Dubajské zážitky takmer zadarmo

dubai-image-4Dubaj, mesto, kde bohatstvo a luxus nepozná hraníc.
Je domovom najdrahšieho auta na svete, najdrahšej kabelky a samozrejme najdrahšej ťavy sveta.Ale ani v Dubaji nie je všetko vznešené.
Niektoré z najzaujímavejších zážitkov sú prakticky zadarmo.
Na ukážku Vám ponúkame zoznam vecí, ktoré v Spojených arabských emirátoch  stoja menej ako päť emirátnych dirhamov.

Dubajské múzeum  – vstupné 3 dirhamy

dubai_museumDubai-Museum_1dubai-museum-armor-knives

Ak sa chcete dozvedieť, ako sa  stal Dubaj  kľúčovým  vývozcom šperkov z perál v roku 1930 a regionálnym námorným centrom v roku 1960, zamierte do Dubajského múzea.
Nachádza sa v pevnosti Al Fahidi, ktorá bola postavená v roku 1787 a je najstaršou existujúcou stavebnou štruktúrou v meste večného rozvoja.
pearl-dubai-museum-(large)Návštevníci vstupujú cez ťažké drevené dvere do otvoreného nádvoria s pieskom. Obloha nad nádvorím je zahalená tisíckami lastovičiek, ktoré hniezdia v koralových skalách pevnosti.
Z hlavného nádvoria sa môžete presunúť do rôznych miestností, ktoré sú plné výstavných exponátov a vypovedajú o živote obyvateľov pred tým ako sa v Emirátoch objavilo ropné bohatstvo.

Dubajské múzeum kedysi tiež slúžilo ako väzenie. Žalár je sprístupnený v podobe výstavy vypovedajúcej o arabskom živote a kultúre. Schádzate dolu po točitom schodisku a môžete obdivovať expozície hutníckej výroby, beduínskeho života, rybárčenia, výrobňu šperkov z perál.

Plavba v otvorenom člne Abra – vstupné 1 dirham

Abra Ride_01Plavba v tradičných plavidlách dubajských  obchodníkov, ktoré boli  v minulosti poháňané veslami sú v súčasnosti inovované dieselovými motormi . Aj v 21. storočí slúžia na prepravu osôb medzi severným a južným brehom a zároveň sú lákavou turistickou atrakciou. Severný breh bol vždy plný života. Výkriky obchodníkov s rybami, ktorí priniesli svoj náklad a obchodníkov, rozprávajúcich príbehy z ciest po návrate z Iránu.
Abra je malá otvorená, drevená loď s krytou strechou v tvare písmena V. Má kapacitu asi 20 osôb. Cestujúci  sa navzájom predbiehajú a zápasia o najlepšie miesta. Malý motor pri tom znie ako kosačka na trávu. Plavba loďkami bola po celé desaťročia tradičným spôsobom prepravy z jedného brehu mesta  na druhý. Ponúka zároveň jedinečnú perspektívu na panorámu mesta.

Sheikh Saeed, sídlo rodiny Al Maktoum   – Vstupné: 2 dirhamy

sheikh-saeed-al-maktoum-house_1Bývalá tradičná, kráľovská rezidencia vládcu Dubaja bola premenená na múzeum.
Je tu expozícia predstavujúca beduínsky život v minulosti a následnú  transformáciu krajiny a života obyvateľov až po súčasný stav bohatého a moderného Dubaja. Klimatizácia budovy bola dômyselne vyriešená sústavou otvorených veží, cez ktoré prúdil do budovy chladnejší vzduch. Svedčí to o vynaliezavosti arabskej architektúry. V súčasnosti je v budove nainštalovaný moderný klimatizačný systém.  Vystavená je tiež vzácna zbierka známok a písomné záznamy s miestnou evidenciou.  Akokoľvek však najväčším lákadlom je rozsiahly, komplexný fotoarchív dubajského života. Fotografie pochádzajú zo začiatku 20. storočia a ponúkajú fascinujúci pohľad do súkromného života vládnucej rodiny

 

Dubajské múzeum tiav  – Vstup je bezplatný

camel_museumNájdete ho ukryté za palácom Sheikh Saeed. Je to jedna z najneobvyklejších atrakcií mesta. Táto  malá budova je svedectvom o vášni, ktorú  Emirčania prechovávajú k svojim milovaným púštnym lodiam, ťavám. Návštevníci sa môžu dozvedieť o liečivej úlohe tiav v tradičnej medicíne. Napríklad,  s ťavím močom sa liečia kožné ochorenia a vredy. S ťavími exkrementmi  liečia krvácanie z nosa a kiahne. Tuk z kostí poskytuje úľavu od príznakov hemoroidov.
A potom je tu výstižne pomenovaná sekcia ťavie telo, kde sa až polovica výstavy  zameriava na vnútorné fungovanie ťavieho zažívacieho traktu. Necháme už len na vás rozhodnutie, kedy múzeum opustíte.

Wrestlingový zápas – Vstup je bezplatný

wrestlingZápasenie patrí medzi staroveké športy a prerazilo si cestu aj na západ a do juhovýchodnej Ázie. Každý piatok sa stovky pakistanských, indických a bangladéšskych robotníkov zhromaždia v kruhu a vzrušene sledujú širokých, zavalitých mužov ako súťažia o víťazstvo. Cieľ je jednoduchý, zraziť súpera do piesku pomocou vlastnej váhy. Zápasníci sú sporo odetí v bedrovej šatke, oblečení, ktoré kontrastuje s bežným konzervatívnym spôsobom odievania. Pred zápasom dav burcuje zápasníkov výkrikmi a v pozadí počuť rytmické dunenie bubnov. Dav je všeobecne priateľský, ale návštevníkom sa odporúča byť úctiví a opýtať sa či môžu fotografovať. Ženám sa odporúča splývavé skromné oblečenie zahaľujúce celé telo.

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.