Etiópia

Etiopia_vlajkaOficiálny názov: Etiópska federatívna demokratická republika

Štátne zriadenie: federatívna republika

Hlavné mesto: Addis Abeba

 

Najväčšie mestá: Gonder, Awasa, Hárer, Moyale

Etiopia_statny znakRozloha: 1 27 127 km2

Počet obyvateľov: 82 544 840

Jazyk: Amarigna, Oromigna, Tigrigna, Somálčina

Mena: Birr

Náboženstvo:  kresťania 61%, islam 33% Analfabeti: 57,3 %

Národnostné zloženie: Oromo 40%, Amhara and Tigre 32%, Sidamo 9%, Shankella 6%, Somali 6%, Afar 4%, Gurage 2%, iný 1%

Samosprávne členenie: 9 spolkových štátov, hlavné mesto

Geografia: Etiópia sa nachádza v severovýchodnej Afrike. Väčšinu jej povrchu tvorí Etiópska vysočina s priemernou výškou 2500 m n. m. Najvyšší vrch je Ras Dašan (4620 m n. m.). Náhorné plošiny sú na juhu ohraničené prahom. Od neho smerom na východ stupňovito klesá Somálska plošina.

Podnebie: Prevláda tu tropické vlhké leto a suchá zima. Teploty sa líšia podľa nadmorskej výšky. Na východe a severe je slnečno po celý rok, prší len v júli a v auguste. Denné teploty nepresahujú 30°C, v noci teplota prudko klesá. V horských oblastiach je obdobie dažďov medzi marcom a septembrom.

Doprava: Cesty medzi veľkými mestami a turistickými centrami sú kvalitné a dobre udržiavané. Pre cesty na iných komunikáciách je vhodné terénne auto. Jazdí sa vpravo. Premáva tu hustá sieť lacných a pomalých autobusov, ktoré spájajú všetky väčšie mestá. Etiópske aerolínie patria medzi najväčšie a najlepšie v Afrike. Lietajú po celom kontinente. Majú tiež rozsiahlu sieť vnútroštátnych liniek.  Funkčná železničná trať premáva medzi Addis Abebou a mestom Dire Dawa. Je to dlhá a pomalá cesta.

dallol-volcano-ethiopiaethiopia_1ethiopia

Turizmus: Mesto Addis Abeba je obrovské a rozľahlé. Označených je len veľmi málo ulíc okolo hlavnej Churchill Avenue. Oplatí sa navštíviť Etnografické a Národné múzeum, kde je vystavená 3,5 milióna rokov stará „Lucy“ (predok človeka). Jazerá v Rift Valley ležia v úrodných údoliach medzi Addis Abebou a keňskou hranicou. Najpopulárnejšie z nich sú Lagano, Abiata a Shala – modré, strieborné a hnedé jazero. Kúpať sa dá v jazere Lagano, ktoré je jediným etiópskym jazerom bez výskytu bilharzie. Jedna z hlavných etiópskych atrakcií Axum, plná stĺpov, ruín palácov a podzemných hrobov. Kedysi hlavné mesto kráľovstva Axumitov, dnes je pútnickym mestom Etiópčanov, ktorí veria, že je tu zakopaná biblická archa zmluvy. Miestne skalné kostoly Lalibela sú hlavnou etiópskou atrakciou. 11 kamenných kostolov bolo vyrezaných do skál v rovnakom storočí, niektoré podľa legiend s pomocou anjelov. Národný park Simien Mountains National Park s výbornými trasami na trekking. Žije tu niekoľko endemických druhov ako walia ibex, pavián „gelada“ a vzácny etiópsky vlk. Nájdete tu šakalov a iné exotické zvieratá. Ubytovať sa mimo hlavného mesta sa neodporúča, pretože existuje neustále riziko prepadnutia banditami.

 Diplomatické zastúpenie

Pre SR je príslušné Veľvyslanectvo Etiópskej republiky v Berlíne:
Boothstrasse 20a, 12207, Berlín, Nemecko
Telefón: 030-77-20-60
Fax: 030-77-20-626
E-mail: emb.ethiopia@t-online.de, consulberlin.eth@t-online.de

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky Addis Abeba:
Bole sub-city, Erer Shola Resdential Houses,W 17, Kebele 14/15, House No: 123, PO BOX 6627, Addis Abeba, Etiópia
Telefón: 00251116450849
Fax: 00251116474656
E-mail: emb.addisababa@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/addisabeba

Honorárny konzulát:
Ulica: Bojnická 3, Bratislava
Telefón: (+421-2) 49 10 26 22
E-mail: maria.javorova@matador-group.eu

 www.allafrica.com/ethiopia/www.ethiopianembassy.org/http://www.tourismethiopia.org/   


Zväčšiť mapu

Akciové letenky