Hrad Füzér

Hrad Fuzer_16_wiki

Hrad Füzér, v maďarčine Füzér vár, je veľmi zachovalá zrúcanina v maďarských Zemplínskych vrchoch. Nachádza sa v severnej časti východného Maďarska. Často býva považovaná za jednu z najkrajších zrúcanín Maďarska. Hrad sa vypína na vysokej skale nad obcou Füzér na osamotenom sopečnom kuželi a poskytuje úžasné rozhľady na okolité kopce Zemplínskych vrchov a naďalekú malebnú dedinku. Situovaný je vo výške 552 m nad morom.

Patrí medzi najstaršie pevnosti Maďarska. História hradu siaha až do 13. storočia, obdobia vlády Štefana V., kedy bol postavený na obranu proti Turkom. V období po prehratej bitke pri Moháči v roku 1526 tu počas jedného roka strážili korunovačnú Uhorskú svätú korunu. Po úteku z väzenia na Čachtickom hrade sa tu ukrývala grófka Alžbeta Bátoryová, jedna z najväčších vrahýň v dejinách ľudstva, ktorá tu údajne na smrť umučila niekoľko miestnych dievčat v polovici 17 stor. Počas Rákocziho povstania, jedného zo šiestich protihabsburských stavovských povstaní, cisárske vojská hrad zničili, aby sa v ňom povstalci nemohli usadiť. Z hradu sa preto zachovali už len zrúcaniny v súčasnosti patriace medzi najstaršie na území Maďarska.

Hrad Fuzer_6

V roku 1977 sa začali na hrade rekonštrukčné práce, ktoré ale sťažuje náročný terén. Podarilo sa odkryť archeologické nálezy z 13. storočia, zakonzervovať hradné múry, zastrešiť hradný palác, vežu a gotickú kaplnku s klenutými oknami, ktorá je najhodnotnejším architektonickým objektom hradného areálu. Na zvyškoch mocných hradieb si môžete posedieť a obdivovať okolie. Prístupová cesta vedie strmým svahom pomedzi skaly. Výhľad z hradu ponúka jednu z najkrajších scenérií v Maďarsku.

Hrad je ľahko dostupný z dedinky Füzér, kam sa môžete niekoľkokrát denne dopraviť autobusom z mesta Sátoraljaújhely ležiaceho pri slovenských hraniciach. Vhodná trasa na hrad Füzér zo Slovenska vedie z dediny Slanská Huta cez vrchol Veľký Milič o dĺžke cca 12 km alebo autom z Košíc je to asi pol hodinka cesty. Z parkoviska, ktoré je východiskovým bodom k výstupu na hrad, vedie viacero chodníkov po okolitej prírode.

Hrad Fuzer_10

Cyklotrasa prechádza južným územím Košického okresu a severným výbežkom Maďarskej republiky v oblasti pohoria Slanských vrchov. Po prechode cez hraničný priechod Skároš cesta pokračuje do dedinky Holloháza, kde sa vyrába tradičný porcelán a zdobená keramika.  Na hrad pokračuje priamo asfaltová cesta.  Ďalej je možnosť vzhliadnuť bradlové útvary, ale aj vysoko položené jazero Izra a na slovenskej strane zrúcaninu hradu Slanec.  Jedná sa o celodenný výlet o dĺžke cca 60 km.

Pod hradom je malebná dedinka s kalvinským kostolom so stropnými maľbami z 19. storočia a tiež je tam možnosť ubytovania a reštaurácia. Vstupné na Hrad sa pohybuje okolo 500 HUF pre dospelých, 300 HUF pre študentov, pričom v minulosti prijímali aj €. V čase od 15.3. do 25.10. je hrad prístupný od 9:00 do 18:00 hod. a v období medzi 26.10. a 14.3. je hrad prístupný od 10:00 do 15:00 hod.

 

Galéria

Akciové letenky

1 komentár k článku Hrad Füzér