Púšť, to nie je len Sahara alebo Kalahari. Púšte sú rozmanité prostredia a rozhodne si ich nepredstavujte len ako obrovské [...]
Slávna Annapurna je 55 km dlhý masív v časti majestátneho pohoria Nepálskych Himalájí, ktoré sa nachádzajú priamo v centre Nepálu. Nachádza sa na východnej strane veľkej rokliny, ktorou preteká rieka Kali Gandaki, a ktorá ju oddeľuje od masívu Dhaulágirí. Je to desiaty najvyšší vrch Zeme. Meno “Annapurna” v Sanskrite, najstaršom indickom jazyku domáceho obyvateĺstva, znamená “Bohyňa úrody”. Patrí medzi najnebezpečnejšie hory na svete. Tvorí ju trojvrcholový masív, kde hlavný vrchol dosahuje 8091 m.n.m., prostredný vrchol 8051 m.n.m. a severovýchodný vrchol 8010 m.n.m. Liezť na ňu a dosiahnuť jej vrcholy znamená pre akéhokoľvek zdatného a skúseného horolezca risk a mnohokrát boj o holý život. Jej južná stena priniesla smrť najväčšiemu počtu horolezcov na svete zo všetkých osemtisícoviek. Hoci je hora nedosiahnuteľná pre väčšinu ľudí, mnoho šerpov tu ponúka svoje služby v podobe absolvovania populárnych viacdenných turistických výprav po okolí s cieľom dosiahnutia základného tábora. Povolenie na výstup je možné získať v nepálskom meste Pokhara alebo Kathmandu. Výprava okolo Annapurny je určená pre každého turistu, ktorý je
zvyknutý chodiť po horách. Terén nie je technicky náročný, aklimatizácia prebieha pomaly a postupne, na nesenie osobných vecí si môžete prenajať nosiča. Je považovaný za jeden z najkrajších trekov na svete a je zaujímavý najmä pre svoju prírodnú aj kultúrnu pestrosť. Zo sýtozelených ryžových polí postupne vystúpite do blízkosti vrcholov Annapurny, Manaslu a Dhaulagiri, spoznáte život niekoľkých nepálskych etník, budhistických mníchov a hinduistických svätých mužov. Prekročíte 5416 metrov vysoký priesmyk Thorung La a zostúpite do najhlbšieho údolia sveta, údolia rieky Kali Gandaki. Základný tábor alebo Base camp leží vo výške 4300 metrov, pod strmou južnou stenou hory Annapurna v nádhernom horskom amfiteátri a právom je toto miesto nazývané aj Annapurna sanctuary, Svätyňa Annapurna.
Východ slnka na tomto mieste bude jedným z vašich najúžasnejších zážitkov. Bésísáhar a Khuda sú východiskovými miestami najobľúbenejšieho treku v Nepále tzv. Annapurna Circuit. Hlavný turistický chodník tu prechádza údolím pozdĺž rieky Marsjángdí a pomaly stúpa cez horské dedinky Dhárápání, Čáme, Manang až do najvyššieho bodu treku, k priesmyku Thorung vo výške cez 5400 metrov.
Ako prví vystúpili na Annapurnu francúzski horolezci v roku 1950 a bola to prvá zdolaná osemtisícovka na svete. V roku 2006 vystúpil na jej vrchol aj prvý slovenský horolezec Peter Hámor.
V oblasti stretnete príslušníkov hneď dvoch náboženstiev. V nížinách hinduistov pestujúcich banánovníky, pomarančovníky a tam, kde je vybudované dobré zavlažovanie, hlavne ryžu. Od skorého rána sa na cestu vydávajú nekonečné karavány oslov a ľudských nosičov, ktoré prenášajú tovar, potraviny a krmivo pre domáce zvieratá. V tunajších horách žijú hlavne budhisti, stavitelia prastarých horských kláštorov. Dnes už ale aj pod Annapurnu prenikla civilizácia.
V regióne, v chránenej oblasti pod desiatou najvyššou horou sveta, žije niekoľko významných nepálskych etník. V južných oblastiach na sever od Pokhara sú to príslušníci kmeňa Gurung a Magar, ktorí v severných a západných častiach susedia s etnikami Tamangov, Thakaliov, Šerpov a Bhótiov. Mnoho ich dedín je doteraz relatívne nepoznačených civilizáciou, ale počas sezóny sa stretávajú so stovkami turistov. Všade tu kúpite coca-colu alebo tyčinku Snickers. Medzi miestnymi obyvateľmi však stále platia stovky rokov staré pravidlá. Lámovia rozhodujú, čo sa môže kde postaviť, kedy sa vydať na cestu a schvaľujú aj sobáše. Pôda je tu veľmi vzácna a jej predaj je možný len obyvateľom vlastnej dediny. Je to vlastne jediný spôsob, ako odolať tlakom agresívnej západnej civilizácie. V kláštorných školách sa učia deti novej Nepálskej generácie.
Napriek mnohým ranám súčasného moderného spôsobu života je zatiaľ tunajšie etnikum stále pripravené odovzdávať, uchovávať a oslavovať svoje odlišné kultúrne dedičstvo, čo zahŕňa rozličné náboženské obrady spojené aj s bohyňou úrody, hudobné festivaly, narodenia, sobáše aj pohrebné rituály.
Galéria