Dovolenkové destinácie Čiernej Hory – Boka Kotorská

Boka_Kotorska_4

Jedným z najkrajších miest na pobreží je Boka Kotorská, najväčší prírodný záliv na juhu Jadranského mora. Boka znamená taliansky ústa alebo otvor a používa sa aj pre pomenovanie zálivu. Tvoria ju vlastne štyri zálivy Hercegnovský, Risanský, Kotorský a Tivatský, ktoré majú niekoľko zátok hlboko sa zarezávajúcich do vápencových pohorí Lovćenu a Orjenu a pripomínajú škandinávske fjordy.

Brehy Boky Kotorskej sú dlhé 105,7 km a predstavujú takmer jednu tretinu celkovej dĺžky čiernohorského pobrežia. Najužšie miesto Boky Kotorskej je široké len 350 metrov. Svojim charakterom sa oblasť značne líši od ostatného prímoria. Majestátnosťou a tvarom svojich hôr dvíhajúcich sa priamo z mora pripomína skôr ďaleký sever no malebnosťou svojho pobrežia a bujným rastlinstvom slnečný juh.

Herceg Novi

Herceg Novi

Unikátne prostredie tejto časti Čiernej Hory, bujná stredomorská vegetácia i mohutné horské masívy vystupujúce z vôd právom priťahujú návštevníkov. Prví nedočkavci sa už začiatkom jari môžu okúpať v letovisku Herceg-Novi a nadšenci lyžovania si ešte vychutnajú trate na zasnežených svahoch hory Subra v pohorí Orjen.

Blízke okolie ponúka aj početné kultúrne a historické pamiatky. Turisti môžu navštíviť unikátne mesto Kotor, ktoré je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, mestečko Perast, kde v námornej škole študovali aj kapitáni námornej flotily ruského cára Petra I. Veľkého. Taktiež môžu vidieť mesto Risan s jedinečnými rímskymi mozaikami, pohorie Lovčen s mauzóleom najväčšieho čiernohorského vladyku Petara II. Petroviča Njegoša.

Tivat

Tivat

Tivat

Tivat je menšie rušné letovisko a prístav v Tivatskej zátoke Boky Kotorskej nachádzajúce sa na úpätí kopca Vrmac. Letovisko obľubujú hlavne športovci, vďaka výborným podmienkam pre windsurfing, potápanie a surfovanie. Vynikajúci prístup k oddychu umožňuje blízke letisko, jedno z dvoch letísk Čiernej Hory.

Tivat je pomerne mladé, preto sa tu nachádza pomenej historických pamiatok. Za návštevu stojí Prímorský park, ktorý je najkrajším parkom v okolí Boky Kotorskej s ukážkou rôznych cudzokrajných exotických rastlín, Kostol sv. Antona z roku 1373 s erbmi vo vnútri na náhrobkoch či obranná veža s kaplnkou zo 16. storočia v minulosti patriace rodine Bučovcov. Vo voľných chvíľach môžete okrem množstva obchodov, reštaurácií, kaviarní a cukrární navštíviť amfiteáter, kde sú hlavne v lete organizované vystúpenia čiernohorských aj zahraničných umelcov.

Pobrežie Tivatu je veľmi členité. Na kúpanie slúži približne 10 upravených pláží. V centre mesta sú pláže Belane a Župa. Asi 1 km od Tivatu sa tiahne k mysu Seljakovo dlhá pláž, ktorá je miestami piesočná a oblázková so skalnatými platňami, na ňu nadväzuje pláž Donja Lastva, ktorá je rozčlenená mólami na niekoľko malých pláží. Smerom na juh leží piesočnatá pláž Kalardovo, dlhá 250 metrov, ocenená „Modrou vlajkou“ s početnými športoviskami a reštauráciami. Južne od Tivatu je zátoka Bigovo so skalnatou plážou. Loďkou sa dá preplaviť na nádhernú pláž Žanjica. Dĺžka okruhliakovej pláže je 300 m, v pozadí ktorej je olivový háj, kde nájdete chládok aj miesto na občerstvenie. Máte možnosť navštíviť Modrú jaskyňu, ktorú odraz vody zafarbuje na tyrkysovo.

Pri Tivate sú 3 zaujímavé ostrovčeky sprístupnené pre turistov. Ostrov Cviječa (Ostrov kvetov), na ktorom stojí zrúcanina benediktínskeho Kláštora Archanjela Michala, ostrov Sveti Marko a tretím je ostrovček s obnoveným kláštorom Panny Márie.

