Čínsky národný park Zhangjiajie

zhangjiajieČínsky národný park Zhangjiajie sa nachádza v južnej časti Číny v provincii Hunan. Bol založený v roku 1982 a je prvým národným lesoparkom v Číne. Má rozlohu vyše 100 km2. Do Zhangjiajie sa dostanete pravidelným komerčným letom z Šanghaja a Pekingu. Spolu s prírodnou rezerváciou Suoxiyu a horskou prírodnou rezerváciou Tianzi tvoria prírodný park  Wulingyuan.

Táto oblasť patrí do subtropického pásma v Strednej Ázii. Priemerná teplota je 13 °C. Tunajšia jedinečná mikroklíma ponúka chlad v lete a teplo v zime. Kúzlo parku sa mení podľa ročných období, preto láka návštevníkov po celý rok. Vzduch je tu taký čistý, že obsahuje o 88 % menej prachových častíc ako okolie. Počas dlhšieho pobytu dochádza u ľudí s vysokým krvným tklakom k jeho zníženiu.

huangshizhai2V národnom parku Zhangjiajie  nájdete viac ako 3000 úzkych kremenno-pieskovcových vrcholov, z ktorých mnohé sú vyše 200 metrov vysoké. Medzi vrcholkami sa nachádzajú rokliny s potokmi, jazerá, vodopády, 40 jaskýň a dva veľké prírodné mosty. Toto miesto je domovom pre množstvo ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Preto bol národný park Zhangjiajie v roku 1992 zaradený do zoznamu UNESCO. Pre jeho krásu ho nazývajú tiež „malá rozprávková ríša“ alebo „prírodné bludisko“.

obrovsky-salamander

Čínsky obrovský salamander

Strmé útesy a hlboké priekopy, výdatné zrážky a husté lesy poskytujú zvieratám výborné životné prostredie. Bolo tu nájdených 116 druhov stavovcov, 28 druhov je chránených. Žijú tu zlaté bažanty, všade v parku sa nachádza množstvo makakov, ktoré sa neboja turistov. V niektorých potokoch môžete zazrieť čínskeho obrovského salamandra. Na vrcholkoch hôr žijú vtáci, ktorí sú schopní odniesť 1 liter vody v špeciálnom vaku a pijú ju niekoľko dní.

holubi-stromV parku je možné nájsť 720 druhov rastlín. Medzi najznámejšie stromy v tejto oblasti patrí holubí strom, ktorý je známy pre svoje kvety. Tie tvoria páry a visia v dlhých radoch. Počas veterných dní vejú ako biele holubice. Taktiež tu môžete vidieť homárí kvet, čínsky gaštanový strom alebo mandarinkovníky. Rastú tu rôzne druhy ruží, orchideí a papraďovitých stromov.

Čo treba vidieť

zlaty-potokZlatý potok je dlhý vyše 5 km a kľukatí sa od severu na juh medzi údoliami a horami. 300 metrov chôdze od brány parku vás k nemu privedie. Čím ďalej sa vydáte proti prúdu, tým menej ľudí uvidíte. Môžete si vychutnať hustý les a zvláštne tvarované vrcholky počas prechádzky pozdĺž potoka. Uvidíte tu divoké kvety a množstvo rýb. Dievčatá z Tujie vám zaspievajú tradičné ľudové piesne. Ďalším lákadlom je Skala hostí, Zlatá skala, Skala zjednotenia a hrobka Zhangliang.

zlta-dracia-jaskynaŽltá dračia jaskyňa patrí medzi najkrajšie jaskyne sveta. Je to typická krasová jaskyňa, oblasť nepravidelného vápenca, v ktorom erózia vytvorila trhliny, podzemné toky a dutiny. Patrí medzi najväčšie jaskyne v Číne. Je 15 km dlhá a 140 metrov vysoká. Jaskyňa sa skladá z dvoch častí: suchej a mokrej. Je to vlastne sústava jaskýň, čiže z jednej jaskyne sa môžete dostať do ďalších. Obdivovať môžete stalaktity, stalagmity, kamenné kvety, záclony, kamenné kanály a kamenné perly. Vápence sú farebné, lesklé a priesvitné a voda tu niekedy vydáva zvuky pripomínajúce hudbu z nebies. Po jaskynných potokoch sa môžete previeť na člne.

HuangshizhaiPevnosť alebo dedina Yellow Stone (Huangshizhai) sa nachádza v západnej časti parku v nadmorskej výške 1200 m. S obrovskými vyhliadkovými plošinami je to najväčšie vyhliadkové miesto v lesoparku a patrí medzi najväčie tunajšie atrakcie. K hlavným lákadlám tohto miesta patria tichá cestička v borovicovom lese, Ihlicový vrchol, Krabica pokladov, Pečatná kniha, Južná brána do neba, Hviezdicový vrchol, Obrovský južný pilier a ďalšie.

Yuanjiajie sa nachádza v severnej časti parku. Yuanjiajie sú obrovské skaly vystupujúce z hlbokých údolí. Ich tvary sú unikátne, pokryté borovicami, vyzerajú ako živý čínsky obraz Medzi hlavné atrakcie tohto miesta patria: Zadná záhrada, javisko Mihun a Prvý most pod slnkom.

tianmen_2Ďalším nádherným miestom je pohorie Tianmen, ktoré má prevýšenie 1500 metrov. Medzi turistické atrakcie tu patria Visiaca záhada (záhrada bonsajov), jaskyňa, Tianmenská lanovka – najdlhšia horská lanovka na svete. Je dlhá vyše 7 km. Začína sa v centre mesta Zhangjiajie a končí na Visiacej záhrade. Nádherný výhľad z lanovky na túto oblasť sa vám navždy zapíše do pamäte. Ďalšou nazabudnuteľnou atrakciou je Nebeská cesta. Je to kľukatá horská cesta z úpätia hôr k Nebeským schodám Tianmenskej jaskyne. Je dlhá 11 km, ale prevýšenie je z 200 na 1300 metrov. Má 99 zákrut.

Bailong-ElevatorVýťah Bailong je 330 m vysoký presklený výťah postavený na boku obrovskej skaly. Staval sa 3 roky, má 3 rekordy v Guinessovej knihe rekordov. Je to najvyššie položený výťah, najrýchlejší a s najvyššou nosnosťou. Ďalším zaujímavým miestom v národnom parku je jazero Baofeng so svojim vodopádom.

Tento nádherný kúsok prírody inšpiroval tvorcov známeho filmu Avatar a lietajúce ostrovy boli natočené tu. Jeden z horských vrcholov na počesť filmu dostal názov “Hallelujah Mountain”.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.