Filipíny

Oficiálny názovlajka_Filipinyv: Filipínska republika (Republic of the Philippines)

Lokálny názov: Pilipinas

Formálny názov: Republika ng Pilipinas

 

Lokalita: Juhovýchodná Áziamap_of_philippines

Susedia: Taiwan, Vietnam, Indonézia

Politický systém: republika

Hlavné mesto: Manila

Veľké mestá: Quezon city, Cebu, Davao

Počet obyvateľov: 99 000 000

Rozloha v km²: 300 000 (7 107 ostrovov)

Mena: Filipínske Peso

Jazyky: filipino, angličtina, miestne dialekty

Náboženstvo: katolíci 81%, islam 5%, evanjelici 3%

filipiny_2filipiny_1filipiny_9

Aliwanfestmanila_FilipinyAliwan-Festival-Manila-Philippines-6Philippines_8

Filipíny sú krajinou Juhovýchodnej Ázie. Nachádzajú sa v západnom Tichom Oceáne. Pobrežie Filipín je obmývané vodami Juhočínskeho Mora, Sulu Mora, Celebského mora a Filipínskeho mora. Filipínske ostrovy ležia na „ pacifickom kruhu ohňa“. Ten sa vyznačuje zvýšeným výskytom zemetrasení a vulkanickej činnosti. Vďaka svojej polohe sú Filipíny bohaté na prírodné katastrofy. Okrem spomínaných zemetrasení a výbuchov sopiek, v krajine sú časté tajfúny a následné povodne a zosuvy pôd.  Súostrovie je tvorené 7 107 ostrovmi. Formálne sa delia na skupiny ostrovov Luzon, Visayas a Mindanao. Najväčším ostrovom je Luzon, na ktorom je aj hlavné mesto Manila. Súostrovie patrí medzi oblasti sveta s najväčšou druhovou rozmanitosťou rastlín a živočíchov. Zároveň väčšina ostrovov je veľmi málo vedecky preskúmaných. Filipínam chýbajú veľké druhy ako slon či tiger, napriek tomu fauna a flóra je vďaka svojej izolácii veľmi pozoruhodná.

Obyvateľstvo: Počet obyvateľov sa zvýšil viac ako štvornásobne od konca druhej svetovej vojny. V súčasnosti každý rok pribúdajú ďalšie 2 milióny ľudí. Rast populácie je teda takmer dvojpercentný. Podobný rast populácia vykazuje po mnohé roky. Z tohto dôvodu sú Filipíny veľmi mladé. Priemerný   vek je 22,7 (Slovensko: 37,3 ), populačná skupina do 14 rokov tvorí 35 %, ľudia nad 65 rokov tvoria iba 4,1 %, 65 % Filipíncov žije v mestách.  Gramotnosť je 92 percent.

Jazyk: Oficiálnym jazykom je filipino, ktorý bol vytvorený z tagalogu (jazyk používaný v Manile a na Luzone). Druhým oficiálnym jazykom je angličtina, ktorú však požívajú iba vzdelaní ľudia, aj to takmer výlučne v oficiálnych veciach. Obyvatelia väčších miest a mladý ľudia používa tzv. taglish. Filipíny sú však domovom množstva iných jazykov. Ich počet závisí na definícii dialektu a jazyka. Niektoré zdroje uvádzajú až 175 rôznych jazykov. Hlavné jazyky sú rozpoznané v ústave štátu. Patria sem Bicolano, Cebuano, llocano, Hiligaynon, Kapampangan, Pangasinan, Tagalog, Waray-Waray. Španielčina a arabčina je uvádzaná ako „dobrovoľná“. Nie všetci Filipínci rozumejú tagalogu.

Mena: Na Filipínach sa platí fiipínskym pesom. Jedno peso pozostáva zo 100 centavos. Za jedno euro dostanete dnes približne 57 pesos. Zmenárne sú všadeprítomné. Dostupnosť bankomatov je výborná. Na Filipínach je rozľahlá infraštruktúra slúžiaca posielaniu peňazí zo zahraničia, pretože cez 10 miliónov Filipíncov pracuje v zahraničí a takto podporujú svoje rodiny.

philippines-islandOLYMPUS DIGITAL CAMERAPhilippines_7

Náboženstvo: Viac ako 90% populácie sú kresťania. Z toho približne 80 % patrí pod Rímskokatolícku cirkev. Zvyšok je zaštítených menšími cirkvami ako je napríklad Iglesia ni Cristo. Filipíny sú jedna z dvoch prevažne rímskokatolíckych krajín v Ázii. Tou druhou je Východný Timor. 5 až 10 percent populácie sú moslimovia. Obývajú najmä ostrov Mindanao, Palawan a súostrovie Sulu. V krajine sa nachádza autonómna moslimská oblasť. Filipínsky moslimovia sú suniti. Tradičné filipínske náboženstvá sú takisto prítomné. Animizmus, šamanizmus rýdzej forme zotrval viac-menej iba v izolovaných spoločenstvách, či horských kmeňoch. V mnohých prípadoch ľudia vyznávajú určitý mix kresťanstva a tradičného náboženstva.

