Dve sestry – Domica a Baradla

DSCF5735Neďaleko mesta Plešivec v juhozápadnej časti Slovenského krasu na Silickej planine vytvorila príroda rozsiahlou eróznou činnosťou vody jaskynný komplex chodieb dlhý až 25 km. Z neho niečo vyše päť kilometrový úsek ležiaci na našom území tvorí jaskyňa Domica prepojená súčasne s jaskyňou Čertova diera a zvyšná časť na území Maďarska jaskyňa Baradla. Teplota vzduchu v jaskyni je 10,2 až 11,4 °C a relatívna vlhkosť 95 až 98 %.

Domicu objavil v roku 1926 Ján Majko a verejnosti bola sprístupnená o šesť rokov neskôr. Vchod do jaskyne leží v nadmorskej výške 339 m. Parkovisko je bezprostredne pred vstupným areálom. Pri areáli sa nachádza náučný chodník a vnútri pred vstupným vchodom je nainštalovaná náučná expozícia.

V súčasnosti majú návštevníci k dispozícii iba kratšiu prehliadkovú trasu s dĺžkou 930 m a trvaním 60 minút. Pričom v závislosti od výšky hladiny podzemnej vody môže byť súčasťou prehliadky aj plavba člnom po podzemnom toku rieky Styx na dĺžke 150 metrov.

DSCF5719Domica je typická najmä veľkými priestrannými dómami. Jaskyňa vyniká bohatou kvapľovou výzdobou, ktorej dominujú kaskádové jazierka, cibuľovité stalaktity a pagodovité stalagmity. Výrazný je Majkov dóm s kaskádovými jazierkami nazývanými Rímske kúpele. Najkrajšou časťou jaskyne je Dóm indických pagod. Pomenovaný bol podľa veľkého počtu stalagmitov pripomínajúcich indické pagody. Ďalšie priestory so zaujímavou výzdobou a nevšedným tvarovaním podzemných systémov nesú názvy Dóm mystérií, Hrnčiareň, Panenská chodba, Jazierko šťastia a Prales. Jaskynná výzdoba nepriťahuje len rozmanitosťou svojich tvarov, ale aj pestrosťou farieb. Minerálne látky prítomné vo vápencovom masíve spôsobujú rozmanité zafarbenie. Vďaka železu sú to odtiene žltej, ružovej až červenej farby, mangán spôsobuje šedé, modrošedé až čierne sfarbenie a biele kvaple obsahujú len kalcit.

Domica je prirodzeným domovom asi 16 druhov netopierov v odhadovanom počte 2000 jedincov.  Na niektorých miestach sú hrubé vrstvy netopierieho trusu – guána. Pre prirodzenú krásu Domice sa tu nakrúcala filmová verzie slávnej rozprávky Pavla Dobšinského Soľ nad zlato. Jaskyňa je aj významným archeologickým náleziskom. Žil v nej praveký človek pred 5-6 tisíc rokmi v mladšej dobe kamennej – neolite. Pri vykopávkach boli nájdené rôzne kamenné a kostené predmety, kamenné sekery, kliny, kamenné nože a škrabadlá, kolové jamy obytných objektov a ohniská.

DSCF54222 km od štátnej hranice s Maďarskom leží jaskyňa Baradla. Patrí v Európe k jednej z najväčších a najkrajších kvapľových jaskýň. Nachádza sa v Aggtelekskom národnom parku medzi obcami Aggtelek a Jósvafő. Jaskyňu tvorí podzemné koryto rieky. Bohužiaľ tu voda tečie cez hlavné rameno len počas povodní a k nej sa potom pripájajú vedľajšie ramená. Točité hlavné rameno sa tiahne medzi obcami Aggtelek a Jósvafő v dĺžke asi 7 km. Skalný tunel má priemernú šírku 10 m, výšku 7-8 m a v niektorých miestach sa rozširuje do skutočne obrovských miestností. Chodby zdobia jedinečné kvapľové formácie pestrých farieb a tvarov. Popri denných jaskynných prehliadkach sú možné aj špeciálne prehliadky organizované na základe predbežného prihlásenia skupín turistov.

Cez prirodzený vchod jaskyne možno prejsť jej najstaršie úseky, väčšinu ktorých už poznal aj pračlovek. Obrovská Koncertná sála/ Hangversenyterem dáva návštevníkom neopakovateľný zážitok z počúvania hudby. Jaskyňa Baradla má výbornú akustiku a v nezvyčajnej koncertnej sále sa organizujú jaskynné koncerty vážnej hudby a v poslednej dobe aj sobáše.

Túra od vchodu Červeného jazera (Vörös-tó) až k východu Jósvafő vedie popri koryte potoka Styx a prechádza popri najvyššom stalagmite Maďarska, 19 m vysoká Hvezdáreň a cez najväčšiu sálu jaskyne, tzv. Sálu obrov (Óriások-terme), kde si turisti počas ohromujúcej svetelnej šou vypočujú krátky koncert vážnej hudby.

Do jaskynného systému sa organizujú jeden, dvoj, päť a sedemhodinové výlety. Časti jaskyne Baradla majú rôzne dĺžky a rôzne stupne obtiažnosti. Teplota vzduchu v jaskyni je 10,5 až 11 °C a vlhkosť vzduchu je 95% až 100%. Jaskyňa je otvorená každý deň po celý rok.

Oficiálne stránky:

http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/7-domica

http://www.anp.hu/en/baradla-barlang

Galéria Domica

Galéria Baradla

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.