Chalkidiki, trojzubec Poseidóna

chalkidikiOčarujúci polostrov Chalkidiki pripomínajúci trojzubec Poseidóna sa nachádza južne od Solúna (Thessaloniki) a skladá sa z troch menších polostrovov: Kassandra, Sithonia a Athos. Hlavným mesto Chalkidiki je Poligiros. Najbližšie medzinárodné letisko sa nachádza v Solúne. Klíma polostrova je ovplyvňovaná kontinentálnym podnebím a letné teploty dosahujú 30 °C.

500 km piesočnatých pláží tohto polostrova je obmývaných priezračnou vodou Egejského mora. Ostrov zdobia zelené borovicové lesy, vínne révy, olivové háje, grécke dedinky, v ktorých sa zastavil čas, malé rybárske prístavy a typické taverny ponúkajúce grécke špeciality.

Polostrov Kassandra je najľudnatejší z troch polostrovov. Okrem pláží a krištáľovo čistej vody ponúka Kassandra rušný nočný život. Pozdĺž pobrežia aj v dedinách je množstvo barov. Táto oblasť je známa  kúpeľmi a festivalmi Sani a Siviris.  Kassandra je najzápadnejším výbežkom Chalkidiki. S Chalkidiki je spojená mostom v dedine Nea Potidea. Kassandra je oddelená od pevniny kanálom Potidea, ktorý ponúka nádherný panoramatický výhľad a to najmä pri západe slnka.

Polychrono

Polychrono

Na polostrove Kassandra sa nachádza obľúbené letovisko Polychrono. Leží 100 km od Solúna a ponúka 7 km dlhú pláž. Z dostupných vodných športov môžete skúsiť kanoistiku, vodné bicykle, plavby loďou a lyžovanie. Môžete tu vidieť zvyšky starobylého mesta, citadely, staroveký cintorín a kresťanský kostol s mramorovými stĺpmi. V tunajšom skanzene nájdete exponáty z vidieckeho a rodinného života prvých obyvateľov, vrátane tradičného tkáčskeho stavu. V Polychrone nájdete luxusné reštaurácie, rovnako ako bary a diskotéky a najlepšie hotely v oblasti. Môžete tu obdivovať staré kamenné domy, kostol Agios Athanassios, postavený v roku 1912, kostol Narodenia Krista z roku 1863 a olivový mlyn. Milovníci prírody by si mali urobiť výlet k jazeru Mavrobara, kde žijú vzácne druhy vodných korytnačiek.

korytnačka, Mavrobara

korytnačka, Mavrobara

Medzi ďalšie známe strediská na Kasandre patria Kalithea, Pefkohori, Dionisou Beach, Afitos.

Sithonia je prostredný špic polostrova Chalkidiki. Je to oblasť určená pre milovníkov prírody a turistov. Objavíte to rybárske dedinky, malebné prístavy aj opustené pláže obklopené stromami a kríkmi. Na Sithonii objavíte bohatú vegetáciu, ale aj jediný luxusný komplex v Chalkidiki s 18 jamkovým golfovým ihriskom. K dispozícii sú tiež tenisové kurty, množstvo vodných športov a úžasná je jazda na koni medzi borovicovými lesmi.

Sarti

Sarti

Jedným z obľúbených letovísk na Sithonii je Sarti. Pôvodná malá rybárska osada sa rozkladá na juhovýchodnom pobreží Sithonie. Okolité malé zátoky ponúkajú pokoj a súkromie. Na hlavnej pláži v Sarti je hrubší piesok, jemnejší je v novej časti Sarti beach. Obe ponúkajú aj pestrý výber vodných športov. Pozdĺž pobrežia môžete navštíviť kaviarne, koktail bary, reštaurácie, rybie taverny a diskotéky. Toto stredisko ponúka krásny výhľad na polostrov Athos. Na sever od Sarti leží krásna zátoka Orange Beach so sochami vytesanými do skál. Zaujímavý je ostrovný svet Vourvourou a na juhu pláž Kalamitsi. Určite navštívte pláž Kavurotripes (krabie diery). Prezrieť si môžete ruiny starovekého mesta, ktoré sa nachádzajú nad zálivom Sykia.  Na ubytovanie sú k dispozícii hotely, apartmány a kempingy. Môžete sa vydať na prechádzku do kláštora Xenofontos, ktorý sa nachádza 500 m od obce.

K obľúbeným strediskám na Sithonii patrí taktiež Vourvourou, Psakoudia a Nikiti.

Athos  je posledný cíp Poseidónovho trojzubca na Chalkidiki. Svätá hora Athos, ktorá sa tu nachádza, je obývaná iba mníchmi. Jej výška je 2033 m. Athos je pokrytý lesmi a jeho krása je ohromujúca. V roku 963 tu vznikol prvý kláštor. O 100 rokov neskôr bolo rozhodnuté, že žiadna žena nemôže vkročiť na horu Athos. V 15. storočí bolo na Athose 40 kláštorov a asi 40000 mníchov. V súčasnosti počet fungujúcich kláštorov klesol na 20 a počet ich obyvateľov na 1700. Nachádzajú sa tu vzácne ikony a knižnice s cennými rukopismi. Muži, ktorí chcú navštíviť svätú horu, musia dostať osobitné povolenie.  Ostatní musia ukončiť svoju cestu v meste Ouranoupoli, odkiaľ môžu absolvovať plavbu okolo tohto zaujímavého polostrova.

Athos

Athos

Ako dobrý výlet môže byť návšteva historických pamiatok, prípadne obchodov v neďalekom meste Solún. Počas horúcich letných dní dobre padne schladenie sa v jaskyni Petralona, zaujímavá môže byť taktiež návšteva blízkeho Antropologického múzea.

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.