Balaton už nie je to čo kedysi, je omnoho lepší

Balaton_Paul PadshewsckyPre mnohých je slovo dovolenka spojené s oddychom, opaľovaním a kúpaním sa v mori. Toto všetko a ešte omnoho viac ponúka aj náš blízky sused Maďarsko. Je síce bez prístupu k typickému slanému moru, no nájdete tu  najväčšie sladkovodné jazero strednej Európy nazývané aj Maďarské more – Balaton. Jeho krása uchvacuje tak zahraničných turistov ako aj domácich obyvateľov. S impozantnou dĺžkou 77 kilometrov sú bezpochyby magnetom pre návštevníkov práve početné plážové letoviská. Vzniklo v období treťohôr a je to posledný zvyšok kedysi skutočne existujúceho mora. Toto veľké jazero s rozlohou 596 km² ponúka pestrú paletu aktivít, mnoho zábavy, športov, návštevu vidieka a turistiku po okolitých zelených kopcoch, chutné jedlo, rôznorodé akostné vína, nočný život a v neposlednom rade nezabudnuteľné zážitky z letnej dovolenky. Oblasť Balatonu sa od polovice mája do polovice októbra vyznačuje príjemným teplým a slnečným podnebím. Teplota vody dosahuje 20 a v letných mesiacoch až 26°C.

Južný breh Balatonu, Foto: Krisztina Kanczos

Južný breh Balatonu, Foto: Krisztina Kanczos

Pláže severného a južného pobrežia Balatonu sa od seba výrazne líšia. Pre lepších plavcov sú ideálne severné časti pobrežia jazera so strmším sklonom dna. Voda sa tu prudko prehlbuje a po 30-50 metroch sa na dno nedá dosiahnuť. Okrem bežného plážového kúpania si zdatnejší plavci môžu vychutnať aj hlbšie vody Balatonu. Pre rodiny s deťmi a neplavcov sú vhodnejšie skôr južné brehy. Z roka na rok tu narastá množstvo voľne prístupných pláží. Pre tunajšie pobrežie sú príznačné piesočné plytčiny. Pri brehu sa v ledva polmetrovej vode môžu vyšantiť aj tí najmenší. Voda sa zvažuje len pozvoľna a zväčša môžete vo vode kráčať aj 500 m od brehu.

Okolie Balatonu, Foto: Flickr

Okolie Balatonu, Foto: Flickr

Takmer na každej pláži je k dispozícii požičovňa vodných bicyklov, surfov, kajakov či iných plavidiel. V okolí jazera je k dispozícii veľké množstvo rôznorodých ubytovacích zariadení. Pre náročnejších sú k dispozícii štvorhviezdičkové hotelové rezorty. Na konci východnej časti Siófoku s názvom Aranypart (Zlaté brehy) sa medzi Szabadifürdő a Sóstó nachádza surfová pláž s najlepšími podmienkami pre kitesurfing a windsurfing v celom Maďarsku. Okrem surfovania či jachtingu sa veľkej obľube teší aj vodné lyžovanie a wakeboarding. Pre tieto športy sú v Balatonfüred, Siófok a Vonyarvashegy vybudované vodné vleky. Týmto sa však zoznam vodných aktivít na Balatone zďaleka nekončí. Dobrodružný park v Gyenesdiás sa nachádzajúci pri Gyenesi Lidóstrand (pláž Lidó) na ploche 4 hektáre a zahŕňa 50 prekážok, kde malí i veľkí, deti, účastníci školských výletov, team builderi, milovníci dobrodružstiev alebo extrémnych športov môžu vyskúšať svoju odvahu a zručnosť na rôznych prekážkach. Romantické zrúcaniny niekoľkých hradov vypovedajú o pohnutej minulosti tejto krajiny. Na pobreží Balatonu stojí viacero nádherných kaštieľov a kúrií, ktoré dodnes pripomínajú zlatý vek maďarskej šľachty.

Siófok  - Galerius - Balaton

Siófok – Galerius – Balaton

Siófok už tradične láka aj priaznivcov turistiky a aktivít v prírode, zároveň je hlavným prístavným miestom pre všetky balatonské lodné linky. Tunajšie kryté relaxačné kúpele Galerius pomenované podľa rímskeho cisára sú k dispozícii počas celého roka s bohatou ponukou služieb v oblasti wellness. K dispozícii sú relaxačné kúpele, vírivky, sauny i termálne liečivé vody. V oddychovom centre v obci Zalakaros vyviera liečivá voda z hĺbky 2 000 m. Po kúpeli v liečivej vode v Nagyberény sa odporúča na hodinku si ľahnúť a relaxovať, aby sa podporilo aktívne pôsobenie minerálnych látok. Len 6 km od Balatonu leží jazero Hévíz (Hévízi-tó), ktoré je najväčším biologicky aktívnym termálnym jazerom na svete. Blahodarné účinky jeho vôd a bahna sú známe už celé stáročia.

Opátstvo Tihanyi Apatság - Balaton

Opátstvo Tihanyi Apatság – Balaton

Letnú sezónu spestruje množstvo rôznych podujatí a festivalov ako sviatky vinobrania či festival Balaton Sound v Zamárdi. Tento rok sa koná 10. – 13. júla. Pri lete balónom sa vám z vtáčej perspektívy odhalí celé okolie jazera s malebnými pahorkami, polostrovom Tihanyi a v diaľke sa týčiacimi vežami opátstva Tihanyi Apátság. Už z diaľky sú viditeľné dve charakteristické vežičky kostola. Polostrov bol obývaný už takmer pred 1000 rokmi, je vulkanického pôvodu a vybieha hlboko do jazera.

Dovolenku plnú zážitkov si dochutíte špecialitami miestneho vinárstva. Za ochutnávku stoja tradičné miestne druhy vína ako vlašský rizling Csopaki Olaszrizling či ,,sivý mních “ Badacsonyi Szürkebarát,  „ Juhfark“, typický pre oblasť Somló a prezývaný aj „víno svadobnej noci“ alebo jemné, zamatové červené odrody merlotu a modrej frankovky z juhobalatonskej vinárskej oblasti.

Zalakaros

Zalakaros

Napriek stále rastúcemu turistickému ruchu je voda jazera mimoriadne čistá. Dokazuje to množstvo rýb, ale i pravidelný monitoring kvality vody. Pláže Balatonu sa každoročne dostávajú do hodnotenia o „Vlajku modrej vlny,“ čo je pre turistov zárukou nielen čistej vody, ale aj potrebnej infraštruktúry, dodržiavania hygieny na pláži, podania prvej pomoci aj služby vodných záchranárov, lekárskej starostlivosti i hliadky bezpečnostnej služby.

Balaton - mapa

Balaton – mapa

 Úvodné foto: Paul Padshewscky

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.