Maroko

marocco_flagOficiálny názov: Marocké kráľovstvo

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Hlavné mesto: Rabat

Najväčšie mestá: Casablanca, Marrakech, Agadir,

Maroko_statny znakRozloha: 446 550 km2

Počet obyvateľov: 34 343 220

Jazyk: arabčina, berberské dialekty, francúzština

Mena: Marocký Dirham

Náboženstvo: islam 99%, kresťania 1%

Národnostné zloženie: Arabi (70%) Berberi

Samosprávne členenie: 37 provincií a 2 wiláje (mestské prefektúry)

Geografia: Severná Afrika, pobrežie severného Atlantického oceánu a Stredozemného mora

Podnebie: Južne od pohoria Atlas je kontinentálne podnebie s veľkým rozdielom teplôt. Na sever od Atlasu je podnebie tropické až subtropické. V krajine prevládajú púšte a polopúšte.

Doprava: V Maroku sa jazdí vpravo. Veľa ciest je v zlom stave a nemá pevný povrch. Hromadnú dopravu zabezpečujú autobusy a mikrobusy, ktoré jazdia z väčšiny miest na vidiek. Vo väčších mestách a na letiskách sú taxíky. Automobilová doprava v Maroku je veľmi chaotická, predpisy sa nedodržiavajú, po uliciach chodia hospodárske zvieratá i chodci. Železničné spojenie je medzi najväčšími mestami, hlavné trasy vedú medzi mestami Casablanca, Fés, Rabat, Oujda a Tanger a medzi mestami Casablanca, Asilah, Rabat a Marrakech. Letecká doprava je luxusná, ale dosť drahá.

Marocco_Dedina_na_upati_pohoria_Atlasmarocco_07marocco_05

Turizmus: Maroko je krajina plná rozporov. Jeho kráľovské mestá pripomínajú atmosféru stredovekého orientu. Napr. Marrakech, jedno z kráľovských sídelných miest so starým mestom a nádhernou arabskou architektúrou a naproti tomu kontrastne pôsobia moderné letoviská na brehu mora. Krajina patrí medzi najkrajšie africké štáty. Jej prastaré kultúrne dedičstvo je nádherné, doplnené exotickou prírodou, ktorá je obkolesená prekrásnou panorámou pohoria Atlas. Toto pohorie, ktorého vrchy sú pokryté snehom, dotvára nádherný kontrast s piesočnými dunami Sahary. Najzaujímavejšími časťami Maroka sú Vysoký Atlas a Antiatlas, pobrežie Atlantického oceánu, mestá Casablanca a Agadir so širokými piesočnými plážami a hlavné mesto Rabat. Mesto Tanger na pobreží Stredozemného mora. Maroko je miestom pre ideálnu dovolenku pri mori, ale aj pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o orientálnu architektúru a folklór. Kultúrne bohatstvo krajiny siaha až do dôb Féničanov, cez antiku, až po súčasnú arabskú kultúru. Ubytovanie v Maroku je na dobrej úrovni. Hotely sú rozdelené do skupín podľa hviezdičiek.

Kuchyňa: Marocká kuchyňa je plná korenia a zeleniny. Berberi väčšinou ponúkajú jedlá pripravované z pšenice, jačmeňa, krupice, prípadne obyčajnej chlebovej placky. K týmto jedlám sa pridáva dusené, alebo pečené mäso, väčšinou z baraniny, jahňaciny. Za predkrm v marockej kuchyni je považovaná harira (polievka, ktorá je zahustená ryžou), prípadne briouats (plnené taštičky z lístkového cesta). Hlavným jedlom, s ktorým sa stretnete v rôznych obmenách je tažin. Tažin tvoria rôzne druhy zeleniny, ktorá je dusená spoločne s kuracím alebo jahňacím mäsom. Alkoholické nápoje sú v Maroku takmer nedostupné.

 

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo SR pre Maroko
Embassy of the Slovak Republic
C/Pinar 20
28006 Madrid
Španielske kráľovstvo
Telefón: 0034 915903861, 0034 915903867
(konzulárne oddelenie 10,00 – 12,00)
Mobilný telefón:  0034 609 002 803
Fax: 0034 915903868
E-mail: emb.madrid@mzv.sk
Internet:www.mzv.sk/madrid 

Adresa veľvyslanectva Maroka pre SR:
Hasenauerstrasse 57
 Viedeň, Rakúska republika
Telefón: (+43-1) 586 66 51
E-mail: emb-pmissionvienna@morocco.at

 www.morocco.com, http://moroccotravelpages.com/, http://allafrica.com/morocco/

 


Zväčšiť mapu

Akciové letenky