Belgický Gent – mesto plné histórie

Gent_Korenlei_Stephane_MartinV Belgicku na sútoku riek Šeldy a Leie a necelých šesťdesiat kilometrov od Bruselu leží malebné mesto Gent. V 16. storočí patrilo k najbohatším mestám v Európe. Množstvom pamiatok bolo prirovnávané k Parížu, veľkosťou a počtom obyvateľov k Londýnu. Názov mesta súvisí s jeho geografickou polohou. Pochádza z keltského slova „ganda“, ktoré sa dá preložiť ako „sútok riek“. Bohatá história mesta, ale aj pulzujúci život plný zábavy je stálym lákadlom pre každého. Bohato zdobené fasády honosných meštiackych domov, vždy čulý ruch na vodných kanáloch alebo stredoveké kostolíky, to všetko na vás čaká len kúsok od Bruselu, spolu s množstvom krčiem s kvalitným pivom. Nie sú to len pamiatky, ale tiež priateľskí obyvatelia, výborná gastronómia a nezvyčajné atrakcie, ktoré nikde inde nenájdete. Pri podvečernej prechádzke vás tu môže prekvapiť, vydesiť, ale aj pobaviť veľmi nezvyčajná postavička.

Belleman_Gent

Už na prvý pohľad každého prekvapí mužík s bielymi bokombradami v modrej vojenskej uniforme s čiapkou, ktorý si rázne vykračuje po nábreží. Tu medzi domami na mieste bývalého obchodného prístavu pôsobí nezvyčajná postava Bellemana ako rozprávková bytosť alebo niekto, na koho sa tu niekoľko storočí zabudlo. A keď sa zastaví, pretrie bokombrady a začne divoko trepať zvoncom, utíchnu aj tí poslední, čo sa doteraz živo zabávali na záhradkách pri pohári piva. Dav okolo neho sa pomaly zväčšuje, ľudia si ho okamžite fotia a všetci napäto čakajú, čo sa bude diať ďalej. Belleman s ľadovým pokojom prednesie niekoľko uvítacích viet a hlási novinky, ktoré sa v meste udiali. S každým si podá ruku, nechá sa vyfotografovať, nikoho neobíde bez milého slova. Belleman však nie je len hlásateľom noviniek, je skutočným a trvalým zamestnancom mesta. Jeho profesia sa nazýva mestský zvonár a do jeho kompetencie spadá vyhlasovanie správ. Navyše je tiež sprievodcom po miestnych hostincoch. Miestny ho považujú za jedného z nich, za človeka, ktorý udržuje tradície, a keď sa s ním stretnú, neváhajú ho pozvať na pohár piva.

Gent_Most_Saint Michaels

Most Saint Michaels – Gent

Najviac obdivovanými časťami mesta sú nábrežie Korenlei a Graslei, kde zostal pozdĺž vodných kanálov zachovaný súbor cechových historických domov s bohato zdobenými priečeliami domami odrážajúcimi sa na vodnej hladine, ktoré sú nádhernou ukážkou architektonických slohov od gotiky až po barok. Pomedzi ne sú citlivo zasadené moderné reštaurácie a kaviarne.

Sint-Baafskathedraal_Gent

Chrám sv. Bavona – Gent

V stredoveku bolo nábrežie čulým obchodným prístavom, ktorý bol kanálom prepojený s morom, takže do mesta mohli vplávať i väčšie námorné lode. Pravdepodobne najväčším zážitkom pre turistov je neopakovateľný pohľad z mosta Saint Michaels na nábreží Korenlei, kde sa v jednej línii zjavujú tri veľkolepé veže chrámu sv. Bavona, sv. Mikuláša a zvonica Belfort.
Chrám sv. Bavona (Sint-Baafskathedraal) je dielom stredovekých majstrov. Pôvodne tu stál drevený kostolík. Ten vystriedala románska stavba, ktorej základy sú súčasťou dnešného chrámu dokončeného po niekoľkých stavebných etapách v roku 1559. Jeho mohutná veža vysoká 82 m ponúka nezabudnuteľný zážitok panoramatického výhľadu na celé mesto. Bohužiaľ je otvorená len niekoľko dní v roku, a to pri význačných udalostiach, ako sú napríklad Ghente slávnosti. Chrám je nielen svätostánkom určeným pre duchovné rozjímanie, ale ukrýva aj jeden z pokladov svetového umenia, preslávený doskový oltár. Veža Belfort dokončená v roku 1338 nie je len zvonicou, ale pôvodne slúžila ako pozorovateľňa na ohlasovanie požiarov, klenotnica ukrývajúca cennosti a tiež ako strážnica. Nádherne zachované historické centrum je najväčšou pešou zónou v Belgicku. Významná je tiež radnica a hrad Gravensteen priamo v centre mesta. Zatiaľ čo v priestoroch hradu nájdete expozíciu mučiacich nástrojov vrátane autentickej gilotíny, jeho veža ponúka úchvatný pohľad na celé mesto, ktorému kedysi vládol ako symbol moci flanderských pánov. Kto zatúži pozrieť na Gent z vtáčej perspektívy, musí vystúpiť nahor do veže po 386 schodoch. Dôkazom toho, že mesto starostlivo sleduje aj pulz modernej doby, je zase Mestské múzeum súčasného umenia. Jedno z najnápaditejších výstavných priestorov ponúka ako stálu zbierku povojnového umenia tak aktuálne výstavy. Gent láka milióny turistov hlavne koncom júla, kedy sa tu konajú 10-dňové slávnosti Gentsee Feesten.

Belfort_Gent_Wikimedia

Zvonica Belfort – Gent, Foto: Wikimedia

Byť v Gente a nenavštíviť vyhlásenú krčmu Dulle Griet sa naozaj neodpúšťa. Ani Belleman nenecháva nič náhode. Jednoducho sa ujme blúdiacich duší a zavedie každého na to pravé miesto. Táto útulná krčmička je vyhlásená pivom značky Kwak. Keď sa rozhodnete pre túto miestnu špecialitu, čaká vás malý rituál, ktorý naozaj nikde inde nezažijete. Každý prichádzajúci totiž musí odovzdať topánky. Tie sa umiestnia do drôteného koša, ktorý je zakaždým s veľkou slávou a potleskom vytiahnutý k stropu.

Hrad_Gravensteen_Gent_Wikimedia

Hrad_Gravensteen – Gent, Foto: Wikimedia

To, že bol Ghent kedysi jedným z najbohatších miest v severnej Európe, tu budete vidieť na každom kroku. Očarí Vás úžasnou atmosférou pripomínajúcou holandský Amsterdam. Je pretkaný kanálmi, ktoré lákajú na romantickú vyhliadkovú plavbu. Krásu tohto miesta ešte zdôrazňujú po zotmení stovky svetiel. Okrem pamiatok a múzeí nájdete v Gente aj množstvo už spomínaných reštaurácií, kaviarní a barov, trhy, obchodíky s miestnymi špecialitami, ale aj luxusnými značkami. Nočný život v meste ožíva aj vďaka množstvu mladých ľudí študujúcich v tomto univerzitnom meste. Komu odporúčame Gent? Najmä všetkým, čo chcú stráviť pár dní vo veľkom, historickom, no čistom meste s kultúrnymi možnosťami a bohatou tradíciou.

Úvodné foto: Stephane Martin

Galéria


Zväčšiť mapu

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.