Baskicko

san-sebastian-harshilBaskicko je autonómne spoločenstvo ležiace na severe Španielska medzi Pyrenejami a Biskajským zálivom. Obývajú ho Baskovia, pôvodní obyvatelia hovoriaci izolovaným jazykom baskičtinou, ktorá sa neradí k žiadnym európskym jazykom. Považuje sa za jeden z najťažších jazykov vôbec a je tu prvým úradným jazykom, zatiaľ čo španielčina má postavenie až druhého jazyka. Baskovia sú národ s veľmi výrazným etnickýcm povedomím. Sú jedným z najstarších národov v Európe. Obyvatelia majú zmysel pre humor a dokazujú ho zvláštnymi športmi, ako je štiepanie klátikov, súťaž v dvíhaní kameňov, rúbaní stromov či kosení trávy. V každej dedine sa hrajú veľmi obľúbené kolky.

Baskicko je jedným z najbohatších regiónov Španielska. Nájdete tu mnoho fariem a malých poľnohospodárskych statkov a dobytkárskych usadlostí. Tiež rybolov má veľkú dôležitosť v ekonomike regiónu. Územie je charakteristické hornatejším pobrežím, zelenším vnútrozemím a turistami vyhľadávanými nádhernými plážami. Kto raz navštívi San Sebastian, nepoprie koľká krása sa dokáže skĺbiť v jednom meste bohatom na kultúrne, historické pamiatky a výnimočnú gastronómiu.

San Sebastian má typického španielskeho ducha s charakteristickým labyrintom malebných úzkych uličiek, so starými budovami, z ktorých každá dýcha históriou. Mestu dominuje Vrch Urgull a na jeho vrchole sa rozlieha socha Krista. Múzeum Naval vás prevedie históriou Baskicka a tohto malebného mesta píšuceho svoju históriu od roku 1014, kedy tu bol založený kláštor St. Sebastian. Múzeum Museo de San Telmo sídli v starom meste v kláštore zo 16. storočia na úpätí Vrchu Urgull. Prekrásny je aj prístav a historická budova starej radnice.

Mesto s nádherným zálivom a plážou „Concha,“ nad ktorou bdie vrch Monte Igueldo. Ako stvorené na plávanie či surfovanie sú aj pláže Playa de Ondarreta a Playa de la Zurriola. San Sebastian vyniká najmä slávnymi barmi, kde pripravujú „pintxo,“ čo je prekvapujúco delikátny netradičný dezert v podobe kozieho syra servírovaného na miniatúrnej hrianke s paradajkovým džemom. Úžasná baskická kuchyňa sa skladá prevažne z morských plodov a červeného vína vynikajúcej chuti. Najchutnejší tapas v celom Španielsku ochutnáte rovnako práve v San Sebastiane. Centrum mesta je preplnené množstvom reštaurácií, kaviarní, tapas barov alebo nočných klubov. Hlavná ulica sa rozprestiera v tesnej blízkosti plážovej promenády, z ktorej objavíte prírodné krásy okolitých ostrovčekov. Charakteristikami mesta sú aj most Kursaal, záhrady paláca Miramar postaveného v 19. storočí v anglickom štýle, júlový jazzový festival a septembrový filmový festival San Sebastian aj s tradičným červeným kobercom.

Guggenheimovo múzeum

Guggenheimovo múzeum, foto: Viciano

Obyvatelia najväčšieho Baskického mesta Bilbao vsadili na najmodernejšie technológie, modernizáciu prístavu a predovšetkým celkovú obnovu a premenili mesto v jedno z najobľúbenejších a turisticky najnavštevovanejších v severnom Španielsku. Za návštevu určite stojí Guggenheimovo múzeum v Bilbau. Postmoderný architektonický skvost od Franka Gehryho je ikonou moderného Baskicka. Guggenheimovo múzeum Bilbao (Museo Guggenheim Bilbao) má dnes svoje pevné miesto na svetovej kultúrnej mape. Ultramodernú budovu, ktorá vyrástla z blokov vápenca, titánu a skla, nájdete pri rieke Nervión, okolo ktorej bola vybudovaná oddychová parková zóna. Strieborný lesk dych berúcej stavby sa odráža v zelených vodách rieky Nervión, ktorá delí mesto na dve časti.

bilbao-andrea-ciambra

Bilbao, foto: Andrea Ciambra

Neopakovateľným kultúrnym zážitkom môže byť tradičná slávnosť spojená s behom býkov v Pamplone. Baskicko je skvelým miestom pre turistov, jednotlivcov, milovníkov prírody i lyžiarov. Dovolenka v tejto španielskej časti ponúka fascinujúci kontrast medzi strmými útesmi a krásnymi piesočnatými plážami. Unikátna krajina s prírodnými rezerváciami a ohromujúcimi plážami, kultúrne a priemyselné unikáty poskytujú návštevníkom nezabudnuteľné spomienky na pobyt.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.