Disco, hippies, sloboda – to je Ibiza

mesto-ibizaIbiza je svojou rozlohou 571 km² tretím najväčším z Baleárskych ostrovov. Nachádza sa 80 km juhozápadne od Mallorky. Letná sezóna na Ibize začína v máji a končí v októbri. V tomto období tu len veľmi málo prší. Denná teplota je od 30 do 35 °C a teplota vody od 25 do 27 °C. Dokonca aj v zimných mesiacoch je tu príjemne, keď počas slnečných dní sa teplota vzduchu vyšplhá k 25 °C. V 60-tych rokoch minulého storočia to bol ostrov poľnohospodárov a rybárov. Z ostrova sa vyvážala soľ. V súčasnosti ostrov žije z turistického ruchu, keď ho každoročne navštívi okolo jeden a pol milióna turistov.

club Amnesia

club Amnesia

Hlavné mesto Ibiza (Eivissa) založili Feničania okolo roku 700 pred n.l.. Názov pochádza z mena fenického a egyptského boha Besa. Na obranu pred dobyvateľmi bola postavená pevnosť Dalt Vila, ktorú môžete vidieť aj dnes. Bola zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Historické časti mesta sú pretkané úzkymi uličkami, ktoré skrývajú množstvo barov, reštaurácií, kaviarní, butikov a diskoték a lákajú turistov k návšteve. Ako hlavné mesto, tak aj celý ostrov je považovaný za miesto zábavy a diskoték, kde v kluboch môžete vidieť najznámejších svetových DJ-ov. Medzi najznámejšie kluby patria Privilege, Amnesia, Space, El Divino.

Hippy market

Hippy market

V meste môžete navštíviť aj „hipisácke trhy“, kde sa predávajú výrobky v štýle tejto kultúry. Deti kvetov objavili tento ostrov v 60-tych rokoch a dnes sú jeho súčasťou.

Ďalším mestom zábavy je San Antonio, ktoré sa nachádza 15 km od hlavného mesta. Je to prístavné mesto a veľa pláží na kúpanie to nenájdete. Najzaujímavejšia je hlavná promenáda s množstvom barov a ľudí. Navštíviť môžete kluby Eden, Es Paradis alebo Mar M a Itaca, ktoré sa využívajú pre warm up party. Ohnivú show môžete sledovať v Café Mambo a krásny západ slnka v Café del Mar. Z obidvoch týchto miest si môžete spraviť výlet na blízky ostrov Formentera. Nájdete tu nádherné pláže (aj nudistické). Tento malý ostrovček má prezývku Karibik Stredozemného mora. Keďže má dlžku len 19 km, oplatí sa požičať si skúter a prezrieť si ho.

Pláže

pláž Playa d'en Bossa

pláž Playa d’en Bossa

V okolí hlavného mesta Ibiza môžete navštíviť krásne pláže: Playa d’en Bossa, Cala Jondal, Las Salinas, Talamanca, Figueretas. Najdlhšia pláž na ostrove je Playa d’en Bossa s množstvom barov a kaviarní, má jemné piesočnaté morské dno, takže je ideálna pre loptové hry a bezpečná pre malé deti. Z tejto pláže je vynikajúci výhľad na pevnosť Dalt Vila. Keď fúka južný vietor, je táto pláž veľmi obľúbená u surfistov.Pokiaľ chcete zažiť párty na pláži, navštívte pláž Las Salinas.

 

V okolí San Antonia sa nachádzajú pláže Cala Salada, Cala Vadella, Cala d’Hort, Cala Conta.

Cala d’Hort je menšia pláž v krásnym výhľadom na ostrov Es Vedra, ktorý je od nej vzdialený len niekoľko stoviek metrov. Veľmi populárna pláž blízko San Antonia je Calla Bassa, na ktorú sa dostanete autobusom alebo loďou. Je tu k dispozícii veľa vodných športov a je ideálna pre deti.

Pre rodiny s deťmi sú ideálne letoviská Santa Eulalia, Portinatx, Es Caná a San Miguel.

Portinatx

Portinatx

V zátoke Portinatx sa nachádzajú 3 krásne pláže. Je to asi 10 minút jazdy autom od San Juanu. Táto oblasť ponúka nádherný panoramatický výhľad, kryštaľovo čistú vodu, vysoké skalnaté brehy a morské dno s jemným, bielym pieskom. Pláže sú dobre vybavené, k dispozícii sú sprchy, slnečníky, lehátka, menšie vodné šmýkačky, škola surfovania, bary a reštaurácie.

5 minút cesty od San Miguela sa nachádza pláž Puerto de San Miguel. Pláž je obkolesená borovicami a menšími kopcami. Ako dobrý výlet počas horúcich letných dní určite padne návšteva jaskýň v Can Marca.

Veľmi dobrý spôsob na spoznávanie údolí a pohorí Ibizy je na horskom bicykli. Môžete sa taktiež zúčasniť organizovaných cyklotúr s profesionálnymi skúsenými sprievodcami.

Teplá, čistá voda a viac než 200 kilometrov pobrežia na Ibize je ideálna príležitosť na skúmanie podmorského sveta pre amatérskych i profesionálnych potápačov takmer po celý rok. Na ostrove je  veľa vynikajúcich potápačskych škôl, ktoré ponúkajú kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých. Príťažlivé sú jaskynné ponory a ponory v okolí vraku.

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.