Antalya

Antalya_TureckoTurecká Antalya leží na útese na brehu Stredozemného mora (starogrécky kraj Pamphýlia). Zo západu Antalyu chráni pohorie Bey a zo severovýchodue pohorie Toros. Na východ od mesta sa nachádza medzinárodné letisko. Denné teploty vzduchu v letných mesiacoch dosahujú 34 °C a mora od 25 do 27 °C.

Antalya má 2 veľké pláže, západná pláž Konyaalti má voľný vstup, je sem tam kamienková. Východná pláž Lara je dlhá pláž s jemným pieskom. Za vstup sa platí a leží 10 km od mesta. Väčšina ubytovacích zariadení sa nachádza pri pláži Konyaalti. V Antalyi sú široké možnosti ubytovania, od lacnejších penziónov až po 5 hviezdičkové hotely. Veľa hotelov ponúka all incusive. Na vyššej úrovni je to samozrejme v 5 hviezdičkových hoteloch, kde sú poruke nákupné centrá, diskotéky, reštaurácie.

Verejná doprava v Antalyi ponúka autobusy, taxíky, električky, Dolmuše – hybrid medzi taxíkom a mikrobusom. Dolmuš môže a nemusí mať vymedzené konkrétne zastávky. Dolmuš vám zastaví na znamenie. Keď potrebujete vystúpiť, stačí povedať vodičovi. Je to lacný typický turecký spôsob dopravy.  Električka premáva len na niektoré miesta v Antalyi. Hodí sa vtedy, ak chcete vidieť niektorú turistickú atrakciu, ako napr. múzeum. Električky jazdia po jednej koľaji a čakajú na seba v prostrednej stanici. Jazdia každú pol hodinu od 7:00 do 21:00.

Staré mesto - Kaleici

Staré mesto – Kaleici

Kaleici, známe ako stará Antalya (Staré mesto), je historické centrum moderného mesta, ktoré bolo najskôr  rímske, neskôr byzantské, seldžucké a nakoniec turecké mesto. Boli tu postavené malebné staré domy, ktoré sa nachádzajú medzi úzkymi uličkami. Je tu mnoho malých butikov, hotelov, penziónov a reštaurácii, ktoré ponúkajú kulinárske špeciality v atmosfére starých čias. Kaleici obklopuje starý rímsky prístav.

Starý prístav v Antalyi je malá zátoka obklopená útesmi. Kotvia tu malé lode a jachty, odtiaľ sa taktiež organizujú výlety loďou. Prístav obkolesujú citadely. Ich vnútro bolo zrekonštruované a dnes slúžia ako krčmy, kaviarne, reštaurácie a diskotéky.

minaret Yivli

minaret Yivli

V Antalyi je veľa historických pamiatok, ktoré sa počas dovolenky oplatí navštíviť. Jednou z nich je minaret Yivli Minare. Nachádza sa v tesnej blízkosti Kulliye (komplex tvorený zo siedmych rôznych budov).  Yivli Minare sa nachádza sa na východ od blízkej mešity. Má štvorcový pôdorys vyrobený z brúsených kameňov. Jeho horná konštrukcia je osemhran postavený z tehál. Zaujímavé sú jeho modré mozaikové dlaždice. Ďalšou zaujímavou pamiatkou je Kesik Minare. Bol to pôvodne rímsky chrám, neskôr premenený na byzantský kostol.

Na východnej strane Starého mesta sa nachádza Hadriánová brána. Je to monumentálna brána s tromi rozšírenými arkádami, ktorá bola postavená na počesť rímskeho cisára Hadriána.

Archeologické múzeum

Archeologické múzeum

Archeologické múzeum v Antalyi je jedným z najvýznamnejších múzeí v Turecku. Môžete tu vidieť mnoho pamiatok aj zo susedných regiónov. Múzeum má niekoľko častí. V jednej z nich sú vystavené skameneliny živých tvorov z rôznych geologických období a kamenné nástroje. Bronzové sochy Herakla a Apollóna patria medzi najzaujímavejšie kúsky. Zeus, Isis a Serapis sú sochy, ktoré môžete vidieť v hale bohov. Zaujímavé sú taktiež sochy a busty niektorých rímskych cisárov, mince, zbrane a koberce.

Staré mesto je obkolesené modernejšou mestskou časťou, v ktorej sa nachádzajú obchody, banky, reštaurácie. Môžete tu videť veľké množstvo šesťposchodových domov. Na sever od Starého mesta sa nachádza bulvár Sarampol známy svojimi bazármi.

Ako dobrý výlet môže byť návšteva niektorej z jaskýň v okolí Antalye. Jaskyňa Beldibi sa nachádza asi 25 km od mesta vo vápencových skalách. Môžete tu vidieť obrazy postáv a scény z lovu. Najznámejšia je jaskyňa Damlatas, ktorá je vhodná pre astmatikov. Obdivovať môžete stalagtity a stalagmity v rôznych farbách. Jaskyňa Karain sa nachádza asi 27 km na severozápad mesta Antalya. Tvoria ju 3 prepojené veľké sály. Boli tu objavené rôzne nástroje z praveku, skamenelé lebky človeka a kostry prehistorických zvierat.

Perge

Perge

Za návštevu určite stoja vodopády Dudense. Nachádzajú sa v oblasti Lara, sedem kilometrov od centra Antalye smerom na východ.  40 km východne od Antalye môžete vidieť zachovalý amfiteáter Aspendos. Navštíviť sa oplatí aj starobylé mesto Perge, v ktorom môžete vidieť pozostatky starodávneho divadla, štadióna, trhoviska alebo staré antické kúpele.

 

 

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.