Hammamet ponúka nezabudnuteľnú dovolenku v srdci Orientu

hammamet_15_pamoramaHammamet je jedno z hlavných letovísk Tuniska na jeho východnom pobreží. Leží v severnej časti poloostrova Cap Bon južne od hlavného mesta Tunis. Patrí spolu so Sousse a ostrovom Djerba k najnavštevovanejším miestam v krajine.  Častokrát sa mu hovorí aj africké Saint Tropez. lebo jeho kúzlu podľahli aj Oscar Wilde,  Winston Churchill či Sophia Loren. Pre Rimanov bol Hammamet známy pod názvom Pupput. Bol zastávkou na rímskej ceste, ktorá sa tiahla z Kartága do Hadrumetu. V minulosti len ospalá dedinka blízko krásnych pláží, kde sa miestni obyvatelia živili prevažne poľnohospodárstvom, rybolovom, remeslami ako tkaním a vyšívaním  a výrobou esencií z kvetov pomarančovníka. V súčasnosti ho navštevujú tisícky turistov ročne najmä z európskych krajín. Mesto sa tiahne 2 kilometre do vnútrozemia a 7 kilometrov pozdĺž pobrežia.

Otvorené divadlo - Hammamet, Foto: Andrew Fogg

Otvorené divadlo – Hammamet, Foto: Andrew Fogg

Dnes tu nájdete komerčné centrum s bankami, bankomatmi či supermarketmi. Keď zídete z hlavnej ulice na Avenue de la Republique, môžete vidieť množstvo malých dielní a obchodov s jedlom, v ktorých sa dá kúpiť všetko od polievky až po živé zvieratá. Okolo morského pobrežia je postavených veľa hotelov s vlastnými záhradami a plážami. Pláže sú otočené na juh a sú teplé a pomerne čisté. V lete sa v meste nachádza divadlo pod holým nebom. V júli a v auguste sa tu každoročne koná Medzinárodný festival umenia, tanca, divadla a hudby.

Hlavnou pamiatkou Hammametu je malá Medina postavená v roku 904 pôvodne ako malá rybárska osada. Medina leží blízko mora v zálive obrátenom na juh a je obklopená hradbami, ktoré ju chránia. Úzke uličky s tradičným trhoviskom a štýlovými kaviarničkami sú plné exotických orientálnych vôní, farieb a typických tuniských trhovísk. Večer pred spaním si môžete zájsť na vodnú fajku a tradičný tuniský čaj. Hradby boli postavené Arabmi v 10. storočí. Ich hlavná časť ale pochádza až z pätnásteho storočia. Je z nich pekný výhľad na okolitú krajinu. Chránia Veľkú mešitu a úzke kľukaté uličky Mediny. Veľká mešita má bielu štvorcovú vežu, ktorá je navrchu pokrytá žltými kachličkami s čiernym vzorom. Inak je celá mešita biela s niekoľkými svetlohnedými drevenými dverami. Citadela Kasbah bola postavená v rokoch 893 – 904 dynastiou Aghlabovcov. Budova bola rekonštruovaná a tak, ako ju vidíme dnes, vznikla v rokoch 1463- 1474 za Hafsidovej vlády. Jej hradby sa týčia nad okolitými obchodíkmi so suvenírmi. Blízko citadely nájdeme niekoľko stánkov pre turistov s upomienkovými predmetmi. Zvyšok Mediny tvoria súkromné domy. Nájdeme tu mnoho pamätníkov svätých mužov, ktorí trávili svoj čas v Hammamete.

Veľká mešita - Hammamet - Medina

Veľká mešita – Hammamet – Medina

V Hammamete môžete navštíviť aj Múzeum tradičného odevu. V troch izbách sa nachádza zbierka tradičného Hammametského ženského odevu a svadobného oblečenia.  Ďalšia izba je zariadená ako spálňa. Aj tu nájdeme v skriniach umiestnené tradičné odevy.

Pláže s bielym pieskom sú pre turistov obrovským lákadlom.  Počas hlavnej sezóny sú často preplnené, ale i tak sa v samotnom zálive dajú nájsť zákutia, kde možno stráviť romantické chvíľky v utajení. Stále možno vidieť rybárov hádžucich siete do mora, aj keď rybárstvo tu už nehrá takú dôležitú úlohu ako v minulosti a lode na pláži slúžia skôr ako atrakcie pre turistov.

Hammamet má celkom výhodnú polohu, pokiaľ chcete vidieť z Tuniska viac zaujímavých miest. Neďaleko Hammametu východným smerom stojí prastaré mesto Nabeul. Smerom na západ na druhej strane širokého zálivu leží moderné hotelové stredisko Yasmine Hammamet pripomínajúce zámok z rozprávky tisíc a jednej noci. Tunajší vodný svet pripomína krásu starých rímskych kúpeľov.

Jasmine Hammamet

Jasmine Hammamet

Okrem plávania v teplej morskej vode a hydromasážnych procedúr si môžete užiť aj bohatú ponuku špeciálnych masáží s kvalitnými prírodnými olejmi v bio kvalite. Športoví nadšenci môžu počítať s tenisovými kurtami, vodným lyžovaním, windsurfingom či šnorchlovaním. Pokiaľ budete zo všetkých svojich aktivít unavení, neváhajte vyskúšať thalassoterapiu. Zmes arabskej bezstarostnosti a francúzskej nonšalantnosti v očarujúcej exotickej krajine orientu ponúkajú nezabudnuteľné zážitky a nadšenie z objavovania starodávnych arabských, románskych a fénických miest ako pozostatkov dávnych čias. Piesčité pobrežie s nádhernou priezračnou vodou Stredozemného mora a vysoké zelené pohoria sú prísľubom mnohého, čo vám môže dať dovolenka v Hammamete.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.