Nepál

Nepal_vlajkaOficiálny názov: Nepálska federatívna demokratická republika

Štátne zriadenie: republika

Hlavné mesto: Kathmándu

Rozloha: 147 181 km2

 

Nepal_statny znak

 

Počet obyvateľov: 29 519 114

Jazyk: nepálčina, maitahali, bojpuri, tharu, iné

Mena: Nepálska Rupia

Náboženstvo: hinduizmus 80,5%, budhizmus 11%, islam 4%

Národnostné zloženie: Nepálci 52%, Bihárci

Samosprávne členenie: 5 oblastí, 75 okresov

Geografia: Nepál leží vo vysokých horách Himalájí v južnej Ázii. Himaláje tvoria zároveň aj jeho severnú hranicu. Strednú časť krajiny rozčleňujú vysoké horské pásma a úrodné nepálske údolia. Na júhu Nepálu sa vyskytujú  nížiny, trávnaté savany, tropické džungle a močiare.

Počasie: Klíma je rozmanitá. Vo vysokých horských polohách takmer neprší a teploty sa pohybujú okolo bodu mrazu. Najlepšie počasie je tu v obdobiach marec – apríl a október – november, kedy sa teploty pohybujú v rozmedzí 24-28°C a prší len zriedkavo. Na juhu v oblastí nížin, močiarov a džunglí je teplota cez letné mesiace  približne 30 °C a v zime 15 °C.

Doprava: Nepalálske aerolínie majú množstvo vnútroštátnych letov za primerané ceny, ale lietadlá sú staré, a rezervačný systém je neprehľadný. Je potrebné rátať s anulovaním letov a bezpečnostnými problémami.
Autobusy sú neskutočne lacné, pomalé a cestovanie je nepríjemné. V horách rátajte s priemernou rýchlosťou 30km/h. Každý rok v autobusoch zomrú stovky miestnych obyvateľov. Populárne sú horské bicykle, ktoré sa dajú požičať. Pri cestách v údolí Káthmandú môžu byť rýchlejšie ako autobusy. Po Káthmandu a okolo Pokhary jazdia taxíky, trojkolky, rikše, autorikše a trojkolesové autobusy.V Nepále je často jedinou možnosťou ísť pešo. V krajine prejde na chrbtoch nosičov viac tovaru, ako na všetkých iných dopravných prostriedkoch dohromady.

Kuchyňa: Nepálska kuchyňa nie je nijak špeciálna, ale prevláda tu šošovica a ryža (Dal Bhat). Najčastejšie jedlo je šošovicová polievka a ľudia v horách majú v obľube zeleninu s korením, ktorá sa pripravuje zmiešaním obilia a mlieka s čajom alebo vodou. Národný nápoj je chiya (čaj varený s mliekom, cukrom a korením). Rozšírený je aj nápoj chang (pivo vyrobené z kvaseného jačmeňa, kukurice, ryže alebo prosa). Najčastejším zdrojom ochorenia je pitná voda, treba ju vždy prevariť a potraviny konzumovať len po dôkladnom tepelnom spracovaní.

nepal_himalajenepal_10nepal_6

nepal_5nepal_11nepal_4

Turizmus: V krajine je málo hotelov a ubytovacích zariadení. Miestny obyvatelia ponúkajú na prenájom chatky alebo byty. Odporúčame určite navštíviť  Daman, miesto s najlepším výhľadom na Himaláje, neuveriteľná panoráma od Dhaulágiri po Mount Everest, na druhej strane dovidieť až do Indie. Káthmandú je mesto dvoch tvárí. Chrámy z červených tehál a príjemní pútnici, frenetický zhluk moderných budov obklopených žobrákmi a opicami, všetko v opare dieselových motorov. Pokhara je pokojné jazero, kde sa odrážajú zasnežené vrchy. Bodhnath, najslávnejšia budhistická pamiatka Nepálu. Dakshinkali, chrám zasvätený šesťrukej bohyni Kálí. Dvakrát do týždňa nepálski pútnici jej krvavému apetítu obetujú byvoly, kurčatá, ovce alebo prasatá. Hanuman Dhoka, starý kráľovský palác, prekrásny príklad starej nepálskej architektúry.  Národný park Koshi Tappu Wildlife Reserve, kde vodné vtáky vedú v pomere k turistom 400:1, tiež je domovom posledných exemplárov vodných byvolov arna. Okrem nich tu žijú jelene, agresívne krokodíly a riečne delfíny. Jeden z najkrajších národných parkov Ázie je Royal Chitwan National Park.

 

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo SR v Indii

Embassy of the Slovak Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri,
New Delhi 110 021, India
Telefón: 0091 11 26889071,
009 111/2 611 1075
Mobilný telefón:  0091 9818799477
Fax: 0091 11 26877941
E-mail: emb.delhi@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/dilli

Veľvyslanectvo Nepálu pre SR, sídli v Berlíne:
Guerickenstrasse 27,
10587 Berlin, Deutschland
Telefón: 0049/30 /3435 9920
Fax: 0049/30 /3435 9906
E-mail: neberlin@t-online.de
Internet: www.nepalembassy-germany.com

Web: www.welcomenepal.com

 

 


Zväčšiť mapu

Akciové letenky