Austrália

vlajka-australieOficiálny názov: Austrálsky zväz

Štátne zriadenie: federálna parlamentná monarchia
(Je súčasťou Spojeného kráľovstva. Formálnou hlavou krajiny je Anglická kráľovná Alžbeta II.)

Hlavné mesto: Canberra

 

Australia_statny znakNajväčšie mestá: Sydney, Melbourne, Brisbane,

Rozloha: 7 686 848 km2

Počet obyvateľov: 21 007 310

Jazyk: angličtina, domorodé jazyky, jazyky prisťahovalcov

Mena: Austrálsky Dolár

Náboženstvo: katolíci 26,4%, anglikáni 20,5%, ostatní kresťania 20,5%, budhizmus 1,9%, islam 1,5%

Národnostné zloženie: Austrálčania anglicko-írskeho pôvodu, iní Európania, Číňania, Indovia, Japonci a Aborigíni

Samosprávne členenie: 6 spolkových štátov

Geografia: Austrália alebo Terra Australis je šiesta najväčšia krajina na svete. Rozkladá sa na celom kontinente.

Podnebie: V krajine sa striedajú prakticky len dve ročné obdobia, suché a vlhké. Prechádzajú od tropického monzúnového až k miernemu chladnému. Na sever od Obratníka kozorožca je subtropické až tropické počasie s obdobím dažďov od novembra do apríla. V centrálnej časti Austrálie prevažuje polosuché až suché kontinentálne podnebie. Na pobreží je prímorské podnebie. Canberra spolu s Tasmániou patrí k najchladnejším častiam Austrálie. V zime (júl, august) klesajú v noci teploty pod 0°C, v lete (január, február) bývajú vysoké teploty okolo 33 – 37°C.

Elektrina: V elektrickej sieti je napätie 220 – 240 V s frekvenciou 50 Hz. Elektrické zásuvky sú trojkolíkové a je preto nutné zakúpiť si potrebný adaptér.

Doprava: Viac ako 80% návštevníkov využíva leteckú dopravu. Letecká doprava sa používa hlavne na prepravu do jednotlivých miest, pretože vzdialenosť medzi nimi je veľmi obrovská. Najväčšími medzinárodnými letiskami sú Sydney, Adelaide, Melbourne, Perth, Darwin, Brisbane, Hobart, Townsville a Cairns. Značne sa využíva aj lodná doprava. Lode premávajú po mori, vnútrozemských riekach, v morských zátokách a po jazerách. V krajine je viac než 40-tisíc kilometrov železníc. Železničná doprava je najdrahšia a vlaky sú veľmi luxusne vybavené. V krajine je niekoľko spoločností orientujúcich sa na diaľkové autobusové linky. Autobusy sú komfortné, ale cesty medzi jednotlivými väčšími mestami trvajú veľmi dlho. V mestách premáva veľké množstvo taxíkov, kde je stanovená fixná čiastka a potom sa platí podľa kilometrov.

sydneysydney_2velka-koralova-bariera

Turizmus: V Austrálii žijú vzácne druhy zvierat, ktoré sa nevyskytujú na žiadnom inom kontinente. Veľký bariérový útes s dĺžkou 2000 km, tvorí 71 koralových ostrovov a 350 druhov koralov. Prístavné mesto Brisbane vo východnej Austrálii, hlavné mesto členského štátu Queensland, leží na Zlatom pobreží (Gold Coast) s pieskovými plážami a rušným nočným životom. Mesto Sydney s monumentálnou budovou opery, veľkými parkami a nádhernou okolitou prírodou. Výlety po rieke Murray na kolesovom parníku. Vinárska oblasť Grampian a miesta pripomínajúce vyčíňanie dávnych zbojníckych bánd. Veľká Viktóriina púšť a atraktívna púštna oblasť Flinders Ranges. Perth, mesto na Labutej rieke s bielymi piesočnatými plážami len niekoľko minút od centra mesta. Národný park Kakadu je súčasťou svetového prírodného dedičstva. Červený pieskovcový  útvar Uluru v Národnom parku Uluru – Kata Tjuta, kde domorodci ešte stále vykonávajú svoje náboženské obrady.

Diplomatické zastúpenie
Veľvyslanectvo Austrálie vo Viedni:
Australian Embassy and Permanent Mission
Mattiellistraße 2-4
A-1040 Viedeň/ Wien
Rakúsko/ Österreich
Tel.: +431/506 740
Fax: +431/5131656
informácie
Internet: www.australian-embassy.at

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Canberre
47 Culgoa Circuit, O’ Malley, 2606 Canberra
Austrália/ Australia
Telefón: 00612/62901516
Mobilný telefón: 0061/417253805 (pohot. mobil)
Fax: 00612/62901755
E-mail: emb.canberra@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/canberra

www.australia.com, www.tourism.sa.gov.au, www.oztourism.com.au


Zväčšiť mapu

Akciové letenky