Baška Voda a blízke okolie – Promajna, Bratuš, Krvavica, Bast, Topiči

Na úpätí veľkolepého horského masívu Biokovo v západnej časti Makarského pobrežia v Dalmácii, na chorvátskom pobreží Jadranu leží čarokrásna prímorská oblasť Baška Voda. V minulosti miesto nádenných robotníkov, námorníkov a rybárov sa zmenilo na moderné turistické miesto so všetkými charakteristikami mediteriánskeho mestečka. Archeologické nálezy svedčia o osídlení na území Bašky Vody už štyri tisíc rokov pred našim letopočtom a hlavným dôvodom bola pramenitá pitná voda.

Je to významné a rušné letovisko na Makarskej riviére. V okolí sa pestuje vinič, olivovníky, figovníky a višne maraska. Jadranská magistrála tu vedie nad obcou a neobťažuje svojou prevádzkou rekreantov. Prednosťou Bašky Vody je bohatá vegetácia vrátane borovicových lesov, ktoré dosahujú až k dlhým kamienkovým plážam. Sú tu krásne dlhé pláže z drobných kamienkov a hrubého piesku typické pre Makarskú riviéru. Tiahnu sa niekoľko kilometrov oboma smermi. Vďaka pozvoľnému vstupu do vody sú vhodné aj pre rodiny s malými deťmi. Hlavná pláž, zvaná Nikolina, predtým Južna plaža bola vyznamenaná tzv. Modrou vlajkou. Prírodný park Biokovo čiastočne zahŕňa aj oblasť obce Baška Voda.

Baška Voda

Baška Voda

Letovisko má veľmi dobré podmienky pre rôzne športy. Na prvom mieste sú jachting, potápanie, windsurfing, vodné lyže, vodné skútre, parasailing. Z loptových športov si možno zahrať tenis, plážový volejbal, futbal, hádzanú, basketbal, minigolf a pod. Zdatným turistom sa ponúka možnosť vysokohorských túr do pohoria Biokovo. Milovníci jazdy na bicykli sa môžu vydať do okolia na krátke vychádzky či na náročnejšie výlety do horských oblastí Biokova, v prípade záujmu si môžete vypožičať bicykel. Aj na deti je tu pamätané. Môžu sa vyblázniť na detských ihriskách, trampolínach a ďalších atrakciách.

V tesnej blízkosti obce Baška Voda je ešte päť prekrásnych miest, tri na morskom pobreží a dve na horských úbočiach pohoria Biokovo.

Promajna

Promajna

Kedysi prevažne rybárska osada, dnes malé turistické mestečko Promajna, sa nachádza na úpätí Biokova 4 km južne od Bašky Vody. Za svoj názov vďačí prameňu života – slnku. Veľký počet archeologických nálezov keramiky, amfór a rôznych nádob hovoria o živote na jej území už od 2. storočia pred Kristom. Nález zlatých šperkov (perlový náhrdelník, náramky a prsteň) v hrobe je jedným z najvýznamnejších nálezov z obdobia neskorej antiky v oblasti Makarského prímoria.
Dlhá biela slnečná pláž chránená borovicami a vybavená všetkým potrebným, priezračné a teplé more, čistý vzduch a zachovalé okolie sú hlavným charakteristickým znakom mestečka Promajna. Začiatky turizmu sa viažu na výstavbu neďalekého Dječjega Sela (Detskej dediny), kúpeľov na liečenie chorôb dýchacej sústavy. Posledné desaťročia bolo v mestečku postavených množstvo súkromných domov, ktoré ponúkajú kvalitné izby a apartmány, pričom mestečko ponúka aj hotelové ubytovanie na vysokej úrovni. Toto nádherné miesto má všetko, čo je potrebné pre turistiku (poštu, obchodíky, turistické kancelárie, zmenárne) a v miestnych reštauráciách sa hosťom ponúkajú gastronomické špeciality dalmatínskej aj medzinárodnej kuchyne. Centru mestečka dominuje zvonica a priestranný kostol Všetkých svätých.

Bratuš

Bratuš

5 km južne od Bašky Vody sa na úpätí Biokova nachádza malé kultivované turistické mestečko Bratuš. Pozornosť návštevníkov Bratuša priťahujú ilýrska zrúcanina hradu nad mestom a archeologické nálezy, príklady zachovanej dalmatínskej architektúry a významné Kačićevi dvori (Kačičové dvory) a komplex obytných a hospodárskych budov v strede mesta. Rybársku tradíciu mestečka nahradil turizmus. Turistom sa ponúkajú prevažne izby a apartmány v súkromných domoch, obchod a pohostinstvá a biela slnečná pláž.

Krvavica

Krvavica

Krvavica sa nachádza 6 km južne od Bašky Vody a jedinečným spôsobom spája pohorie Biokovo s morom. V lokalite Manastirina nad mestom bol objavený aj starý náhrobný kameň s vytesaným reliéfom troch žien a muža s mečom. Začiatky turizmu v Krvavici sa datujú od roku 1960, kedy sa celkom pri mori začal stavať rovnomenný turistický komplex s hlavným objektom špecifickým svojim okrúhlym tvarom. Dnes sa v Krvavici ponúkajú moderné apartmány a izby v súkromných vilkách, obchod a pohostinstvá a začiatkom XXI. storočia mesto získava aj prístav. Okrem bielej slnečnej pláže mestečko krášli aj špecifická prírodná pamätihodnosť Krvavice – Ključ kuk – vysoká kamenná stena týčiaca sa nad mestom.

Na horských svahoch Biokova v nadmorskej výške 150 m nad morom a 2 km východne od Bašky Vody sa nachádza dedinka Bast. Názov Bast, ktorého korene zrejme pochádzajú z antických dôb Biston je prvýkrát zaznamenaný v roku 1434. Okrem príkladov vynikajúco zachovanej dalmatínskej architektúry (stavby zakryté kamennými platňami s kamennými fumarami a solarami) mestečko krášli aj kostolík sv. roku z 15. storočia postavený v gotickom štýle a neskorobarokový kostol Nanebovzatia Blahoslavenej Panny Márie z roku 1636, ktorý koncom XIX. storočia získava nové mramorové oltáre. V blízkosti kostola sa nachádza starý cintorín, na ktorom sú najzaujímavejšie štyri náhrobné dosky s vytesanými štítmi, mečmi a polmesiacom.
Okrem tradičných poľnohospodárskych prác mestečko rokmi žilo aj z kameňolomu, avšak od konca 20. storočia sa sústreďuje na turizmus a ponúka izby a apartmány v súkromných vilkách, ako aj gastronomické pôžitky.

Malebné mestečko Topiči sa nachádza ani nie kilometer severovýchodne od Bašky Vody. Dedinka je už na horských svahoch pohoria Biokovo a osídlená je od 17. storočia. Na prístupovej ceste do Topiči bol postavený veľký kamenný kríž a na horských skalných stenách nad dedinou sa nachádza pamätník horolezcovi Maximiliánovi Mandlovi. Celé mestečko je chránenou pamiatkou kultúrneho dedičstva a Topiči je zahrnuté aj do župného projektu o etno-eko dedinu. Okrem nepatrných ubytovacích kapacít sa turistom v mestečku ponúka konoba (krčma) s nádherným okolím, vyhliadkou a gastronomickými špecialitami pre tento kraj.

Prajeme si, aby ste si vychutnali jedinečné spojenie mora a hôr spoločne s tradičnou pohostinnosťou a temperamentom miestnych ľudí a zistíte prečo sa tu každoročne toľko návštevníkov s radosťou vracia.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.