Er Wang Dong – nájdený stratený svet

o_jaskyna7Jaskyniari narazili v čínskej provincii Chongquing na obrovskú jaskyňu. Stratený svet  s vlastným počasím, mrakmi a hmlou, ktorá sa udržiava vnútri rozľahlého systému s rozlohou 51 tisíc metrov štvorcových. V časoch, keď v minulosti čínski baníci dolovali v štôlňach neďaleko jaskyne, nemali ani tušenia, že iba kúsok pod nimi existuje neprebádaný stratený svet Er Wang Dong. Jej názov môžeme preložiť ako Druhá kráľovská jaskyňa.

Jaskyňa vznikla v ordoviku. Je tvorená zväčša vápencom a nachádza sa v blízkosti iného veľkého jaskynného systému  San Wang Dong, v ktorom sa nachádza jeden z najväčších jaskynných komôr na svete Cloud Ladder Hall.

o_jaskyna6Výprava pätnástich jaskyniarov a fotografov sa vypravila prebádať jaskynné systémy v čínskej provincii Chongqing neďaleko malej dediny Ranjiagou, ktorej obyvatelia donedávna ani netušili, že žijú v blízkosti skrytého prírodného zázraku.  Rozhodli vydať sa po stopách baníkov, ktorí pri práci prechádzali niektorými ramenami jaskynného systému, no ten nebol nikdy riadne prebádaný. Dobrodružná výprava trvala vyše roka a priniesla prvé unikátne zábery podzemného sveta.  Hlavné chodby siahajú hlboko pod zemský povrch a ešte nikdy sa v nich neobjavilo denné svetlo.

Údiv prieskumníkov bol neopakovateľný, keď sa spustili do hĺbky jaskyne a vynoril sa pred nimi  priestor taký obrovský, že nad ním plával oblak. Pri zvyšujúcej sa vlhkosti vo veľkom uzatvorenom priestore sa vzduch nedokáže vyvetrať iba cez maličký otvor v strope. Preto sa tu vytvárajú oblaky a hmla a mení sa počasie. Systém má svoje vlastné unikátne podnebie.

o_jaskyna3

Jaskynný systém má na dne bohatú bujnú vegetáciu a vlastné zdroje vody. Predpokladá sa tu výskyt množstva endemických rastlinných a živočíšnych druhov. Ak sa na povrchu vyskytujú výdatné dažde v jaskyniach sa udržiava vysoká hladina vody. Počas obdobia monzúnov je krasový systém neprístupný a veľmi nebezpečný. V tom čase vysoká vlhkosť enormne rýchlo prestupuje do vyšších vrstiev chladnejšieho vzduchu a vytvára husté oblaky vnútri uzavretých priestorov. Husté oblaky nemôžu uniknúť cez malý otvor v strope jaskyne približne 250 m nad zemou. Všetky priechodné chodby jaskyne sa nachádzajú hlboko pod zemským povrchom a mnohým z nás tento obraz pripomína slávnu verneovku Cesta do stredu Zeme.

o_jaskyna8

Niektoré priestory sú prístupné veľkým vstupným vchodom. Na úpätí obrovskej vzostupnej rampy je možné vidieť veľké stalagmity. Iné zas vyžadujú náročné dlhé plávanie v extrémne studenej vode a iné treba vertikálne zlaňovať do obrovskej hĺbky. Obzvlášť je nutné sledovať úroveň hladiny vody v jaskyniach, najmä ak na povrchu pršalo. Odvodňovanie do tohto priestoru je masívne a jaskyne sa rýchlo môžu stať nebezpečné a nepriechodné. Jaskyňou preteká dravo tečúca podzemná rieka Quankou Dongs, ktorá na dne vytvorila krištáľovo čisté jazierko sťažujúce prieskum podzemných priestorov.

Po stopách expedície Erin Lynchovej sa pravdepodobne čoskoro vydajú ďalší vedci, aby jaskyňu dôkladne zdokumentovali. Er Wang Dong žila od svojho vzniku vlastným životom a to je predpoklad výskytu mnohých unikátnych  živočíšnych a rastlinných druhov čakajúcich na svoje objavenie.

zdroj: Daily Mail

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.