Čo sa oplatí navštíviť v Berlíne

berlin-brandenburger-torBerlín je hlavné mesto Nemecka a po zjednotení patrí k najväčším európskym mestám. Je vyhľadávaným miestom pre turistov, centrom zábavy, kultúry, popretkávané historickými pamiatkami a určite stojí za to ho navštívit.

Pamiatky

Berlin - Museumsinsel

Múzejný ostrov

Mezi symboly Berlína, ktoré určite musíte vidieť, patri Brandenburská brána (Brandenburger Tor), ktorá sa nachádza v strede mesta. Od nej ďalej pokračuje historická trieda Unter den Linden (Pod lipami) až po Múzejný ostrov (Museumsinsel). Na tejto ulici lemovanej lipovým stromoradím nájdeme Humboldtovu univerzitu, Štátnu operu a množstvo historických sôch a budov. Berlín je hlavne známy Berlínskym múrom, ktorý ho rozdeľoval na dve časti.  Bol 165 km dlhý a 3,6 m vysoký. Po revolúcii v roku 1989 bol zbúraný. Dnes po ňom zostali len zvyšky. East Side Gallery je najdlhšou maliarskou galériou na svete a zároveň najdlhší dochovaný fragment Berlínskeho múru, na ktorom sa nachádza viac ako 100 obrazov od rôznych medzinárodných umelcov.

pergamon-museum

Pergamon Museum

Berlín sa nazýva aj mestom múzeí. Nájdete tu 175 rôznych muzeí. Navštíviť sa oplatí múzeum Story of Berlin, kde zažijete pocit bezpečia protiatómového krytu. Zaujímavé je Deutsches Historisches Museum, Pergamon Museum, Židovské múzeum či prírodovedné Museum Für Naturkundes s kostrou dinosaura. V Pergamon múzeu vás očarí Ištarina brána z Babylonu.  Berlínsku katedrálu a niekoľko ďalších múzeí nájdete na Múzejnom ostrove, ktorý bol zaradený na zoznam UNESCO. Tu sa taktiež nachádza Neues Museum, ktoré vás zaujme zbierkou egyptských artefaktov a svetoznámou bustou kráľovnej Nefertiti.  Pre návštevu komplexu múzeí na Múzejnom ostrove si stačí zakúpiť jeden lístok, ktorý platí pre všetky múzeá.

berlin-charlottenburg

zámok Charlottenburg

Za obhliadku tiež stojí Ríšsky snem (Reichstag) – sídlo nemeckého parlamenu, ktorý ponúka výhľad na celý Berlín.  Centrom bývalého Východného Berlína je námestie Alexanderplatz. Dominantou námestia sú budovy ako Dom učiteľov (Haus des Lehrers). Navštívte tiež obchodné centrum Alexa, ktoré návštěvníkom ponúka viac ako 180 rôznych obchodov. Centrom bývalého Západného Berlína je zasa Kurfürstendamm (skrátene Kudamm). Tu nájdete zoologickú záhradu, barokový zámok Charlottenburg s nádhernými interiérmi a pár zaujímavých múzeí. Ak budete v zámku Charlottenburg, nezabudnite si pozrieť sálu vyzdobenú z čínskeho porcelánu, je naozaj pôsobivá. Berlínska ZOO je najstaršia zoologická záhrada v Nemecku a pýši sa zbierkou 20 tisíc zvierat z približne 1500 rôznych druhov. V zooakváriu uvidíte rôzne druhy žralokov či piraní. Jednou z najpôsobivejších pamiatok Berlína je Židovský pamätník, ktorý sa skladá z viac ako 2500 betónových pilierov. Na Postupimskom námestí (Potsdamer Platz) môžete pozorovať utopickú architektúru, presklenú strechu budovy Sony Center, ktorá každú noc híri rôznymi farbami. Nachádza sa tu tiež množstvo kín, kaviarní, reštaurácií, veľké nákupné centrum a Legoland, z ktorého budú vaše deti určite nadšené.

