Rimini vďaka svojej širokej a 15 km dlhej pláži patrí k najobľúbenejším a najväčším prímorským letoviskám v Európe. Nachádza sa v Taliansku v oblasti [...]
Belize je štát nachádzajúci sa na východnom pobreží Strednej Ameriky pri karibskom mori na Yucatánskom poloostrove. Na severozápade susedí s Mexikom a na juhozápade s Guatemalou. Je to malá krajina, viac ako o polovicu menšia než Slovensko. Precestujete ju pomerne rýchlo. Autobusom alebo autom je to zo severu na juh necelých 280 km a z východu na západ 110 km. Väčšinu územia štátu pokrýva pobrežná nížina, iba na juhovýchode sa dvíha pohorie Maya Mountains, ktoré presahuje 1000 m n.m.
Prvou civilizáciou na území Belize boli Mayovia, ktorí krajinu osídlili v období od 1500 p n. l. do 300 n. l. Vrchol rozvoja dosiahli v 13. storočí. Boli vynikajúci matematici, hvezdári aj architekti. Do kameňa vytesávali celé myšlienky a udalosti. Nie však kovovými nástrojmi, ale kamennými. V krajine je niekoľko vzácnych pozostatkov mayskej civilizácie, napríklad Caracol, Lamanai, Lubaantun a Altun Ha. Veľmi známym miestom je Xunantunich, ktoré bolo hlavným ceremoniálnym centrom Mayskej ríše v rokoch 200 – 900. Najimpozantnejšou je 40 m vysoká pyramída El Castillo. Caracol je doposiaľ najväčšie známe archeologické nálezisko Mayskej kultúry v Belize. Mesto sa nachádza hlboko v rezervácii dažďového pralesa Chiquibul vo Vaca Plateau.
Kontakty s Európou začali v roku 1502, keď Krištof Kolumbus priplával ku pobrežiu Belize. Prvými európskymi obyvateľmi krajiny boli anglickí námorníci, ktorí tu stroskotali v roku 1638. Obyvatelia sú preto potomkovia Mayov, afrických otrokov, európskych osadníkov alebo miešancov týchto skupín. Väčšinou žijú v pobrežných oblastiach. Je to jediná anglicky hovoriaca krajina v Strednej Amerike, takmer polovica populácie však hovorí španielsky a bežne sa používajú aj belizsko-kreolské a pôvodné jazyky.
Medzi hlavné turistické lákadlá patrí výnimočná príroda, zalesnené vnútrozemie, koralové pobrežie a neodmysliteľné mayské pamiatky. Kde sa človek pozrie, je nekonečná zeleň. V lese poletuje množstvo papagájov, volaviek a iných vtákov, opice, čierne vrešťany sa preháňajú v korunách vysokých stromov. Tunajšie pralesy sú bohaté na dreviny: rastú tu cédre, pínie, mahagonovníky, ebenové drevo i stromy, z ktorých sa zberá surovina chicle potrebná pri výrobe žuvačiek. A v panenskej prírode si pohyb vychutnávajú pásavce, tapíry, divoké jaguáre, krokodíly či oceloty. Ak ich chcete vidieť, tak len so sprievodcom.
Podľa mnohých cestovateľov ponúka Belize najlepšie potápanie na svete. Východné pobrežie honduraského zálivu je lemované skupinou 130 piesočných ostrovčekov a koralových útesov známych pod spoločným názvom Bariérový útes Belize, ktoré sú súčasť Mezoamerického koralového útesu, najväčšieho koralového útesu na západnej pologuli zapísaného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pripomína gigantický podmorský múr, ktorý sa ťahá súbežne s celým pobrežím Belize. Medzi útesom a pevninou je more plytké s piesčitým dnom a má nespočetné množstvo známych aj doposiaľ nepreskúmaných koralových ostrovov a ostrovčekov. Mexico Rocks sa nachádzajú na ostrove Ambra Caye severne od San Pedro. Koraly sú tu o poznanie krajšie. Šnorchlovanie je tu príjemnejšie vzhľadom na ochranu od otvoreného mora a morských prúdov. Špeciálne na šnorchlovanie sú najpopulárnejšie Hol Chan Marine Reserve, Shark-Ray Alley a Mexické skaly. Náročnejší potápači môžu zvoliť atoly v blízkosti pobrežia. V oblasti Lighthouse Reef sa nachádza aj jedna z najznámejších potápačských lokalít Strednej Ameriky – Great Blue Hole. Je to až 126 metrov hlboká a v priemere 330 metrov široká kruhová diera v útese, ktorá vznikla v niekoľkých fázach doby ľadovej, keď bola hladina mora oveľa nižšia.
Rovnomenné mesto Belize je najväčšie mesto krajiny staré viac ako 300 rokov. Nachádza sa na pobreží Karibského mora pri ústí rieky Belize. Mesto má viacero zaujímavostí, ktoré sa oplatí vidieť. K najväčším patrí anglikánska katedrála Chrám sv. Jána, prípadne miestna Belizská ZOO, kde žije viac ako 100 druhov zvierat, pevnosť Fort George, kde sa zachovalo najviac koloniálnych budov alebo múzeum Museum of Belize. K zaujímavostiam mesta patrí aj zdvíhací most Belchina Bascule Bridge alebo miestne kanály a mosty. Známe je aj každoročným karnevalom Belize City. V okolí sa nachádza rezervácia Cockscomb Basin s prírodnými vodopádmi. Nachádza sa na úpätí pohoria Maya. Prípadne si môžete spraviť výlet do osady Placencia, kde sa nachádza krásna lagúna vhodná na kúpanie a potápanie. V mori je bohatý podmorský život s množstvom koralových útesov.
Základ spôsobu obživy obyvateľov tvorí poľnohospodárstvo. Cesty lemujú plantáže cukrovej trstiny, banánovníkov, ananásov či kaktusov aloe alebo kávy. Ale aj stromy ovešané pomarančami, grapefruitami, palmy s kokosovými orechmi a papája. Tá rodí celý rok a má budúcnosť. Je to ovocie plné enzýmov s detoxikačnými účinkami, ktoré už začali využívať aj v kozmetike. Jej semiačka sú prírodné antibiotiká. Významný je aj drevospracujúci priemysel, ktorý zhodnocuje vzácne dreviny. Drevársky priemysel spôsobil v nedávnej minulosti vyrúbanie obrovských plôch vzácneho tropického lesa. Miestni si uvedomujú jedinečnosť svojho prírodného bohatstva, a preto sú v súčasnej dobe prijaté mnohé projekty na ochranu prírody, vyhlásené národné parky a ďalšie chránené územia. Veľké množstvo obyvateľov sa živí službami. Turizmus je na druhom mieste v zamestnanosti. Pochopiteľne, veď krajina stále priťahuje cudzincov. Množstvo návštevníkov z vyspelých krajín sveta, ktorí tento kraj spoznali, sa sem vracia po dosiahnutí dôchodkového veku natrvalo a urobia si z Belize svoj nový domov.
Galéria