Cyprus

Flag_of_Cyprus.svgOficiálny názov: Cyperská republika

Štátne zriadenie: prezidentská republika

Hlavné mesto: Nikózia

Najväčšie mestá: Larnaka, Limasol, Pafos, Kyrenia

578px-Cyprus_Coat_of_Arms_svgRozloha: 9 251 km2

Počet obyvateľov: 801 622

Jazyk: gréčtina, turečtina, angličtina

Mena: Euro

Náboženstvo: grékokatolíci 78%, islam 18%

Národnostné zloženie: cyperskí Gréci, cyperskí Turci

Samosprávne členenie: Nikózia, Larnaka, Limassol, Pafos, Kyrenia, Famagusta

Geografia: Cyprus je ostrovný štát ležiaci vo východnej časti Stredozemného mora, geograficky príslušný k južnej Európe.

Podnebie: Podnebie má stredomorský charakter s horúcimi suchými letami a chladnejšími zimami. Teploty vo vnútrozemí presahujú 40°C. Príjemnejšia klíma je na pobreží alebo v horách. Zimy sú vlhké s teplotami medzi 5°C a 15°C.

Elektrina: 230V/60Hz, potrebný je adaptér na európsky typ zástrčky

Doprava: Cesty sú pomerne v dobrom stave s niekoľkými úsekmi autostrád bez poplatkov. Auto je možné previezť na ostrov z gréckych námorných prístavov. Bežným dopravným prostriedkom je v krajine miestna autobusová doprava, ktorá Vás zavezie hlavne do veľkých miest, je lacná a pravidelná. Turisti môžu cestovať medzi obidvoma časťami ostrova. Prístavmi pre veľké nákladné lode sú Limassol a Larnaka. Letecká doprava je v krajine dostatočne rozšírená. Medzinárodnými letiskami sú  Larnaka a Pafos, lietajú sem linky z Európy a z Blízkeho východu.

cyprusAgios Neofytoscyprus_01

Turizmus: K najznámejším pamiatkam v Nikózii patria Arabahmedova mešita a knižnica založená sultánom Mohamedom II., staré opevnenia s bránami Paffo, Cirina a Famagusta, zreštaurovaná stará štvrť Laiki Geitonia s úzkymi kamennými uličkami.  Pafos, mesto s Odeonským divadlom a nádhernými mozaikami. V okolí Kato Pafos sú v skalách vytesané monumentálne hrobky kráľov. Kláštor Agios Neofytos s krásnymi freskami a ikonami z byzantských čias. Limassol s archeologickými vykopávkami a historickými pamiatkami. Ženský kláštor Ayios Georgios a mohutný hrad Kolossi z r. 1210, hlavné sídlo rytierov sv. Jána Jeruzalemského. Famagusta,  mesto v tureckej časti ostrova, v staroveku jedno z najbohatších miest sveta. V meste je viacero nádherných chrámov z obdobia Otomanskej ríše (16. stor.), vrátane mešity pašu Mustafu známej aj ako katedrála sv. Nicholasa.

 Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Cyperskej republiky v Bratislave
Michalská 12, Bratislava
Tel.: (+421-2) 32 78 81 11
E-mail: office@cyembassy.sk

Veľvyslanectvo SR v Nikózii
Kalamatas Street No. 4, Strovolos
2002 Nikózia,
postal adress: P.O. Box 21165, 1503 Nicosia
Nikózia (Nicosia)
Cyprus (Cyprus)
Tel.: 0035722879681
Fax: 0035722311715
E-mail: emb.nicosia@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/nicosia

www.visitcyprus.org.cy, www.kypros.org/Cyprus/tourist.html, www.cyprusexplorer.com


View Larger Map

Akciové letenky