Púšť, to nie je len Sahara alebo Kalahari. Púšte sú rozmanité prostredia a rozhodne si ich nepredstavujte len ako obrovské [...]
Curaçao pozná snáď každý ako sladko-horký likér s príchuťou pomaranča v jeho typickej modrastej farbe. Rovnomenný názov má miesto vzniku tohto presláveného nápoja. Hovoríme o karibskom ostrove Curaçao. Ostrov leží v blízkosti Venezuely a patrí medzi skupinu ostrovov Malých Antíl. Curaçao ukrýva odpočinok, vysoký štandard služieb, pohostinnosť a v hlavnom meste ostrova Willemstad sa nájde mnoho príležitostí dobre sa najesť, nakúpiť si či si jednoducho len tak vychutnať neopakovateľnú atmosféru tohoto karibského mesta. Prevažná väčšina obyvateľov žije v mestách a viac ako polovica v jeho hlavnom meste.
Willemstad je právom zaradené na zoznam UNESCO ako jedno z najpozoruhodnejších mestských oblastí na svete. Založili ho Holanďania v roku 1634 ako obchodnú osadu. Rozvíjalo a rozrastalo sa po mnohé stáročia a dnes tu žije 120 000 obyvateľov. Dnes ide o moderné mesto, ktoré sa skladá z niekoľkých historických štvrtí. V jeho uličkách a námestiach sa odráža rovnako európska kultúra a architektúra, tak aj štýl holandských, portugalských a španielskych koloniálnych miest. Willemstad je rozdelený morskou zátokou a zároveň prístavom St. Anna Bay na dve časti, východnú Punda a západnú Otrobanda (druhá strana). Sú spojené dreveným pontónovým mostom známym pod názvom “Svingujíca stará dáma”. Punda je najstaršou časťou mesta a je tu mnoho štýlových holandských domov zo 17. a 18. storočia. Synagóga Mikve Israel-Emanuel z roku 1732 je najstaršou na americkom kontinente. Pozornosť vzbudzuje aj takzvaný plávajúci trh Mercado flotante. Obchodníci z Venezuely sem denne prichádzajú cez more s čerstvou dodávkou rýb, ovocia a zeleniny. Predajné stánky samozrejme v skutočnosti neplávajú, ale sú v bezprostrednej blízkosti mora. Pevnosť Fort Amsterdam , ktorá bola kedysi centrom mesta, je dnes sídlom vládnych úradov. Západná štvrť Otrabanda, ktorá vznikla v 17. storočí ako predmestie Willemstadu, je vyhľadávaným miestom s malebnými farebnými nízkymi budovami a najstaršou bazilikou v Karibiku – St . Anna Basilica. V bývalej námorníckej nemocnici je dnes sídlo múzea.
Na ostrove sa pestuje zelenina, ovocie a samozrejme laraha. Curaçao sa vyrába práve zo sušených šupiek tohto ovocia podobného pomaranču. Pôvodné curacao v skutočnosti nemá žiadne sfarbenie, je úplne priehľadné. Modré zafarbenie sa dosahuje pridávaním ďalších prísad, aby sa dosiahol exotický vzhľad nápoja.
Ostrov je veľmi suchý a vlhký s nedostatkom zrážok, keď teplota vody neklesne počas roka pod 27 stupňov. Má vápencový a mierne zvlnený povrch. Z vegetácie bohatej na agave, mnoho druhov orchidejí a kaktusov je najznámejší druh kaktusu vyrastajúci do závratnej veľkosti – kadushi. V rezerváciách žijú najrozličnejšie druhy živočíchov a vtákov, jašteríc, leguánov, žiab a hadov. Sever ostrova má charakter divokej prírody. V národnom parku Shete Boka vyhĺbili mohutné prívalové vlny pozoruhodné jaskynné diery do útesov. Pri nich sa každé ráno schádzajú morské korytnačky. Vo východnej časti ostrova sa nachádza kontaktné morské akvárium s kŕmením zvierat priamo z vody. Okrem klasických prehliadok podmorského života je možnosť zaplávať si v bazéne s delfínmi, morskými rajami, korytnačkami a žralokmi. Kúsok od hlavného mesta nájdete pštrosiu farmu. Na nej sa dozviete, ako sa o takého pštrosa starať, nakŕmite ho a tiež si budete môcť pohladiť pštrosie mláďatá.
Hlavným lákadlom sú snehobiele pláže s jemným pieskom a priezračnou morskou vodou. Okrem slnenia sa na pláži, kúpania či hrania golfu počas dňa, si môžete vychutnať aj bujarý nočný život v miestnych kluboch pri tancoch salsy. Jedinečnou príležitosťou precestovať za týždeň celý ostrov a užiť si živelnú karibskú dovolenku je absolvovať známy festival Salsatour. Koná sa vždy koncom augusta a hlavným cieľom je pretancovať šesť divokých nocí v rytmoch salsy vždy na inom mieste na ostrove. Curaçao má niekoľko pláží. Oblasť Piscadera Bay má nádhernú pláž lemovanú zelenými palmami. Nájdeme tu mnoho barov, reštaurácií a taverien s miestnou kuchyňou a príjemným personálom, kasína a luxusné obchody, ale aj menšie obchodíky s pestrým výberom suvenírov. Pomere veľká je pláž Porto Mari. K dispozícii sú tu potápačské školy a požičovne s príležitosťou na množstvo plážových aktivít. Nezabudnuteľné sú potápačské výpravy na potopené vraky lodí či podmorský park s neporušenými koralmi a výbornou viditeľnosťou. Pri vstupe na pláž vás privítajú drinkom podľa vlastného výberu, no samotný vstup na pláž je za poplatok. Pláž Playa Forti zaujme svojou pokojnou polohou, drobnými bielymi okruhliakmi a možnosťou šnorchlovania medzi útesmi.
Galéria