Rimini vďaka svojej širokej a 15 km dlhej pláži patrí k najobľúbenejším a najväčším prímorským letoviskám v Európe. Nachádza sa v Taliansku v oblasti [...]
Petra, jedno z hlavných jordánskych obchodných impérií minulosti s obrovskými chrámami a hrobkami vytesanými do skál láka viac ako 600.000 návštevníkov ročne. V archeologickej lokalite nechýbajú panoramatické výhľady zachytávajúce rozľahlosť tohto starobylého mesta.
Ak sa odvážite zájsť aj ďalej do vnútrozemia od hlavných turistických trás hlbokej rokliny, v ktorej sa mesto nachádza, objavíte hustú sieť kľukatých beduínskych cestičiek, úzkych kozích chodníkov a vetrom ošľahaných skalných schodísk červenohnedej farby. Sú to kamenné cesty beduínov, prázdne bez množstva návštevníkov a vedú k zriedka navštevovaným pamiatkam a panoramatickým výhľadom. Ukážu návštevníkom úplne nový pohľad na ruiny a umožnia lepšie porozumieť ich pôvodnému významu pre miestnych. Aj v centre jedného z najpopulárnejších oblastí plného unikátnych pamiatok je stále možné uniknúť davom turistov.
Väčšina ľudí, ktorí navštívia Petru začínajú obhliadku štátnej pokladnice al-Khazneh, známej pre jej hlavnú úlohu ako domov Svätého grálu vo filme Indiana Jones a posledná krížová výprava.
Vyhnite sa turistom upierajúcim pohľady na 43 metrov vysokú výrazne zdobenú fasádu a namiesto toho vyrazte po kamenných schodoch hore na skalný hrebeň nesúci skupinu pamiatok známych ako kráľovská hrobka. Hneď za trojstupňovou zrúcaninou paláca Tomb môžete zbadať schodisko vytesané do skaly. Vystúpite ním na vrchol hory Jebel al-Khubtha. Úchvatná panoráma, skaly oranžovej a staroružovej farby vlniacej sa púšte Vám vynahradia všetku námahu. Prechádzka po plošine na vrchole hory a strmý pohľad dolu ponad ochranné priečelie odhalí ohromnú panorámu, surrealistický, chladný a tajomný amfiteáter okolitých skál a k ušiam vám doľahnú už iba ozveny hlasov neznámych návštevníkov z prednej časti pomníka.
Prehliadku pamiatok a ruín môžete začať pri chráme Qasr al-Bint na okraji mesta. Odkiaľ vedie chodník okolo kopca na skalu Al-Habees. Ukrytý pred ruchom na západnom svahu objavíte Moflehov dom s jeho oleanderovou záhradou, ktorá slúži ako provizórna čajová záhrada pre turistov. Mofleh je jedným z posledných miestnych obyvateľov patriaci ku kmeňu Bdoulov. “Snažili sa ma odtiaľto dostať preč, ale Petra je môj domov,” povedal. “Prečo by som mal odísť len preto, že mi povedali, aby som odišiel?”
Bdoulovia sú príslušníci beduínskeho kmeňa a považujú sa za tradičných strážcov mesta Petra. Práve oni priviedli prieskumníka a bádateľa Johanna Burckhardta prvý krát do ruín v roku 1812. Prítomnosť kmeňa v oblasti sa datuje na niekoľko storočí až do roku 1980, kedy sa Jordánska vláda rozhodla o ich vysídlenie do neďalekej dediny na kopci.
Rozsiahla sieť chodníkov nie sú len obyčajné cesty, ale aj pripomienky histórie, kedy Bdoulovia hnali svoje kozy a ovce ruinami skál a skratkami cez skalné útesy medzi zhluky obývaných jaskýň. Len kúsok do kopca od Moflahovho domu je strmé schodisko vedúce k útesu cez úzke štrbiny v skale. Na vrchole sú rozptýlené zvyšky ruín križiackej pevnosti z 12. storočia Al-Habees. Sú pripomienkou, že oblasť bola dobre známa Európanom celé stáročia predtým ako tu zamieril moderný turizmus.
Od druhého storočia pred naším letopočtom prechádzala kaňonom mesta významná obchodná sieť tiahnúca sa naprieč celým Blízkym východom. Jej vplyv bol porovnateľný s vplyvom Jemenu či stredomorských prístavov ako Antiochii v Turecku, Tyre v Libanone a pásmo Gazy na palestínskych územiach. Na výstup k miestnemu impozantnému kláštoru používajú turisti zvyčajne obité schodisko, ktoré sa zatáča okolo útesu na konci hlavnej turistickej trasy. Pri výstupe alternatívnou trasou ku kláštoru budete cítiť starodávne obchodné chápadlá mesta, dôvod jeho samotného vzniku, existencie a prosperity.
Približne 10 km od hlavného vchodu do mesta sú ruiny Al-Barede tiež známe ako Malá Petra. Účelom vzniku tohoto miesta bola potreba krátkej prestávky, odpočinku pre karavany prinášajúce korenia, kadidlo a mnoho iného pred samotným vstupom do mesta. Odtiaľ vedie hadiaci sa chodník cez piesočné plošiny okolo beduínskeho tábora ku kamennému schodisku cez okraj útesu do Petry až na náhornú plošinu, kde je hlavná časť kláštora vytesaná v skalách. Budete mať šťastie, ak narazíte hoci len na hŕstku ďalších ľudí na ceste. Tento archeologický park predstavuje obrovský priestor ponúkajúci strhujúcu prírodnú krajinu a zabudnuté zrúcaniny všade navôkol.
Hoci sa krajina nachádza v nestabilnom regióne plnom neistoty, Jordánsko zostáva bezpečnou a stabilnou destináciou ideálnou pre cestovateľov, ktorí sa chcú dotknúť Blízkeho východu. Ak sa chystáte na celodennú turistiku. majte obutú vhodnú trekingovú obuv a noste si so sebou dostatočné množstvo vody a potravín. Aj keď existuje veľa beduínskych stanov na hlavnej turistickej trase, kde si môžete dokúpiť nealkoholické nápoje, vodu a občerstvenie, akonáhle sa ocitnete na zabudnutých beduínskych cestách, budete odkázaný už len na vlastné zásoby.
Galéria