Dovolenkové destinácie Čiernej Hory – Barská riviéra

Barska riviera

Krásna krajina Čierna Hora leží v srdci Stredomoria, len 3 hodiny jazdy autom južne od Makarskej riviéry. Krajina sa s vysokým počtom až 240 slnečných dní v roku zaraďuje medzi najslnečnejšiu oblasť Stredomoria. Stredomorská klíma zaručuje príjemné vlhké podnebie, suché a horúce letá a mierne zimy. Aj keď rozlohou patrí skôr medzi malé krajiny, jej prírodné krásy a rozmanitosť kultúrnych pamiatok ju zaraďujú medzi turistami čoraz viac vyhľadávané miesta.

Masívne hory pokryté snehom dosahujúce cez 2000 metrov nad morom strmo padajú do azúrových vôd Jadranu. Architektonicky a kultúrne bohaté mestečká pretkané pestrým kultúrnym koloritom, tradíciami a kultúrou, stále zelenou vegetáciou a 73 km najkrajších kamienkových či piesočnatých pláží spolu dotvárajú nevšednú krásu. 18 úchvatných jazier pohoria Durmitor je lemovaných lúkami a storočnými lesmi, kde niektoré stromy sú staršie ako 200 rokov. Hlboké kaňony riek s čistými a priezračnými riekami, z nich najhlbší kaňon v Európe vytvára rieka Tara. Zažite bezprostredný dotyk prírody v pralese Biogradská Hora, jednom zo 4 tunajších národných parkov. Prívetiví a pohostinní domáci vám radi umožnia spoznať svoju jedinečnú krajinu a oddýchnuť si v niektorej z dovolenkových destinácií Montenegra.

Barská riviéra

Barská rivéra - Sutomore

Barská rivéra – Sutomore

Barská riviéra je skôr malé prímorské letovisko s možnosťami, ktoré zatiaľ nie sú plne využité. Oblasť sa výraznejšie zameriava na podporu rôznorodých vodných športov. Mimoriadne vhodné prírodné podmienky má predovšetkým pre jachting. Malé vodné toky stekajúce z kopcov zásobujú bohatú zelenú vegetáciu a svojimi naplaveninami vytvárajú tunajšie prekrásne pláže.

Bar

Starý Bar, Foto: Raymond Zoller

Starý Bar, Foto: Raymond Zoller

Bar je najväčšie mesto v južnej časti čiernohorského prímoria a tiež dôležitý prístav. Nachádza sa v širokej zátoke Luka Bar na úpätí pohoria Rumija. Na svahoch pohoria 3 km od Baru sú pozostatky starobylého mestečka, predchodcu Baru, založeného v 9. storočí.

Vďaka veľmi teplému podnebiu, chránenej polohe a mimoriadne úrodnej pôde sú v tunajšej oblasti veľké citrusovníkové sady, vinice a olivovníkové háje. Olivovníky sa tu pestujú od nepamäti. Tunajší olivový olej patrí medzi najkvalitnejšie na východnom Jadrane. V okolí Baru rastie okolo milión olivovníkov, z ktorých časť je stará okolo 1000 rokov. V sade pri obci Mirovica rastie najstarší olivovník  na svete, ktorého vek sa vypočítal na 2000 rokov.

Bar - Topolica

Bar – Topolica

V meste môžete obdivovať Biskupský palác z 14-15. storočia, malé kostoly sv. Kataríny a sv. Venerandy, turecké kúpele či zvyšky benátskeho akvaduktu, historické a archeologické múzeum v paláci pre kráľa Nikola I., postavenom v 19. storočí. Jednou z najkrajších častí mesta je Topolica, ktorá leží 500 m od prístavu. Premáva tu celoročná trajektová doprava  z Talianska, Grécka či Slovinska. Na okraji mesta bol vybudovaný jeden z najlepšie vybavených jachtárskych prístavov s pestrou ponukou služieb. Miestne kluby, reštaurácie a kaviarne či festivaly zaručujú zábavu pre všetkých.

K dispozícii je pláž Topolica, ktorá je priamo v meste, neďaleko prístavu, 2 km dlhá pláž Šušanj obklopená lesom, či známa pláž Tropicana na juhu riviéry s ocenením Modrá vlajka.  Najvyhľadávanejšou plážou je Červená pláž, severne od mesta, dlhá 100 m, ktorá dostala názov podľa piesku červenej farby. Južnejšie od Baru sa nachádza množstvo malinkých osamotených pláží, na ktoré sa dá dostať poväčšine len loďkou.

Sutomore

Pláž Sutomore

Pláž Sutomore

Za hlavnú kúpeľnú a rekreačnú časť Barskej riviéry sa pokladá Sutomore. Obľúbené letovisko pre rodinnú dovolenku sa nachádza 6 km od mesta Bar na úpätí vrchu Sutorman. 9 km piesočnatých a kamienkových pláží obklopujú citrusové a olivové háje v zovretí hôr Rumije. K najkrajším plážam letoviska Sutomore patria Sutomorská pláž dlhá asi 1250 metrov. Vstup do mora je pozvoľný. Túto možnosť využívajú hlavne rodiny s deťmi ako aj neplavci. Obľúbené je aj Zlaté pobrežie (Zlatna obala) na juhovýchode dlhé 850 m so zlatistým pieskom, za ktorým pokračujú menšie skalnaté pláže až k mysu Ratac.

A keď sa vám zunuje oddych na piesku v objatí mora a slnka, môžete sa vybrať na kopec za mesto, navštíviť benátsku pevnosť Haj-Nehaj, odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad na celé okolie. Z rovnakého obdobia sú pozostatky pevnosti Tabija ležiace na vrchu Golo Brdo. Obe pevnosti slúžili na obranu proti Turkom. V mestečku je množstvo reštaurácií, kde si môžete v kľude vychutnať atmosféru miestnych obchodíkov. Z historických pamiatok nevynechajte kostolík Svetej Tekli z 8. storočia, ktorý sa nachádza približne hodinu chôdze za mestom.

Celkovú prímorskú atmosféru Sutomore dopĺňajú palmy a olivy rastúce priamo na pláži. Môžete tu využiť služby vodných taxíkov s odchodom a príchodom priamo z vašej pláže.

Čanj

Čanj

Čanj

Čanj je malé živé letovisko na Barskej riviére, ktoré nájdete približne na polceste medzi Barom a Petrovacom, 7 km severozápadne od letoviska Sutomore. Leží na pobreží a v miernom svahu nad morom.

Mimoriadne krásne sú jeho pláže. Priamo v centre mesta je dlhá pláž zvaná Perlové pobrežie (Biserna obala), ktorej sa tiež hovorí Čanjská pláž (Čanjska plaža), patriaca k najkrajším plážam tejto oblasti. Tvorí ju piesok a drobné kamienky. Rovnaké zloženie má aj tunajší vstup do mora. Skalným útvarom je rozdelená na dve časti.
Na sever od mesta sa v zátoke Pecina nachádza Kráľovnina pláž (Kraljičina plaža), ktorá je skôr obkolesená skalami a prístupná iba od mora. Pomenovali ju podľa čiernohorskej kráľovnej Mileny, ktorá ju navštevovala pri svojich pobytoch v letnej rezidencii v Bare.

Pre turistov sú k dispozícii ubytovacie zariadenia, z ktorých najväčší je turistický komplex s rovnakým názvom ako pláž, Biserna obala a veľké množstvo reštaurácií a kaviarní bezprostredne blízko pláží.

Galéria


Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.