Mozambik

Flag_of_Mozambique.Oficiálny názov: Mozambická republika

Štátne zriadenie: republika

Hlavné mesto: Maputo

Najväčšie mestá: Nampula, Beira, Nacala


Mozambique_statny_znakRozloha: 801 590 km2

Počet obyvateľov: 21 284 700

Jazyk: portugalčina, miestne dialekty

Mena: Metical

Náboženstvo: katolíci 24%, islam 18%, ostatní kresťania 17,5%

Národnostné zloženie: Afričania (99%)  (národnosti Makhuwa, Tsonga, Lomwe, Sena, a iné), Európania, Indovia

Samosprávne členenie: 10 provincií a oblasť hlavného mesta

Geografia: Južná Afrika

Podnebie: Južné pobrežie Mozambiku má príjemné s stále podnebie s malým počtom zrážok a dennými teplotami od 20 do 29°C. Smerom na sever teploty stúpajú. Priemerná teplota v Mapute je v júli 18° C a vo februári až 26° C. Obdobie dažďov je v mesiacoch od novembra do apríla.

Doprava: V krajine je slabá úroveň ciest a nedostatočná cestná infraštruktúra. Jazdí sa po ľavej strane vozovky. Do Maputa pravidelne lietajú mozambické , portugalské  a kenské aerolínie. Z Európy, alebo vzdialenejších afrických štátov je výhodnejšie letieť do juhoafrického Johannesburgu a následne letieť do Maputa. Zo susedných štátov lietajú do Maputa kenské aerolínie z Nairobi a mozambické aerolínie z tanzanijského Dar es Salaámu do mesta Pemba.  Zo susedného Malawi premáva cez jazero Nyasa trajekt do miest Metangula, alebo  Cobue.

mozambikMaputo_3Maputo_2

Turizmus: Maputo,  jedno z najatraktívnejších afrických miest so svojou pravou stredomorsko–africkou atmosférou. Pemba,  severné centrum krajiny zo zachovalým starým mestom a prekrásnou plážou Wimbi.
Ostrov Mozambik, kedysi významné, dnes tiché miesto zo zachovalou koloniálnou atmosférou a rušnou rybárskou dedinou. Mozambik bol kedysi a stane sa pravdepodobne opäť vyhľadávanou turistickou destináciou vďaka svojím nádherným nekonečným plážam podobným Karibiku a znova fungujúcou infraštruktúrou, ktorá po vojne hodne utrpela. Mozambik je vyhľadávaný aj ako vychytená lokalita pre podmorské potápanie. Nájdete tu Gorongosský národný park (otvorený od mája do októbra), Maputský sloní park (leží na pravom brehu rieky Maputo) a Národný park Marromeu, ktorý sa rozkladá v ústí Zambezi.

Kuchyňa: Mozambická kuchyňa je prevažne portugalská s jemným nádychom orientu. Miestne špeciality sú Kura piri – piri a Kura Zambezi. Dary mora sú špeciálne krevety zo zátoky Delagoa, ktoré sa grilované podávajú s pikantnou piri-piri omáčkou Matapa, čo je omáčka z arašidov a listov cassavy. Je servírovaná s ryžou alebo wusou – ovsenou kašou.

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii
930 ARCADIA Street, Arcadia 0083 Pretoria
Južná Afrika/ Republiek van Suid Afrika
Telefón: 0027/12/3422 051 – 2
Mobilný telefón:  0027-(0)83 3041599
Fax: 0027/12/3423 688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/pretoria

 www.mozambique.mz, http://allafrica.com/mozambique/, www.mozambiquenews.com/


Zväčšiť mapu

Akciové letenky