Mexiko

Flag_of_Mexico.svgOficiálny názov: Spojené štáty mexické

Štátne zriadenie: federatívna republika

Hlavné mesto: Mexiko City

Najväčšie mestá: Guadalajara, Monterrey, Tijuana

Mexico_coat_of_armsRozloha: 1 972 550 km²

Počet obyvateľov: 112 322 757

Jazyk: španielčina, indiánske jazyky

Mena: Mexické Peso

Náboženstvo: katolíci 76,5%, protestanti 6,5%

Národnostné zloženie: mestici (60%), indiáni (30%), belosi (10%)

Samosprávne členenie: 31 federálnych štátov a 1 federálny dištrikt (Distrito Federal)

Geografia: Stredná Amerika

Podnebie: V nižšie položených oblastiach na pobrežiach obidvoch oceánov prevláda horúce a vlhké podnebie.
Vo vnútrozemí vo vyšších nadmorských výškach je suché a miernejšie podnebie. Od mája do októbra pretrváva horúce počasie s množstvom zrážok, najviac ich spadne medzi júnom a septembrom. Chladno je od decembra do februára, studené vetry spôsobujú, že teploty na severe krajiny klesajú pod bod mrazu.

Elektrina: 110 V, 60Hz

Doprava: Tradičným verejným dopravným prostriedkom sú autobusy. Vozidlá na miestnych linkách sú staršie a menej spoľahlivé. Miestnu dopravu dopĺňajú minibusy. Okolo hlavných ťahov je vybudovaná kvalitná cestná sieť. Existujú tu platené aj neplatené cesty. Mýto sa platí za počet prejdených kilometrov, diaľničné nálepky sa nepoužívajú. Železnica je jednou z najzaujímavejších mexických atrakcií. Železničných liniek premáva len málo. Medzi pevninou a Baja California pravidelne premávajú trajekty. Pravidelná lodná doprava premáva medzi pevninou a karibskými ostrovmi Isla Mujeres a Cozumel. V hlavnom meste Mexico City premávajú autobusy, mikrobusy, metro a taxíky. Metro jazdí do všetkých častí mesta, je rýchle a lacné. Najmenej výhodné sú mikrobusy a autobusy.

tulumMexiko_1Mexico-City-Mexico

Turizmus: Acapulco je najznámejšie mexické letovisko, ležiace na pobreží Pacifiku. Polostrov Baja California je známy pre pobrežie plné bielych pláží, pokojných zátok a impozantných útesov. Hlavné mesto Mexico City s historickým centrom a preslávené Antropologické múzeum. Aztécke pyramídy Slnka a Mesiaca Teotihuacán len necelú hodinu cesty od Mexico City. Archeologické stredisko z čias Mayov Palenque uprostred pralesa v štáte Chiapas. Chichén Itzá, maysko – toltécke pyramídy s ihriskom na loptové hry a studňou obetí. Tulum, Mayské pyramídy jedinečné svojou polohou priamo na plážach Karibiku. San Cristóbal de las Casas, koloniálne mesto vysoko v horách štátu Chiapas a indiánske trhy. Jedinečná kalendárna pyramída “Pirámide de los Nichos” v El Tajín, rodisko indiánskej kultúry Totonacov. Popocatépetl a Iztaccíhuatl sú druhá a tretia najvyššia mexická hora. Spolu tvoria východný val mexického údolia (Valle de México).

Diplomatické zastúpenie
Veľvyslanectvo SR
Embajada de le República Eslovaca
Julio Verne 35, Colonia Polanco,
11 560 Méxica D.F (Mexiko)
Telefón: 0052/ 55 5280 6669,
0052/ 55 5280 6544
Mobilný telefón: 044/ 55 3999 1020
Fax: 0052/ 55 5280 6294
E-mail: emb.mexico@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/mexico

Veľvyslanectvo Mexika pre SR
Botschaft von Mexico
Operngasse 21/10, Vienna (Viedeň),
Austria (Rakúsko)
Telefón: 0043/1 /310 7383
E-mail: embamex@embamex.or.at,
bulganova@embamex.or.at

www.mexonline.com, http://www.visitmexico.com/, www.mexicomagicotours.com/


Zväčšiť mapu

Akciové letenky