Dessau, zelené mesto na rieke Labe

zahrada-worlitzDessau sa nachádza v strednej časti Nemecka. Je to jedno z troch najvýznamnejších miest Saska-Anhaltska s takmer 90000 obyvateľmi. Známe predovšetkým pre svoje architektonické bohatstvo budov postavených v štýle Bauhaus prepájajúcich umenie s technológiami – takzvaný funkcionalizmus. Od roku 1926 je považované za hlavné mesto moderny. Tunajšia škola architektúry priniesla v rokoch 1919 – 1933 revolúciu v oblasti architektonických a estetických konceptov a postupov. Početné budovy, napríklad Bauhaus alebo Meisterhäuser, sú od r.1996 na zozname UNESCO ako lokality celosvetového kultúrneho významu.

park Wörlitz, foto: Harald Henkel

ostrov Rousseau, foto: Harald Henkel

Od 1. júla 2007 boli  susedné mestá Dessau a Roßlau spojené do nového mesta Dessau-Roßlau. Dessau je ústretové a priateľské k cyklistickej doprave a tento jav siaha hlboko do histórie. Kompaktné mesto zabezpečuje pre cyklistickú dopravu veľmi dobré podmienky. V súčasnosti je 22% ciest v meste vykonávaných na bicykli. Súčasťou siete cyklistickej infraštruktúry je 176 km cyklotrás a cyklopruhov. Okrem toho sa o meste Dessau hovorí, že je najzelenším nemeckým mestom. Celej krajine dominujú lúky a lesy. Je obklopené mnohými zámkami a záhradami. Pravdepodobne najznámejšia záhrada je Dessau Wörlitz Garden Realm, ktorá je rovnako na zozname UNESCO. Tento čarovný skvost pripomína romantickú anglickú záhradu. Čo vás pri návšteve tejto záhradnej ríše čaká? Krásna príroda pozdĺž Labe a kúzelné stavby zasadené do krajiny – kaštiele, mosty, pánske domy, Panteón, kostolíky. Spoločné súznenie v dokonalej harmónii a ponúka veľa možností ako túto oblasť poznávať – na vode, pešo, okolitú krajinu tiež môžete prebádať na bicykli alebo na drezine.

Záhradný park

Záhradný park

Záhradná ríša sa rozprestiera na 112 hektároch a skladá sa z piatich základných častí: Schlossgarten, Neumarks Garten, Schochs Garten, Weidenheger a Neue Anlagen. Jednotlivé časti parku sú prepojené sieťou chodníkov, kanálov a mostov.Voda je základným elementom tejto krajiny, jednotlivé časti parku sú prepojené sieťou chodníkov vedúcich cez mosty a umelo vybudované kanály, ktoré umožňujú aj plavbu na lodiach. Táto vodná sieť sa skvele hodí aj pre plavbu na lodiach. V sezóne sú v ponuke plavby na gondolách so sprievodcom, týmto spôsobom si návštevníci môžu park prezrieť z vodnej hladiny. Jedinečné čaro majú tieto plavby v ranných a večerných hodinách.

zámok Wörlitz, foto: Frank Schmidtke

zámok Wörlitz, foto: Frank Schmidtke

Pre stavby v záhradnej ríši sú typické dva stavebné slohy – klasicizmus a novogotika. Gotický dóm patrí k prvým stavbám postaveným v novogotickom štýle mimo územia Veľkej Británie, resp. Anglicka. Budova slúžila na bývanie aj ako múzeum, knieža Franz tu zhromažďoval svoje umelecké zbierky. Zámok Wörlitz je skutočným skvostom, hoci má veľmi čisté jednoduché línie, pôsobí monumentálne. Vnútorné vybavenie zámku sa z väčšej časti zachovalo v originálnej podobe. Celý rad umeleckých predmetov a nábytku pochádza priamo z Ríma. Navštíviť zámok je možné od apríla do októbra, vždy od utorka do nedele a prehliadka trvá zhruba jednu hodinu.

Gotický Dóm, foto: Harald Henkel

Gotický Dóm, foto: Harald Henkel

V západnej časti na Rousseauovom ostrove je “osvietenská záhrada”. Neďaleko tunajšieho kostola sa nachádza synagóga zobrazujúca náboženskú toleranciu. V panteóne vo východe časti Neue Anlagen je zas možné obdivovať antické umenie. História Dessau je spojená s mnohými skvelými osobnosťami. Technické múzeum pripomína práce slávneho leteckého inžiniera Huga Junkersa. Mesto ponúka poklady múzeí a galérií, divadelné predstavenia a rôzne voľnočasové aktivity. Nádherné miesto pre milovníkov kultúry a prírody.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.