Počasie: Klíma je tropická morská, teda zvyčajne horúca a vlhká. Filipíny majú tri ročné obdobia. Studené obdobie, ktoré trvá zvyčajne od decembra do februára. Teplé obdobie, ktoré začína v marci a končí začiatkom Júna. Zvyšok roka je označovaný za daždivé obdobie. Intenzita dažďov sa mení v závislosti od ostrovov a ich expozícii k jednotlivým monzúnovým prúdom. Najchladnejším mesiacom je január. Najteplejším máj. Teplota sa pohybuje od cca 15°C do 35°C. Filipíny sa nachádzajú v tajfúnovom opasku (Typhoon belt) Ročne je územie Filipín zasiahnuté priemerne deviatimi tajfúnmi.

Philippines_6Philippines_5Palawan_Filipiny

Maosonon Island, El nido Palawan Philippinesluzon-philippinesfilipiny_4

Národnostné zloženie: Etnicky sú Filipíny neuveriteľne pestrou krajinou. Nie je jednoduché definovať etniká, v princípe však možno jednotlivé skupiny stotožniť s ich jazykom. Takto sa s tým vyrovnáva filipínske sčítanie ľudu. Tagalog 28.1%, Cebuano 13.1%, Ilocano 9%, Bisaya/Binisaya 7.6%, Hiligaynon Ilonggo 7.5%, Bikol 6%, Waray 3.4%, ostatní 25.3%.

Administratívne členenie: Filipíny sa delia na 80 provincií. 120 miest má štatút privilegovaných.

Geografia: Druhé najväčšie súostrovie na svete s 7107 ostrovmi. Formálne sa delia na skupiny ostrovov Luzon, Visayas a Mindanao. Najväčším ostrovom je Luzon, na ktorom je aj hlavné mesto Manila. Štát s piatym najdlhším pobrežím, ktorého celková dĺžka je 36289 km. Rozloha je približne 300 000 km². Najvyšším bodom je Hora Apo. Jej vrchol dosahuje nadmorskú výšku 2954 m

Doprava: Železničná doprava je v prevádzke iba v Manile. V minulosti z Manily vybiehali dve vetvy: severná a južná. Spolu mali niekoľko sto kilometrov. Posledná časť južnej vetvy bola odstavená v roku 2008. Hromadnú dopravu zabezpečujú džípy na krátke vzdialenosti, autobusy na stredné a lietadlá na dlhé. Dĺžka spevnených ciest: 21600 km ( SR: 38000). Nespevnené cesty v dĺžke 180 000 km.

Diplomatické zastúpenie

Honorárny Konzulát SR v Manile (Územná zodpovednosť: celé Filipíny okrem provincie Cebu.)

Adresa: 213 Rizal Ave. Ext., (bet. 2nd & 3rd Ave.) Caloocan City, Metro Manila 1400

Caloocan, NCR

Telefón: +63/2/366 44 87, +63/2/366 44 89

Fax: +63/2/362 42 32

Email: slovak.rep@gmail.com

 

Konzulárny úrad SR v Cebu city

Územná zodpovednosť: provincia Cebu

Adresa: 2nd Floor, GCH Building

Tres Borces Street, Mabolo

Cebu City 6000, Philippines

Telefón: +63 32/232 9445

Email: srconsulatecebu@yahoo.com

 

Zastupiteľské úrady pre SR

Príslušné veľvyslanectvo Filipínskej republiky je vo Viedni.

Adresa: Laurenzerberg 2, Viedeň

Tel. : 0043/1 /533 24 01

Email: office@philippine-embassy.at

 

Honorárny konzulát Filipínskej republiky

Adresa: Cesta na Senec, 15725/24, 830 06 Bratislava

Tel. : 00421/2/48-210222

Fax. :   00421/2/48-210238

Email: konstiak@filipiny-konzulat.sk


Zväčšiť mapu

Akciové letenky