váš zostup smerom ku dnu jaskyne plnej vody je zážitkom na celý život. Ako sa dostávate hlbšie, voda sa premení zo sladkej na slanú a pod nohami vám zrazu začne tiecť rieka so stromami a listami plávajúcimi po jej hladine. Je to ale len zdanie, úžasný prírodný klam. Na vašej ceste nadol si rovnako môžete prezrieť nádherné vrstvy hornín, ktoré majú svoj pôvod v poslednej dobe ľadovej. Avšak iba ako skúsený potápač dodržujúci zásady bezpečnosti a opatrnosti môžete oceniť v plnej kráse tento jedinečný prírodný úkaz. V okolitých oblastiach pôsobí niekoľko potápačských centier. Vzhľadom k hĺbke a uzavretému prostrediu doporučujeme ponor iba pokročilým potápačom.

 

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.