Čínske dúhové hory

Cina_Duhove hory_8Zdá sa, že v deň, kedy sa bohovia na Zemi rozhodli vytvoriť túto krajinu prebiehala veľká oslava alebo snáď mali v úmysle ohromiť ľudstvo niečím výnimočným. V každom prípade sa tu na jednom mieste spojili asi všetky farby sveta, ktoré si možno predstaviť. Svet, kde sú pohoria pruhované ako farebné cukríky a ľudia sa zdajú byť úplne stratení v nekonečne farebnej krajine. Také miesto existuje v severozápadnej čínskej provincii Kan-su, v oblasti známej ako Zhangye Danxia, kde 24 miliónov rokov staré vrstvy kameňa s rôznorodými ložiskami nerastných surovín vytvorili dúhovo pruhované hory.

Cina_Duhove hory_6Úžasné farebné čínske hory majú rozlohu 40 kilometrov a za svoj vzhľad vďačia červenému pieskovcu a ložiskám nerastných surovín, kde má prírodný kameň veľa zaujímavých pigmentov. Oblasť sa vyznačuje strmými útesmi a veľkými balvanmi s prevládajúcim reliéfom typickej červenkastej farby.

Cina_Duhove hory_3V Číne môžete nájsť mnoho rôznych a výnimočných prírodných unikátov, no farebné dúhové hory na severe krajiny patria k tým najkrajším úkazom. Na prvý pohľad vyzerajú hory ako z iného sveta, ako vystrihnuté z nejakého rozprávkového príbehu.

Cina_Duhove horyIch vznik a samotný tvar „skalnatej torty“ je výsledkom pôsobenia pohybu tektonických dosiek, ktoré tak zapríčinili nadvihnutie a zvlnenie zemského povrchu. Prácu pestrofarebnej štruktúry dokončili vietor, dážď a erózia, ktoré spolu vytvorili úžasné prírodné veže, rokliny či údolia. Za rozmanitosť farieb na čele s červenou, oranžovou, žltou a modrou, môžu tvary skál, prírodné stĺpy aj vodopády. Návštevníci parku majú šancu vidieť niečo skutočne výnimočné, na čom sa podpísala práca prírodných živlov po tisíckach rokov.

Cina_Duhove hory_7Pohľad na hory je najoslnivejší po daždi, kedy farby žiara ešte jasnejšie než obvykle. Miesto, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako dielo známych impresionistov, patrí v posledných rokoch k mimoriadne obľúbeným turistickým destináciám, k čomu ešte výrazne prospelo jeho zaradenie na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 2010. V hornatej oblasti na

Cina_Duhove hory_4severe najľudnatejšej krajiny sveta neustále pribúdajú nové turistické chodníky, ktoré dovoľujú návštevníkom preskúmať dúhové skalné útvary zblízka. Reliéf Zhangye Danxia nie je jediným svojho druhu. Podobný ráz hôr sa nachádza aj v Britskej Kolumbii na západnom pobreží USA.

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.