Dovolenkové destinácie Čiernej Hory – Budvanská riviéra

budvanska rivijera

Budvanská riviéra je územie tiahnuce sa 25 km medzi mysom Plantamon a mysom Dubovica. Na južnej strane končí plážou Buljarica. Riviéra ponúka rozsiahle možnosti ubytovania rovnako aj prevádzkovanie vodných i ďalších športov, široké možnosti zábavy a kultúrneho života.

Svojou veľkolepou prírodnou scenériou patrí k najkrajším pobytovým destináciám v južnej časti Jadranu, preto niet divu, že sa tu sústreďuje najväčší záujem turistov. Strmé skalné steny vystupujúce z azúrovej vody Jadranu sa striedajú s bielym pieskom tunajších pláží a všetko dopĺňa bohatá zelená vegetácia.

Riviéra je vynikajúcim štartovacím bodom pri výletoch do blízkeho vnútrozemia. Magnetom je výstup na Svätú horu, kde domáce obyvateľstvo postavilo v minulosti osem kláštorov s desiatimi kostolmi. V nich sa v priebehu storočí podarilo nazhromaždiť veľké umelecké bohatstvo krajiny.

Budva

Budva, Foto: Dmitry Fedoseev

Budva, Foto: Dmitry Fedoseev

Budva je najstaršie mesto na čiernohorskom pobreží s 2 600 ročnou históriou a zároveň sa považuje za kráľovnú Budvanskej riviéry. Symbolom mesta sú dve malé rybky. Pred nepriaznivým vnútrozemským počasím ju chránia horské masívy Lovćenu a Paštroviči.

Históriu mesta pripomínajú návštevníkom impozantné hradby. Zachovali sa tu dve impozantné mestské brány z 15. storočia, Pevninská brána a Morská brána, za ktorými sa otvára spleť úzkych dláždených uličiek s kamennými domami.  a dominantou biskupského kostola svätého Jána Krstiteľa zo siedmeho storočia. známy, ďalej Kostol Sv. Sávu pochádzajúci z 13. stor. a Kostol Sv. Trinity, pred ktorým sa nachádza hrob známeho spisovateľa Stjepana Mitrova Ljubira.

Letovisko hlavne počas letných mesiacov navštívia tisícky turistov. Zaručene tu nájdu čisté more, skalami lemované pláže a kvalitné služby, množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí ako sú Mediteránsky festival, Mesto divadla, ale i kongresy a medzinárodné veľtrhy.

Bečiči

Bečiči

Bečiči

Toto letovisko je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú pokojnú a nerušenú dovolenku. Mestečko je 5 km promenádou spojené so živšou Budvou a je v podstate jej plynulým pokračovaním. Bečiči nemá historické jadro. Najzaujímavejšou pamiatkou je Kostol sv. Tomáša zo 14. storočia.

Najkrajšou plážou letoviska je 1800 m dlhá pláž s hrubým pieskom a pozvoľným vstupom do mora ocenená Modrou vlajkou. Smerom na juhovýchod sa nachádzajú menšie príjemné pláže. K nim patrí piesočnatá pláž Kamenovo s dĺžkou 350 m a piesočno-štrkovitá pláž Pržno s rovnakou dĺžkou. V jej okolí je prírodná rezervácia s olivovým hájom.

Hotely sa nachádzajú v blízkosti pláže s množstvom zelene všade navôkol. Niektoré luxusnejšie hotely majú vyhradené vlastné časti pláže, vybavené ležadlami a slnečníkmi.

Zábavu si dovolenkári užijú pri vodných športoch ako surfovanie, vodné lyžovanie, potápanie, jachting či jazda na vodných skútroch. Atrakciou je paragliding, jazda lietajúcim gumovým člnom a vyhliadkové lety ponad pobrežie. Vybudované sú bazény, tobogány, tenisové kurty, ihriská a ďalšie atrakcie.

Petrovac

Petrovac, Foto: Raymond Zoller

Petrovac, Foto: Raymond Zoller

Petrovac je malé slnečné letovisko v Petrovackom zálive ležiace asi 15 km od Budvy. Počas roka tu svieti slnko vyše 300 dní. Mestečko vzniklo pôvodne ako rybárska osada.