Njivice

Njivice

Njivice

Njivice je neveľká obec a letovisko ležiace na západnom pobreží Hercegnovského zálivu. Vedie k nej cesta z mesta Herceg-Novi, ktoré leží na protiľahlom brehu zátoky. 6 km spojenie sa medzi mestami uskutočňuje pravidelnou autobusovou dopravou aj trajektom. Ako letovisko sa oblasť začala rozvíjať v 60. rokoch minulého storočia. Vyniká bohatou vegetáciou a čistým morom. Je to obľúbené a stále rastúciäe miesto víkendových i prázdninových pobytov. Poskytuje pokojnú a ničím nerušenú rekreáciu. Veľkou prednosťou tohto neveľkého mesta je jedinečný výhľad na horské pásma na Boku Kotorskú, predovšetkým na Dobrosticu (1570 m) a Radoštak (1446 m), ktoré sú súčasťou pohoria Orjen. Juhozápadne od obce sa nachádza mys Kobila (Rt Kobila), kde sa pevnina najviac približuje protiľahlému polostrovu Luštica. V blízkosti mysu je možné vidieť pozostatky niekdajšieho opevnenia. Za mysom južne od letoviska sa tiahnu hranice s Chorvátskom.

Igalo

Igalo je kúpeľné letovisko, ktoré sa nachádza na začiatku Boky Kotorskej, 45 km od Dubrovníka. Oblasť sa môže pochváliť výbornými podmienkami pre vodné športy ako potápanie a vodné lyžovanie, k dispozícii sú tiež športové strediská, bowling či tenisové kurty. Pláž pobrežia je dlhá 2 km, je pokrytá pieskom a na niektorých miestach sú položené betónové platne. Nachádza sa tu veľa reštaurácií a kaviarní, ktoré dýchajú morskými špecialitami, dobrou hudbou a stredomorskou atmosférou.

Igalo je známe svojimi rádioaktívnymi prameňmi vyvierajúcimi na morskej plytčine. Z nej sa využíva bahno na liečenie ochorení pohybového ústrojenstva, poúrazových stavov, kožných chorôb, astmy, alergií a kardiovaskulárnych chorôb. Miestny Ústav pre fyzikálnu medicínu, rehabilitáciu a reumatológiu patrí medzi najväčšie a najlepšie vybavené liečebné zariadenia na Jadrane a v Európe.

Herceg-Novi

Herceg Novi

Herceg Novi

Najväčšie letovisko a súčasne aj najväčšie mesto v Boke Kotorskej je Herceg-Novi. Vyniká chránenou polohou, miernym priaznivým podnebím s dostatkom vlahy a mimoriadnym bohatstvom vegetácie. Rastie tu vyše 250 druhov stredomorských a subtropických rastlín. Herceg-Novi je možné pre svoje príjemné podnebie navštíviť po celý rok. Pre účastníkov zimných aj letných pobytov sa organizujú početné kultúrne a zábavné podujatia, karnevaly a festivaly. Mesto sa radí aj k významným čiernohorským veľtržným mestám. Významná je tunajšia botanická záhrada s arborétom tvoreným s viac než 2000 druhov stredomorských, subtropických a tropických rastlín.

Kotor

Kotor

Kotor

Starobylé mesto s prístavom leží v závere Kotorského zálive na úpätí pohoria Lovćen. V roku 1979 bol Kotor zapísaný na zoznam svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Unikátne je predovšetkým ​​pôvodné centrum mesta s neporušeným systémom mestského opevnenia. Zaujímavosťou je románska katedrála svätého Tryfona (Sveti Tripun) z 12. storočia. Jej pravá veža má 35 metrov a ľavá o dva menej. Pri zemetrasní v sedemnástom storočí totiž obidve spadli na budovy pod nimi. Dnešná podoba katedrály je výsledkom niekoľkých rekonštrukcií. Mesto má veľmi starú námornú tradíciu. Kotor bol do roku 1918 po Pule druhou hlavnou základňou vojnového námorníctva Rakúsko-Uhorska.

Nová časť mesta sa tiahne pozdĺž morského pobrežia na obe strany. V blízkosti mesta sa na brehu mora nachádza na polostrove Markov mys rovnomenný turistický komplex s veľmi početnými možnosťami športovania zábavy a kultúry.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.