Håholmen – ostrov posledného Vikinga

??????????????????????????????????????????????????????????

Iba ťažko by ste objavili v Európe miesto, kde si more dravo odhrýza časti pevniny tak hlboko ako na západnom pobreží Nórska. Fjordy, morské dlane s roztiahnutými prstami, siahajú desiatky kilometrov do vnútra nehostinných hôr.

V zátoke Hustadvika leží malebný ostrov Håholmen. Na ostrove žili v minulosti trvalo iba štyri rodiny. Už pred štyrmi storočiami sa tu začali stretávať rybári, aby odtiaľ vyrážali na more za úlovkom. Počas rybárskej sezóny pribudlo na ostrove až tristo rybárov s rodinami.  Muži ryby lovili, ženy a deti je nasoľovali a sušili. Na začiatku 18. storočia sa rybárska dedinka na Håholmenue stala známou hlavne vďaka lovu a spracovaniu tresiek. Na ostrove bol malý obchod, ubytovňa a hostinec. Fungovala tu pekáreň, poštový úrad a lisovňa na výrobu oleja z treščej pečene. Zatiaľ čo časť ostrova patrila rybárom, na druhej strane sa v pokoji pásol dobytok. Produkcia rýb trvala až do roku 1960. Poslední ľudia sa ale odsťahovali v roku 1975.

haholmen_3500 rokov stará rybárska dedina predstavuje chránený prírodný prístav s asi tridsiatimi budovami zo 17. a 18. storočia a pôvodnými mólami. Spoznáte tu typický život starých nórskych rybárov. Mimochodom nenechajte si ujsť plavbu vikingskou loďou. V dedine je domovský prístav lode Håholmen Havstuer a predstavuje ideálnu príležitosť pre hostí zažiť dramatické a ohromujúce zážitky.

Posledných 20 rokov je dedina otvorená aj pre turistov. Nájdete v nej rorbu – drevené domčeky na drevených nohách vo vode. Rovnako ako inde i tu sú strechy domov porastené trávou a vresom. Nóri tvrdia, že vres a trávu nijako nepestujú, ani nevysádzajú. Ak sa v tejto dedine dáte do reči s miestnym rybárom, dozviete sa určite niečo o prastarej tradícii sušenia a solenia rýb. Dnes to robia len pre svoje potešenie, no v minulosti takto ryby konzervovali aj na vývoz. Na Vianoce ryby chytili a nasolili, na Veľkú noc  ich opláchli a zhruba dva mesiace ryby sušili. Takto upravené ryby vydržali aj dva roky a hovorí sa im Clif fish, pretože podľa tohto tradičného spôsobu sa ryby sušia na útesoch.

V roku 1879 sa z Ameriky vrátil zlatokop Bardo Bergseth a neváhal kúpiť celý ostrov Håholmen. Bol vôbec prvým mužom, ktorý vlastnil ostrov.

ragnar-thorsen2Zaujímavosťou Håholmenu je dobrodruh Ragnar Thorsen, Bardov vnuk, novinár, cestovateľ známy po celom Nórsku i vo svete. Jeho dobrodružný život odštartoval v roku 1969 plavbou na člne z Nórska na Shetlandské ostrovy. Tam ho vraj čakala britská kráľovna Alžbeta, ktorej sa posťažoval na svojej zadok, vyštípaný od soli. V nasledujúcich rokoch sa plavil vo vodách severného polárneho mora, ku grónskym brehom, po Amundsenových stopách pozdĺž pobrežia severnej Európy, do USA a na Špicbergy. Medzi jeho kúsky patrí dobrodružná cesta na severný pól bez prístrojov a vybavenia.

Vrcholnou plavbou sa stala jeho cesta okolo sveta na vikingskom člne Saga Siglar, replike skutočnej tisíc rokov starej obchodnej lode. Na cestu vyrazil s manželkou, dvoma synmi a niekoľkými priateľmi v roku 1983, trvala 26 mesiacov. Vo všetkých prístavoch ho ľudia vítali s veľkým obdivom a s obrovským nadšením ju sledovali všetci Nóri, pretože im pripomínal slávne časy Vikingov a ich moreplavecké umenie. Ragnar tiež sám postavil niekoľko vikingských lodí, pri ktorých stavbe nepoužíval žiadne mierky, jednoducho si nakreslil loď a potom ju postavil. V jeho múzeu nájdete aj fotku s Fidelom Castrom, o ktorom údajne vyhlásil, že noc s ním bola najzábavnejšie strávená noc bez ženy. V dedine, ktorá tvorí malý ostrov, ho môžete stretnúť aj dnes, má 62 rokov a cestovaniu už sa veľmi nevenuje.

haholmen_6Turisti môžu prespať v jednom z malých domčekov, počas daždivých dní je k dispozícii bar či reštaurácii alebo tu majú veľkú spoločenskú sálu, kde si aj skupina 80 osôb ľahko nájde miesto.
Všetko v skvelej atmosfére, kde si môžete pozrieť dokumentárny film odhaľujúci život aký tu bol na začiatku minulého storočia. Očarujúce útočisko ideálne v zlom počasí pre knihomoľov, pozorovanie vtákov a prírody. Nadšenci sa môžu previesť kajakom po okolí a tešiť sa z pádlovania pomedzi nespočetné množstvo malých ostrovčekov.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.