Hora Schafberg sa nachádza blízko Salzburgu pri jazere Wolfgansee v juhovýchodnej časti krajiny v oblasti Soľnohradsko. Jej výška 1783 metrov [...]
Spisovateľ Ernest Hemingway vo svojom prvom románe Slnko aj vychádza opísal úchvatný festival po stáročia známy len domácim. Jeho súčasťou sú krvavé býčie zápasy a napínavý a nebezpečný beh s býkmi v Pamplone, metropole španielskej provincie Navarra. Kto by bol vtedy povedal, že tento beh sa stane tak neoddeliteľnou súčasťou španielskej tradície Pamplony.
Mesto sa celosvetovo preslávilo tunajším unikátnym behom s býkmi cez historické centrum mesta nazývaným beh v Pamplone. Tento beh cez úzke uličky Pamplony s dĺžkou 850 metrov sa koná pri príležitosti osláv sv. Fermína, patróna Navarry. Býky sú vypustené každé ráno o 8:00 počas osmich dní a najväčší odvážlivci bežia v ich tesnej blízkosti riskujúc, že ich zviera podupe alebo naberie na rohy.
Tradícia osláv siaha až do roku 1591. Trasa pre niekoľko stoviek bežiacich odvážlivcov pred vypustenými býkmi vedie z býčej ohrady až do mestskej býčej arény. Beh trvá iba niekoľko minút, no chvíľami sa zdá, že býky nekontrolovane a úplne voľne pobehujú po uliciach celého mesta. Koridor určený na naháňačku je však prísne vymedzený a bezpečne oddelený od ostatných častí mesta. Naháňačky v úzkych, krivolakých uličkách napriek tomu často končia vážnymi zraneniami bežcov a niekedy aj smrťou. Priemerne sa každý deň zapojí do behu 2000 až 3500 bežcov a zraní sa 200 až 300 ľudí.
Pôvodný názov behu „Encierro“ slúžil v minulosti k presunu býkov z ohrady pod mestskými hradbami do arény, kde sa vždy popoludní konali býčie zápasy. Vedenie mesta až v druhej polovici 20. storočia tento presun býkov šikovne spropagovalo a aktívne doň zapojilo verejnosť. Dnes je tento adrenalínový a nebezpečný „šport“ neoddeliteľnou súčasťou osláv sv. Fermína a priťahuje nie len španielov, ale aj tisíce turistov z celého sveta. Oslavy gradujú býčimi zápasmi a napriek búrlivým protestom ochrancov zvierat predstavujú značný príjem do mestskej pokladnice. Zástancovia zápasov s býkmi považujú ich zákaz za nereálny. Argumentujú dlhoročnou tradíciou a obrovskou popularitou. Pravdou však zostáva skutočnosť, že je každoročne počas festivalu na býčich zápasoch usmrtených 48 býkov. Na zahájení deväťdňových osláv sa zúčastňujú tisícky nadšencov oblečených v bielom s červenými šatkami okolo krku a červenými šerpami okolo pása. Bežci sa proti býkom môžu brániť len zrolovanými novinami. Pre účastníkov je adrenalínová naháňačka akási skúška odvahy či duchovné cvičenie. Domáci si touto formou uctievajú svojho patróna sv. Fermína.
Každoročné oslavy začínajú vždy 6. júla na pravé poludnie vystrelením svetlice z balkóna mestskej radnice a výkrikom „Nech žije svätý Fermín!“ a končia 14. júla o polnoci. Počas alkoholom a adrenalínom sprevádzaných osláv sa konajú mnohé kultúrne podujatia, koncerty, divadelné predstavenia, či výstavy. Nezabudnuteľné je oficiálne ukončenie, keď tisíce ľudí so sviečkami spieva na záverečnom ceremoniáli, ktorého slávnostnú atmosféru umocňuje ohňostroj.
Pamplona je historicky významná metropola celého severného Španielska. Ako bývalé centrum kráľovstva Navarra zohrávala vždy významnú úlohu. Dodnes je obohnaná stredovekými hradbami a svojou atmosférou pripomína nedobytnú pevnosť. Pri návšteve mesta nesmiete opomenúť navštíviť gotickú katedrálu Panny Márie „Catedral de Santa María de Pamplona“ Predsatvuje duchovné centrum arcidiecézy v španielskej Pamplone s pohrebiskom navarrských kráľov. Jej dnešná podoba pochádza z konca 14. storočia. Navarrský kráľ Karol III. nechal na troskách pôvodnej románskej stavby postaviť gotickú katedrálu. Rovnako kontroverzná katolícka prolatúra Opus Dei tu zriadila súkromnú cirkevnú Navarrskú univerzitu. Najmä v oblasti manažérskeho a obchodného vzdelávania je celosvetovo uznávaná a všeobecne hodnotená ako najlepšia neštátny univerzita v Španielsku.
Galéria