Pamiatkou je Kostol sv. Eliáša z 15. storočia. Neďaleko mesta na severozápad je kláštor Reževiči z 13. storočia stojaci na skalnej plošine, patria k nemu 3 kostoly a to kostol sv. Trojice, sv. Štefana a Nanebovzatia Panny Márie s freskami. Návštevníkov zaujme pevnosť Castel Lastua, z ktorej sa na skalnatom výbežku zachovala len časť zo 16. storočia.

Turistom sú loďou prístupné aj dve malé a pekné ostrovy zátoky. Ostrov Katič s niekoľkými borovicami a Sveta Nedelja so zvyškami starobylého kostolíka.

Najobľúbenejšou plážou je 600 metrov dlhá Petrovacka plaža oblúkovitého tvaru pokrytá drobnými kamienkami a červenkastým pieskom. Menšia kamienkovo-piesočnatá pláž Lučica má dĺžku 220 m. Pobyt na ktorejkoľvek pláži vám spríjemní množstvo reštaurácii, kaviarní, barov, športovísk aj obchodov. Nočný život nie je veľmi rušný a divoký, je tu však diskotéka Castello, jazzový klub Cuba café či bar Rock café.  Buljarica s dĺžkou 2250 metrov je spomedzi pláží najdlhšia. Je najjužnejšie položená tvorená štrkom a hrubým pieskom. Patrí medzi jednu z najatraktívnejších čiernohorských lokalít pre milovníkov prírody a obzvlášť pre ornitológov. Plnohodnotnému turistickému a ekonomickému využívaniu oblasti bráni potreba ekologickej ochrany jedinečného územia.

Pržno

Pržno

Pržno

Pôvodne malá rybárska osada sa dnes rozvíja ako malé letovisko. Leží v v Budvanskom zálive 7 km juhovýchodne od Budvy. Zachováva si atmosféru tradičnej rybárskej osady s vyhlásenými tunajšími rybími reštauráciami. Letovisko sa pýši veľmi bohatou vegetáciou s olivovníkovými hájmi. Južne od osady sa rozkladá preslávený Miločerský park.

Zátoke dominuje nedávno obnovený hotel Maestral s najvyššou úrovňou vybavenia i služieb ako vonkajší a krytý bazén, relaxačné služby, masáže, solárium, sauna a športoviská.

Miločer

Miločer

Miločer

Luxusné letovisko Miločer sa nachádza juhovýchodne od Budvy v tesnom susedstve letoviska Sveti Stefan. Patrí k najluxusnejším strediskám čiernohorského pobrežia s veľmi vysokým štandardom tunajších ubytovacích zariadení.

Tunajšie nádherné pobrežie si vybral juhoslovanský kráľ Alexander Karadjordjevic za miesto pre letné pobyty svojej rodiny. V 30. rokoch minulého storočia tu kúpil pozemok s dvoma krásnymi plážami a nechal postaviť letnú kráľovskú rezidenciu. Pôvabný rámec kráľovskému komplexu, v súčasnosti hotel Miločer, dodnes dotvára krásny prímorský park, ktorý je vlastne bohatou 18 ha botanickou záhradou. Kráľovská rezidencia aj susedné vily dnes slúžia cestovnému ruchu.

Sveti Stefan

Sveti Stefan

Sveti Stefan

Perla Jadranu a zároveň najfotografovanejšie miesto Čiernej Hory je bezpochyby ostrov Sveti Stefan. Vzdialený 8 km od Budvy je spojený s pevninou úzkou umelo vybudovanou šijou.  V minulosti rybárska dedinka s malými domčekmi bola postupne prestavaná na komplex luxusných apartmánov. Sveti Stefan patrí medzi najluxusnejšie turistické rezorty vyhľadávané hlavne známymi osobnosťami z celého sveta.

Sveti Stefan je jeden veľký hotelový komplex. Jedna pláž je vyhradená iba pre ubytovaných hostí. Nachádzajú sa tu drahé luxusné obchodíky, kasína, reštaurácie, ihriská a všetko je obklopené bohatou vegetáciou, ktorá celému komplexu vytvorila špecifický stredomorský výzor.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.