Spojené štáty americké

flag_USAOficiálny názov: Spojené Štáty Americké (USA)

Štátne zriadenie: federatívna republika

Hlavné mesto: Washington, DC

Najväčšie mestá: New York, Los Angeles, Chicago, Miami, San Francisco

 

statny znak_USARozloha: 9 826 675 km2

Počet obyvateľov: 313 232 044

Jazyk: angličtina, španielčina

Mena: Americký Dolár

Náboženstvo: protestanti 51 %, katolíci 23 %, mormoni 1,7%, iné 30 %

Národnostné zloženie: Američania európskeho pôvodu (80%), Afroameričania (13%), Hispánci (1,5 %), Ázijci (4,5%)

usa_1Samosprávne členenie: 50 štátov, 1 distrikt (District of Columbia)

Geografia: Severná Amerika

Podnebie: Krajina sa rozprestiera v miernom, subtropickom, tropickom a arktickom klimatickom páse. Na východnom pobreží a severe krajiny bývajú veľmi tuhé zimy. Naopak leto, ktoré tu začína zhruba od polovice júna a trvá až do polovice septembra je často veľmi dusné s teplotami cez 35 °C. Zimy na severovýchode a severe stredozápadu prinášajú dlhé obdobia s teplotami výrazne pod bodom mrazu.

Elektrina: V elektrickej sieti je napätie 110 – 120 V/ 50 Hz

Doprava: Vzhľadom na veľkosť krajiny je v USA veľmi rozšírená letecká doprava, ktorá je aj cenovo dostupná. Okrem veľkých, známych leteckých spoločností tu pôsobia nízkonákladové aerolínie. Obľúbené je aj cestovanie autom, prípadne lacnejšia alternatíva sú autobusy. Železničná doprava je pomerne drahá. Vlakový systém je prekvapujúco nepraktický a niekedy dokonca nepríjemný. Verejná doprava vo väčšine miest v USA nie je celoplošná. Linky MHD vo Washingtone a mnohých iných mestách vedú iba do tých častí, kde sa predpokladá ich využitie. Americké cesty sú súčasťou mytológie krajiny. Napríklad Route 66, nie je len cestou z Chicaga do Los Angeles, je to cesta zviazaná s púšťou a americkou expanziou smerom na západ. Autopožičovní je mnoho a ceny sú relatívne nízke, väčšie spoločnosti obmedzujú vek pre požičanie na 25 rokov. Špeciálne americkým spôsobom je drive-away. Ide o spôsob ako dostať auto na žiadané miesto. Ak je potrebné prepraviť auto na miesto kam sa chystáte, dostanete poistenie, dátum doručenia, a kľúče. Metro je v mestách na pomerne dobrej úrovni.

usa-nature-desertusa_3Monuments_wallpapers

oregon-usacentral-park-new-yorkUSA_Los Angeles

Turizmus: Black Hills National Forest predstavuje 1875 štvorcových míľ chráneného lesa, do ktorého zasahujú súkromné pozemky s 568 km turistických trás. V Mount Rushmore National Monument nájdete 18 metrové tváre prezidentov Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta, rastúce priamo zo skál na predhorí Black Hills. Mesto Boston získalo slávu vďaka architektúre, umelcom a svetoznámym akademickým i kultúrnym inštitúciám. Kaňony, piesočné duny, oázy a pohoria nájdete v Death Valley National Park s rozlohou 12 139 km2. Multikultúrne mesto Los Angeles. New York City, mesto prezývané Big Apple. Socha Slobody, najznámejšia atrakcia New Yorku. Stred newyorského života Central Park. Niagarské vodopády rozdelené medzi USA a Kanadu. Americká časť je pokojnejšia a pripomína prírodné parky. Smithsonian Institute so 14 múzeami a galériami v samotnom Washingtone. Najzaujímavejšie sú Museum of National History a Air and Space Museum, ázijské umenie vo Freer Gallery a patriotické Museum of American History.

Diplomatické zastúpenie
Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických
Hviezdoslavovo nám. č. 5
81102 Bratislava
Slovenská republika
Telefón: + 421 2 – 5443 3338
Fax: + 421 2 – 5441 8861
E-mail: consulbratislava@state.gov
http://slovakia.usembassy.gov
Veľvyslanectvo SR – Embassy of the Slovak Republic
3523 International Court, NW
DC Washington, DC, 20008
USA United States of America
Telefón: +1 202 237 1054
Mobilný telefón: +1 202 361 6298

Fax: +1 202 237 6438
E-mail: emb.washington@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/washington

www.usatourist.com, www.visitusa.com, www.usa.gov


Zväčšiť mapu

Akciové letenky