Historická Viedeň

Stephansdom_Vieden_1Viedeň, hlavné mesto Rakúska, patrí medzi turistami najnavštevovanejšie mestá Európy. Svojim charakterom, minulosťou svojich panovníkov, množstvom zaujímavých historických pamiatok spojených s menami slávnych a ich životnými príbehmi predstavuje unikátnu zmes histórie a moderného sveta. Príjemný a stále iný cieľ pre návštevníkov.
Prehliadku dvojmiliónového mesta plného pamiatok a zaujímavostí môžete absolvovať v niektorom z turistických červených či žltých autobusov. Počas niekoľkohodinovej exkurzie však spoznáte iba malý odvar toho, čo Viedeň ponúka. Aj preto veľa turistov uprednostní prechádzku mestom na koči ťahanom koňmi, ktorá patrí k tunajšiemu neodmysliteľnému koloritu. Pohodlnú prepravu mestom absolvujete aj električkou a samozrejme najrýchlejší presun medzi jednotlivými mestskými štvrťami poskytuje kvalitná sieť metra.

Dóm svätého Štefana

Dóm svätého Štefana

Najväčšia koncentrácia historických pamiatok pripomínajúcich časy bohatej európskej monarchie sa nachádza v centre. Mnohé historické stredoveké budovy boli veľmi starostlivo obnovené a zrekonštruované. Dominantou mesta je Dóm svätého Štefana (Stephansdom). Nádherná gotická stavba s pestrou mozaikou na streche upúta dvoma vežami s rozdielnou výškou. Na nižšiu z veží sa pohodlne vyveziete výťahom k najväčšiemu rakúskemu zvonu s názvom Pummerin. Pokiaľ sa rozhodnete obzrieť si mesto z vyššej veže dómu, čaká vás náročný výstup po vyše 300 schodoch. Odmenou vám bude impozantná vyhliadka z vyše šesťdesiatmetrovej výšky.
Pokiaľ sa od Stephansdomu vydáte na ktorúkoľvek stranu, prechádzate historickým jadrom plným budov a palácov mnohorakých stavebných štýlov s nádhernou a bohatou výzdobou. Okrem toho je areál v okolí dómu atraktívnou nákupnou zónou a nájdete tu okrem množstva špičkových reštaurácií aj Fast Food za výhodné ceny. Turisti si rovnako môžu odpočinúť v množstve kaviarničiek a obchodíkov so suvenírmi.

Múzeum Albertina

Múzeum Albertina

Po prechode pešej zóny na Kärtnerstrasse sa ocitnete pri budove Opery a hoteli s názvom Sacher. Koho nezláka kúsok Sacherovej torty, pravdepodobne zamieri oproti k jednej z najznámejších viedenských galérií Albertina. Celá galéria sa skladá z komplexu budov bývalého šľachtického paláca a kláštora augustiniánov. Je známa predovšetkým každoročnou ponukou exkluzívnych tematických výstav zostavených z verejných aj súkromných zbierok z celého sveta.

Hofburg - komplex bývalého cisárskeho dvora

Hofburg – komplex bývalého cisárskeho dvora

Časť rozsiahleho komplexu bývalého cisárskeho dvora, Hofburg, slúži v súčasnosti ako prezidentský palác. Iná časť zas ako luxusný hotel. Od Stephansdomu k nemu vedie cesta cez bulvár Graben a na jeho konci doľava po Kohlmarkt. Hofburg ponúka množsvo rôznych atrakcií a zaujímavostí ako Španielsku jazdeckú školu, Múzeum cisárovnej Sisi, Klenotnicu, Striebornú komnatu, Cisárske apartmány, Národnú knižnicu, Múzeum lipicánov, múzeum pamiatok z tureckého Efezu a iné. V cisárskej kaplnke bývajú organizované koncerty vážnej hudby. Cez majestátnu bránu paláca a vnútorné nádvorie môžete prejsť na rozľahlý Heldenplatz. Po jeho pravej strane sa rozkladá mestský park Volksgarten. Na námestí Márie Terézie stoja oproti sebe dve takmer symetrické budovy Umelecko-historického a Prírodovedného múzea. Medzi nimi je v strede parku umiestnený majestátny pomník slávnej habsburskej cisárovnej Sisi.

Barokový zámok Schönbrunn, Foto: Arian Zwegers

Barokový zámok Schönbrunn, Foto: Arian Zwegers

Barokový zámok Schönbrunn je jednou z najznámejších stavieb nachádzajúcich sa priamo v centre Viedne. Z celkového počtu neuveriteľných 1400 izieb je verejnosti sprístupnených iba 40. Nezabudnuteľným zážitkom sú aj rozsiahle udržiavané záhrady v okolí zámku. Budova Gloriette v parku nad palácom ponúka úžasný výhľad na celé mesto. Od dôb Márie Terézie sa tu zmenilo iba málo. Zachovaná zámocká zoo patrí medzi najstaršie zoologické záhrady na svete.

Palácový komplex Belvedere, Foto: Gopal Venkatesan

Palácový komplex Belvedere, Foto: Gopal Venkatesan

Palácový komplex Belvedere je jednou z najnavštevovanejších pamiatok. Nachádza sa priamo pri vlakovej stanici Sudbahnhof. Úžasný barokový komplex tvoria záhrady, horný a dolný palác, Oranžéria a palácové stajne. Barokové záhrady v Belvedere sú jedny z najkrajších na svete. Dnes sa v bývalej rezidencii Princa Eugena Savojského nachádza múzeum s najväčšou kolekciou malieb Gustava Klimta.
Najstaršiu zoologickú záhradu v Európe Tiergarten Schönbrunn (od r. 1752) nájdete takmer v centre mesta pri zámku Schönbrunn. Spočiatku mali do záhrady prístup iba členovia cisárskej rodiny. Záhrada je dnes rozdelená na niekoľko samostatných pavilónov. Odporúčame pozrieť si pavilón šeliem, opíc a tučniakov. Tieto pavilóny patria medzi najkrajšie, pričom pavilón opíc bol nedávno rekonštruovaný. V roku 2010 bola označená ako najlepšia Zoo v Európe.

Viedenský Prater

Viedenský Prater

Z moderných lákadiel mesta je Viedenský Prater vyhľadávaným miestom na relax, šport i zábavu. Radí sa medzi desať najkrajších mestských parkov sveta. Prvé zmienky o ňom pochádzajú z roku 1162. Parkový areál slúžil pôvodne na oddych aristokracie, ale aj ako poľovnícky revír Habsburgovcov. V roku 1766 bol sprístupnený širokej verejnosti s výnimkou niektorých doposiaľ nedotknutých častí parku, ako prírodné oázy Mauthnerwasser alebo Heustadlwasser. Na pozostatkoch pôvodného Dunajského kanála sa tu môžete previesť na loďke alebo spoznávať okolie pri jazde na koni.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.