Austrálsky Vianočný ostrov

Vianocny ostrov_18Vianočný ostrov sa nachádza v Indickom oceáne južne od ostrova Jáva. Bol objavený Holanďanmi priamo počas vianočných sviatkov 25. decembra v roku 1643, ktorí so svojou loďou v službách Britskej Východoindickej spoločnosti brázdili vody Indického oceánu. Z toho dôvodu ho jeho kapitán Willliam Mynors pomenoval Vianočným ostrovom. Do roku 1958 bol súčasťou kolónie Singapur a od roku 1958 sa stal austrálskym územím.

Vianocny ostrov_5_Marianna Crow foto: Marianna Crow

Pôvodne bol neosídlený, ale od roku 1895 tu začala ťažba a export fosfátov a tým pádom ostrov získal svojich stálych obyvateľov. V súčasnosti má populáciu menej ako 1500 obyvateľov, ktorí žijú v niekoľkých osadách na severnom cípe ostrova. Najdôležitejším administratívnym centrom a hlavným mestom je Flying Fish Cove, čo v preklade znamená Zátoka lietajúcej ryby. Mesto dostalo svoje pomenovanie na počesť britskej vojenskej lode Flying Fish, no nazývajú ho aj The Settlement čo v preklade znamená “osada”.  Pri prehliadke mesta nevynechajte tunajšiu malajskú komunitu a mešitu Buck House s rezidenciou správcu, prekrásnou záhradou a zbierkou starých zbraní.

Vianocny ostrov_15_Chai Sabz foto: Chai Sabz

Populáciu tvorí  etnicky zmiešané obyvateľstvo Číňanov, Austrálčanov, Európanov i prisťahovalcov z Malajzie, potomkov niekdajších kolonizátorov a privezených ľudských pracovných síl. Mix kultúr, zvykov a náboženstiev tu vytvára zaujímavý obraz harmonického spolužitia. Počas roka slávia jeho obyvatelia vo vzájomnej tolerancii množstvo kresťanských, moslimských, ale aj taoistických či budhistických sviatkov.

Vianocny ostrov_4_Marianna Crow foto: Marianna Crow

Geografická izolácia ostrova, 2 000 km od Austrálie a 500 km od Indonézie a jeho história bez zásadného vplyvu ľudí boli hlavnými príčinami vedúcimi k vysokej úrovni endemismu tunajšej flóry a fauny. Z toho dôvodu ho mnohí nazývajú aj Galapágami Indického Oceánu. Už dlhé roky priťahuje záujem prírodovedcov a botanikov. Až 63% z jeho 135 km2 územia tvorí národný park.

Vianocny ostrov_3

Existujú tu veľké plochy Monzúnových dažďových pralesov, mnoho druhov zaujímavých živočíchov, rôznorodé a jedinečné druhy vtákov, nádherný podmorský svet a iné zvláštnosti. V novembri tu môžete obdivovať jeden z najväčších prírodných divov sveta, púť vyše 100 miliónov červených krabov z pobrežia do vôd tropického oceánu. Samička červeného kraba putuje s vajíčkami k oceánu, aby za priaznivého mesiaca a prílivu mohla uvoľniť do vody státisíce vajíčok. V prírodnej rezervácii žije chránený vták Sula Abbotti, je to posledné miesto jeho výskytu na zemeguli.

Vianocny ostrov_10_Marianna Crow foto: Marianna Crow

Ostrov je hornatý a z väčšej časti pokrytý dažďovým pralesom. Fosfát uložený pôvodne ako mŕtve morské organizmy sa na ostrove ťaží už po mnohé roky. Takmer celý obrys pobrežia tvoria útesy s prístupom k oceánu nájdete len na niektorých miestach. Pláže sú drobné s jemným bielym pieskom, mnohokrát dostupné len za pomoci auta po prekonaní pralesa, ktorý ich dokonale ukrýva.

Vianocny ostrov_11_Marianna Crow foto: Marianna Crow

Bývalá banícka osada South Point s dvoma čínskymi chrámami a opustenou železničnou stanicou priťahuje turistov každoročne náboženskými slávnosťami a sprievodmi s pochodňami. V lokalite Dales je plno otvorov v skalách, kde sladkovodné prúdy stekajúce z ústrednej plošiny sformovali cestičky k moru. Taktiež sa tu nachádza malebný vodopád Hughe’s Tufa. Pozdĺž južného pobrežia ostrova sa nachádza Blowholes, čo je rad skalnatých otvorov, z ktorých strieka morská voda prúdiaca z oceánu a zmiešava sa so vzduchom. V ostrovných skalách z mäkkého vápenca sa vplyvom vody a vulkanických plynov vytvorilo mnoho jaskýň. Najznámejšími jaskyňami sú Daniel Roux Cave, v ktorej je zároveň koryto rieky Lost Lake Cave s preslávenými kvapľovými plochami a Full Frontal Cave. Grotto je maličká jaskyňa prepojená s morom, ktorá má aj svoje vlastné malé sladkovodné jazierko. Pohyb vĺn cez úzke otvory spájajúce jaskyňu s morom vytvára nezabudnuteľné zvukové efekty.

Vianocny ostrov_12_plaz Lili_Marianna Crow foto: Marianna Crow

Miesto stvorené hlavne pre tých, ktorí nehľadajú hotelový rezort, prípadne pláže so slnečníkmi a čašníkom a netúžia sa potkýnať o davy turistov.

Vianocny ostrov_mapa_16_wikipedia foto: Wikipedia

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.