Cyklotrasy Nového Zélandu

oddychova jazda_1Dvadsať nových cyklistických chodníkov ponúka perfektný spôsob, ako preskúmať legendárnu krajinu, Nový Zéland. Sú všeobecne známe pod názvom „Nové cyklotrasy Zélandu“. Tieto cesty sú viacdenné alebo prirodzene rozdelené na viac celodenný úsekov. Väčšina pôvodných trás vznikla ešte  za čias príchodu pôvodných obyvateľov, osadníkov.  Za posledných 25 rokov stále rastie počet špecializovaných cyklistických chodníkov a parkov a vzniklo veľa cyklistických klubov. Ambíciou nebolo vybudovať jednu súvislú trasu naprieč krajinou cez dva ostrovy, tým by sa obišlo mnoho vzdialených a zaujímavých kútov krajiny. Obnovenie a rozšírenie historických ciest malo väčší zmysel, veď cyklisti navštevujú fascinujúce historické a kultúrne pamiatky a zároveň vidia prírodné krásy pozdĺž cesty a to inšpiruje a motivuje rovnako miestnych obyvateľov ako aj ľudí zo zahraničia.
Do konca roka 2013 je naplánované dokončenie a sprístupnenie siete cyklotrás s dĺžkou 2340 km.

oddychova jazda_4oddychova jazda_3oddychova jazda_2
John Dunn, manažér pre projekty cyklotrás je optimistický a vidí ich obrovský potenciál z hľadiska cestovného ruchu. Počet medzinárodných cyklistov prichádzajúcich na Nový Zéland sa od roku 2008 zdvojnásobil.
Trasy prechádzajú rôznymi krajiny, od sopečnej náhornej plošiny, cez otvorenú krajinu, lúky a staré lesy, hospodárske usadlosti, riečne údolia, pobrežné duny atď. Pozdĺž ciest sa nachádzajú informačné panely, ako aj zastávky na oddych s možnosťou dozvedieť sa kúsok histórie alebo jednoducho obdivovať nádherný výhľad.
Dve najdlhšie cyklistické trasy sa tiahnu z hôr vnútrozemia k pobrežiu. Prvá trasa „Z Álp k oceánu“ má dĺžku 312 km. Je to najdlhšia súvislá trasa na Novom Zélande. Tiahne sa od najvyššej hory  Aoraki Mount Cook 3754 m cez vnútrozemie krajiny južného ostrova Mackenzie až k pobrežnému mestu Oamaru. Táto cyklotrasa je úžasnou  geologickou, geografickou a historickou  prehliadkou Álp až k pobrežiu Tichého oceánu. Prichádzajú tu ľudia z celého sveta, aby si užili ohromujúce výhľady nedotknutého raja rozsiahlej a nádhernej krajiny.
„Z Álp k oceánu“ cyklotrasa zahŕňajúca svetového dedičstvo národného parku, ľadové jazerá, vodné priehrady, pozemky so zlatými trsmi trávy, vápencové útesy a mnoho iného.
Cesta  obsahuje všetky stupne náročnosti. Na trase si každý nájde pre seba svoj stupeň náročnosti , je to zmes terénnych a cestných úsekov, ktoré si môžete vychutnať v bodoch a zdatnejší aj celý úsek v plnom rozsahu.

oddychova jazda_11oddychova jazda_10oddychova jazda_9

Druhá  317 km trasa „Z hôr k moru“ je kombináciou miestnych trás pre horské bicykle a verejných komunikácií na severnom ostrove. Je to epos začínajúci pri sopke Mount Ruapehu a následne pokračujúci pozdĺž husto zalesnených brehov rieky Whanganui s možnou prestávkou spojenej so vzrušujúcou jazdou v kanoe.

Hoci mnohé z týchto trás prechádzajú oblasťami divočiny, väčšina z nich je prvého alebo druhého stupňa náročnosti (ľahké, veľmi jednoduché) s hladkými povrchmi a miernym stúpaním. Nie sú tu potrebné  pokročilé jazdecké zručnosti. V okolí cyklotrás je množstvo obchodov a ďalších miestnych podnikov, ktoré poskytujú rôzne služby ako ubytovanie, prípadné opravy bicyklov a ich zapožičiavanie, parkovanie a pod.

oddychova jazda_7oddychova jazda_6oddychova jazda_1

Na oficiálnej webovej stránke Nového Zélandu sú informácie o všetkých cyklotrasách a podporných službách. Skúsený horský cyklista Jonathan Kennett bol najatý ako poradca pre cyklotrasy a  spolu so svojimi bratmi Simonom a Pavlom pripravujú definitívnu podobu sprievodcu pre turistov po horských cyklotrasách Nového Zélandu.
Tieto nové trasy zmenili cyklistické dovolenky na Novom Zélande v tom, že ľudia , ktorí sa nepovažujú za cyklistov sa môžu dostať do prírody a preskúmať nové územia. Bicykel je naozaj vynikajúci spôsob relaxu a oddychu a priťahuje stále viac nových jazdcov.


Zväčšiť mapu

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.