Český Krumlov

cesky-krumlov-2Na juhu Českej republiky pár kilometrov od Českých Budejovíc sa nachádza turisticky príťažlivý región, ktorého centrom je mesto Český Krumlov. Nie je to rozlohou príliš veľké mesto, ale je obklopené nádhernou prírodou a má kúzelnú atmosféru dávnych čias. Český Krumlov je postavený na ohybe rieky Vltava, nad ktorou ležia dva skalnaté vrchy. Tie sa stali ideálnou základňou pre architektonické dominaty mesta: hrad a zámok. Vďaka jedinečným stredovekým stavbám je od roku 1992 chránené organizáciou UNESCO. Český Krumlov sa postupom času se stal mestom kultúry a umenia. V každom ročnom období ponúka rôzne druhy kultúrnych akcií ako napr. návštevu múzeí, galerií, hudobné festivaly a predstavenia. Samozrejme nechýbajú tradičné české „hospody“.

grafitova-bana

Grafitová baňa

V 16. storočí sa tu vybudoval rozsiahly areál s hradom a zámkom, ktorý je po Pražskom hrade druhým najväčším zámockým komplexom v Českej republike. Sídlo rodu Rožmberkov zahŕňa niekoľko zámockých budov, barokové divadlo a zámockú záhradu. Výraznou dominantou mesta je taktiež osemhranná novogotická veža chrámu sv. Víta. Milovníci umenia by si nemali nechať ujsť návštevu Egon Schile Art Centra, v ktorom sa konajú výstavy obrazov, kresieb a gobelínov. Zaujímavé je taktiež Múzeum voskových figurín  a Regionálne múzeum.  V Múzeu voskových figurín uvidíte T. G. Masaryka, Václava Havla, Jána Pavla II., L. Armstronga, S. Dalího. Pokiaľ vás zaujíma ako sa ťaží grafit, nenechajte si ujsť prehliadku atraktívneho podzemia grafitovej bane, ktorú absolvujete na banskom vláčiku.

synagoga

Synagóga

Múzeum Fotoateliér Seidel láka návštevníkov expozíciou jedinečných dobových snímkov. Na juhovýchodnom okraji Českého Krumlova môžete obdivovať osemhrannú kaplnku Panny Márie Sedembolestnej a kaplnku sv. Kríža. Za návštevu taktiež stojí Minoritský kláštor, miestna synagóga, pamätník Ptačí hrádek, Kaplnka sv. Martina, Kostol sv. Jošta, či kaplnka na Krížovej hore.

Hrad a zámok Český Krumlov

otacave-hladisko

Otočné hľadisko

Medzi turisticky najpríťažlivejší cieľ určite patrí Státní hrad a zámek Český Krumlov. Pre verejnosť je otvorený od apríla do októbra a každoročne priláka okolo 300 tisíc turistov. Zámok tvorí 40 budov a palácových stavieb sústredených okolo piatich zámockých nádvorí. Pri prehliadke exteriéru areálu zámku budete očarení vzácnymi renesančnými a barokovými freskami na budovách zo 16. až 18. storočia. Baroková záhrada s rozlohou 11 hektárov s francúzskou a anglickou úpravou, kaskádovou fontánou a zámockým jazierkom je obľúbeným miestom pre relaxačné prechádzky. Architektonickým klenotom záhrady je letohrádok Bellarie s otočným hľadiskom. Neďaleko Bellarie sa nachádza drevený altánok vyzdobený nástennými maľbami.

zlaty-koc

Zlatý koč

V interiéri je možné absolvovať 2 prehliadkové trasy. Na prvom zámockom nádvorí sa nachádza zámocké lapidárium, v ktorom sú vystavené nádherné originály barokových sôch. V mučiarni uvidíte mučiace nástroje používané v minulosti. V Eggenberskej sále budete obdivovať jedinečný Zlatý eggenberský kočiar. V zámku ďalej uvidíte Maškarnú sálu, Schwarzenberskú portrétnu galériu, Salón kňažnej Eleonóry, esteticky pôsobivý Plášťový most, pamiatky z 16. až 19. storočia a zámockú vežu s hladomorňou. Skutočnou perlou je svetoznáme zámocké barokové divadlo, ktoré je jednou z najzachovalejších európskych divadelných scén 18. storočia s takmer kompletným vybavením kostýmov, rekvizít a javiskovej techniky. Na zámku nad priekopou sa vaše deti isto potešia živým medveďom.

zahrada

Zámocká záhrada

Na I., II. a IV. zámockom nádvorí sú turistom prístupné 3 galérie so súčasným českým keramickým, sklárskym a výtvarným umením. Najvyšším prístupným miestom je zámocká veža a najhlbším miestom sú Václavské pivnice. Zámocká veža vyzdobená fasádnymi maľbami poskytne nádherný výhľad na celé mesto a jeho okolie.

 

Zaujímavosti v okolí

plesne-jazero

Plešné jazero

Ak už ste v Českom Krumlove, môžete si urobiť výlet na neďaleký Hrad Rožmberk nad Vltavou. Prehliadky hradných komnát, nočné prehliadky so scénickými predstaveniami Bielej pani, prehiadky určené pre deti zaujmú snáď všetkých návštevníkov. 48 km od mesta sa nachádza Schwarzenberský plavebný kanál, ktorý v minulosti slúžil na prepravu dreva zo šumavských lesov až do Viedne. Cieľom vašich výletov po okolí môže byť  kláštor Zlatá koruna, kláštor Vyšší Brod, či Poštovné múzeum Vyšší Brod. Pre zdatných turistov odporúčame trasu Třístoličník – Plechý – Plešné jazero. Ďalšou prírodnou raritou je Plešné jazero, ktoré je jedným z piatich ľadovcových jazier na českej strane Šumavy. Nad hladinou jazera sa týči asi 330 m vysoká stena. Pozrieť si taktiež môžete zrúcaninu hradu Dívčí kámen pri obci Třísov alebo navštíviť Ševcovu horu.

zamok-hluboka

Zámok Hluboká

Približne 30 km od Českého Krumlova môžete obdivovať zámok Hluboká, jeden z najkrajších a najvyzdobenejších českých zámkov. Chránená oblasť Blanského lesa ponúka množstvo zaujímavých turistických a cykloturistických trás. Prekrásny výhľad na vrchy pohoria Šumava a niekedy aj alpských velikánov sa naskytne z najstarších kamenných rozhľadní v Čechách, na najvyššom cípe Blanského lesa na hore Kleť. Známa kleťská hvezdáreň ponúka pozorovanie nebeských telies.

Galéria

Akciové letenky

1 komentár k článku Český Krumlov

 • Janka

  Dobrý den
  cesky krumlov je velmi pekny
  my sme boli teraz s rodinou a velmi romanticke mesto
  ubytovani sme boli tu https://www.leylaria.cz/ a to bolo veeeelmi dobre
  akoze ta atmosfera isla k mestu
  doporucujem krumlov vsetkym