Bulharsko

Bulgaria_vlajkaOficiálny názov: Bulharská republika

Štátne zriadenie: Parlamentná republika

Hlavné mesto: Sofia

Najväčšie mestá: Plovdiv, Varna, Burgas

statny znakRozloha: 110 993 km2

Počet obyvateľov: 7 263 000

Jazyk: bulharský, turecký, rómsky

Mena: Leva (BGN)

Je vhodné zobrať si so sebou eurá alebo americké doláre. Bulharské leva (BGN) nie sú voľne zmeniteľnou menou a u nás sa zháňajú ťažšie. Zmeniť eurá či doláre môžete v každej zmenárni a na hraničných priechodoch, v mestách, v letoviskách, niekde aj v malých mestečkách.

Náboženstvo: pravoslávni 84,5%, islam 12%, ostatní kresťania 1%

Národnostné zloženie: Bulhari (83,9%), Turci, Rómovia, Arméni, Gréci, Židia, Rusi, Tatári

Správne členenie: 28 provincií

Geografia: juhovýchodná Európa

Podnebie: Krajina sa nachádza v miernom kontinentálnom pásme v susedstve stredomorskej klimatickej oblasti. Letá sú príjemné slnečné s teplotami pohybujúcimi sa okolo 30°C, v horských polohách je o niečo chladnejšie. Zimné teploty sa pohybujú od  – 4°C do 6°C. Najčastejšie prší v horách, počas zimy niekedy krajinu zasiahne ťažké sneženie.

Doprava: Celoročná letecká doprava je zabezpečená prostredníctvom CSA, Austrian Airlines, Viagio Air a Malev. Autobusovú dopravu z Bratislavy do Sofie a späť zabezpečujú bulharské prepravné spoločnosti KATEV a GROUP. Autobusová doprava môže byt menej spoľahlivá, vzhľadom na nepravidelnosť spojov. Vlakom možno cestovať cez Maďarsko, Rumunsko, resp. Srbsko a Čiernu Horu. Osobným automobilom je možné z Bratislavy uskutočniť cestu približne za 10-12 hodín, cez Budapešť, hraničný priechod Subotica, Belehrad, Niš a hraničný priechod Kalotina (BR). K cestovaniu osobným motorovým vozidlom je potrebná tzv. „zelená karta“. Cez územie MR a Srbska a Čiernej Hory sa platia diaľničné poplatky. Ak sa rozhodnete cestovať do Bulharska autom, je nutný vodičský preukaz EU a tzv. zelená karta. Vodiči áut do ôsmich miest musia mať vylepenú diaľničnú známku, inak im hrozí pokuta až do 1000 Leva. Používanie cestnej siete, diaľnic a odpočívadiel je platené. Poplatky sa vyberajú prostredníctvom systému cestných nálepiek (tzv. vinetky). Zakúpenie cestných známok je možné na hraničných priechodoch, benzínových čerpadlách alebo pobočkách bulharskej pošty. Úseky ciest, ktoré sú spoplatnené sú spravidla označené značkou “vineta”. 

bulharskobulharsko_3bulharsko_2

Turizmus: Ceny sú zhruba o päť až desať percent nižšie než u nás, ale v turistických centrách a v hoteloch zaplatíte za tovar či služby viac. Platba kartou (VISA, Mastercard, American Express)  môže byť problematická a preto je lepšie využiť bankomat alebo si so sebou vziať dostatok hotovosti.  Žiadané sú predovšetkým domáce značkové červené vína, tiež brandy a rakija, bulharská keramika – zapekacie misky, účelové či ozdobné taniere, kávové šálky a ďalšie predmety z hnedej keramiky.  Ďalej výšivky, drevorezby, tradičné korenia, alebo strieborné a kožené šperky. Stále je žiadaný parfum z ružového oleja.

 

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo SR v Sofii
Blv. Janko Sakazov c. 9
1504 Sofia
Bulharsko
Tel.: 0035929429210
Mob. tel.: +359/888 510455
Fax: 0035929429235
E-mail: emb.sofia@mzv.sk
Internet: http://www.mzv.sk/sofia

Veľvyslanectvo Bulharska
Kuzmányho 1
811 06  Bratislava
Slovenská republika
Telefón:00421/2/5441 5308
Fax:00421/2/5441 2404
E-mail: bulharskoet@stonline.sk
Internet: www.bulgarianembassy.sk

 www.meteo.bg – stránka Bulharského hydrometeorologického ústavu.
www.bulgariantourism.com – základné informácie pre turistov cestujúcich do Bulharska
www.ibulharsko.cz, www.bgmaps.com – mapy Bulharska; www.bulgariatravel.org
www.travel-bulgaria.com


Zväčšiť mapu

Akciové letenky