Gendarmenmarkt

námestie Gendarmenmarkt

Jedno z najkrajších námestí Berlína Gendarmenmarkt zdobia chrámy Französischer Dom s vyhliadkovou terasou na vrchole a Deutscher Dom. Berlínska radnica (Rotes Rathaus) je ďalšou impozantnou pamiatkou. Jej názov bol odvodený od červeného muriva, z ktorého je postavená. Celý mestom ako na dlani sa môžete pokochať z 368 metrov vysokej Televíznej veže (Fernsehturm), ktorá je najvyšším vyhliadkovým bodom v meste. Lístky na vežu si kúpte dopredu, pokiaľ sa chcete vyhnúť státiu v dlhých radoch. Ďalším pozoruhodným turistickým bodom je najväčší kostol v meste Berliner Dom. S výškou 116 m a dĺžkou 114 m sa radí medzi najväčšie kostoly sveta. Ak ste už príliš unavení z toľkého chodenia, môžete si vychutnať niektorú z vyhliadkových plavieb po rieke Spréva (Spree), ktorá preteká Berlínom.

Nákupy

kudamm

bulvár Kurfüstendamm (Kudamm)

Keď už máte pamiatky pobehané, môžete zvyšné peniaze minúť v niektorom z berlínskych nákupných centier. Berlín je nákupným rajom a na svoje si prídete, či už milujete lacné a jednoduché veci alebo modely svetových značiek. Nákupné maniačky určite poteší bulvár Kurfüstendamm (známy aj ako Kudamm). V blízkosti sa nachádza nákupné centrum Europa Center, ktoré tvorí stovka rôznych obchodov, reštaurácií, kino a kasíno. Ďalším známym obchodným domom je KaDeWe. Je očarujúci hlavne vo večerných hodinách. Na svoje si tu prídu milovníci luxusnej módy. Vo východnej časti mesta sa nachádza ulica Friedrichstrasse, kde nájdete pomerne nové nákupné centrum Galeries Lafayette. Zaujme vás svojou architektúrou a prepracovaným interiérom. Známe Arkády sa nachádzajú na obľúbenom námestí Postdamer Platz. V užších schovaných uličkách nájdete menšie obchody s výpredajovým tovarom a taktiež orientálne ladené obchodíky.

Doprava

metro-berlin

Trasy metra

Integrovaný dopravný systém mesta sa nazýva BVG. Medzi najrýchlejšiu verejnú hromadnú dopravu patrí U-Bahn (metro) a S-Bahn (nadzemné vlaky). V častiach mesta, ktoré nie sú pokryté touto dopravou, môžete využiť autobusovú alebo električkovú dopravu. Električky jazdia hlavne vo východnej časti mesta. Viac ako jednorazový cestovný lístok sa oplatí zakúpiť si denný lístok (Tageskarte) alebo týždenný (Sieben Tage Karte). Hlavná železničná stanica Berlin Hauptbahnhof sa nachádza v centrálnej časti Berlína neďaleko Reichstagu.

Vyžiť môžete taktiež miestne taxíky, hlavne béžové mercedesy. Neodporúča sa taxík stopovať, ale radšej si vyhľadať ich stanovište, prípadne si ho objednať cez spoločnosť Taxi-FunkBerlin, Würfelfunk alebo Alt Ursel. Auto si môžete tiež prenajať napr. od spoločnosti Avis alebo Hertz. Berlín má vybudovanú pomerne hustú cyklistickú sieť. Požičanie bicykla ponúka napr. spoločnosť bike-Fahrradstation. Ďalšou možnosťou prepravy v meste je zapožičanie si malého elektromobilu. Je to o niečo drahšie ako hromadná doprava, ale lacnejšie ako taxík. Dopravu po meste si môžete naplánovať na stránke www.bvg.de.

Po náročnom turistickom dni si môžete odpočinúť v zelenom srdci Berlína v Tiergarten. Na ploche 167 hektárov sa tu rozprestierajú zelené trávníky, malé zátoky a tradičné pivné záhradky. Berlín je nepochybne tým správnym miestom, kde sa môžete zoznámiť s históriou Nemecka, ale aj s jeho súčasnou atmosférou.

berlin-turisticka-mapa

Berlín – turistická mapa

Berlín - Letenky
 
Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.