Fosforeskujúce more v La Parguere

La Parguera_5La Parguera je malá rybárska dedina pri meste Lajas na ostrove Portoriko. Nachádza sa na juhozápadnom pobreží ostrova. La Parguera je jednou zo štyroch oblastí  v Portoriku, ktorá má veľmi unikátny a nevšedný nočný jav, fosforeskujúcu pláž. Bioluminiscenčná pláž sa v skutočnosti skladá z dvoch zátok, Bahia Monsio Jose a Bahia la Parguera. Ak je morská voda v zátokách akokoľvek málinko rozčerená, ihneď začína veľkolepá svetelná show. Žiaru v odleskoch nádherných farieb spôsobujú milióny mikroskopických organizmov. Tento jav sa vyskytuje len v tropických oblastiach, v mangrovových chránených zátokách, aké nájdete na La Parguere. Portoriko je jediné miesto na planéte, ktoré má tri miesta, kde sa môžete spoľahnúť, že k tomuto javu dochádza každú noc. Zátoka La Parguera je jednou z nich. Jav je najlepšie pozorovateľný počas temnej bezmesačnej noci a je ohromným turistickým lákadlom Portorika. Svietiaca morská voda nie je len umelá atrakcia, ale skutočné predstavenie malých živých „žiaroviek“.

Slaná voda v zátoke počas noci slabo žiari fosforeskujúcim svetlom a vytvára tak nezabudnuteľný zážitok. Milióny mikroskopických organizmov, bičíkovcov, vytvárajú podmorskú žiaru aj pri nepatrnom rozčerení hladiny. Ak sú vyrušené rybami, loďou či plavcom náhle sa rozsvietia milióny malých svetielok a fosforeskujúca žiara je ešte prenikavejšia. Práve tak sa chránia pred nebezpečenstvom. Pri ich intenzívnej žiare vidia dravé ryby inú korisť a organizmy vydávajúce svetlo si vôbec nevšímajú.

La Parguera_6

Od decembra do apríla, v čase hlavnej turistickej sezóny, prichádzajú do zátoky La Parguera húfom zvedavci tráviaci dovolenku v Portoriku. Kúpu sa v žiarivej diamantovej vode, ktorá obmýva všetko navôkol. V hlavnom dovolenkovom období je v Portoriku mnoho turistov a vysoké ceny. Ak uprednostňujete radšej pokoj a premýšľate o návšteve žiariacej zátoky v Portoriku, odporúčame mesiace mimo hlavnej turistickej sezóny. Počasie bude takmer rovnaké a nebude vás rušiť prítomnosť davov ľudí a samozrejme všetky služby vrátane ubytovania kúpite za podstatne nižšie ceny. Angličtina je tu síce oficiálnym jazykom, ale počítajte s tým, že sa skôr dohovoríte po španielsky.

La Parguera_1

Obyvatelia Parguery sú rozhodujúcim činiteľom. Práve oni robia z malej rybárskej dediny osobité, jednoduché, čisté a pokojné miesto. Z väčšej časti sú to jednoduchí, skromní rybári. Niektorí chovajú kozy a sliepky a popritom si službami pre turistov privyrábajú prostriedky pre podporu svojej rodiny. Z veľkej časti sa Parguera príliš nezmenila, ale v posledných desiatich rokoch sa zdá, že civilizácia a pokrok dorazili aj do ospalej dedinky. Dnes tu nájdete dobre zásobené supermarkety, reštaurácie aj obchody a všetko v dostupnej vzdialenosti od centra. Pre turistov sú k dispozícii turistické chodníky, pozorovanie morských vtákov, bicyklovanie, rozmanité vodné športy ako jazda na kajaku alebo kite surfing.

La Parguera_3

Domáci majitelia lodiek odporúčajú pre návštevu pláže tmavú, oblačnú noc, kedy fosforeskovanie vyniká najviac. Najlepšie je vyraziť na more na menšom člne. Miesta, kde to “svieti najviac”, sú totiž každý deň inde. Záleží na podmorských prúdoch, počasí a od vetra, kde sa svietiace živočíchy nachádzajú. Posádky väčších lodí často vyrážajú na rovnaké miesta bez ohľadu na momentálnu situáciu. Vtedy zostávajú turisti mnohokrát sklamaní. Za magický fosforeskujúci jav sú zodpovedné bičíkovce, respektíve obrovská niekoľkomiliardová koncentrácia týchto drobných jedincov. Morská voda žiari v rôznofarebných odleskoch v bezprostrednom okolí lodných kýlov i tiel potápačov, ktorí sa sem v noci nechávajú zaviezť. Stačí urobiť jedno dve tempá a všetko okolo sa rozsvieti.

La Parguera_8

Takáto svetelná show je najlepšie viditeľná za oblačných tmavých nocí. Jav je však pozorovateľný vo viacerých teplých moriach sveta, avšak práve tu je tento fenomén najlepšie viditeľný. K fosforeskujúcim oblastiam patria aj zátoky Vieques a Fajardo.

Portoriko dýcha samostatným a slobodným duchom. Turistov láka svojimi horami, plážami a pamiatkami z španielskeho koloniálneho obdobia. Ročne ho navštívi dva milióny turistov. Karibská kultúra sa v Portoriku prelína s americkým vplyvom a zvykmi a vytvára zaujímavú kombináciu a mnoho kontrastov. Hispánska kultúra je citeľná na každom kroku, čo je ďalší z dôvodov, prečo je Portoriko mimoriadne obľúbenou destináciou.

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.