Francúzsko

 

vlajkaFrancúzsko alebo Francúzska republika je demokratický štát, ktorého metropolitná časť sa nachádza v západnej Európe. Je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie NATO a je jedným zo zakladajúcich členov Európskej únie. Ďalej je Francúzsko jedným zo zakladajúcich členov Organizácie spojených národov. Je jedným z piatich stálych členov Rady bezpečnosti OSN s právom veta a takisto jednou z ôsmich uznaných jadrových mocností.

 

znak

Hlavné mesto: Paríž

Najväčšie mestá: Paríž, Marseille, Lille, Lyon

Rozloha: 674 843 km2

Počet obyvateľov: 66 miliónov

Jazyk: Francúzština

Mena: EUR

Náboženstvo: rímskokatolícke (81,4%), islam, protestanstké, židovské

francuzsko2Administratívne členenie: Spolu s ostrovom Korzika má 22 oblastí členených na 96 departmentov, krajina má 36 394 miest a obcí. Okrem toto má aj 4 zámorské departmenty (Francúzska Guyana, ostrovy Guadeloupe, Martinique, Réunion), 4 zámorské územia (Francúzska Polynézia, Nová Kaledónia, Wallis a Futuna), územia za južným polárnym kruhom a územia so špeciálnym štatútom (Mayotte, Saint-Pierre-Miquelon).

eiffelovkaGeografia: Najväčšia časť územia Francúzska sa nachádza v západnej Európe, kde hraničí na severovýchode s Belgickom a Luxemburskom, na východe s Nemeckom  a Švajčiarskom, na juhovýchode s Talianskom a na juhu so Španielskom, Andorrou a Monakom. Francúzska republika sa skladá tiež z území v Severnej a Južnej Amerike (kde má Francúzska Guyana 580 km dlhú hranicu s Brazíliou a 520 km so Surinamom), v Indickom, a Tichom oceáne, Karibiku (ostrov Saint-Martin) je rozdelený na francúzsku a holandskú časť hranicou  a v Antarktíde. Pevninová časť Francúzska zaberá plochu 543 965 km². Na severe a západe je krajina rovinatá s miernym vlnením, na zvyšku územia prevažne pahorkatá a hornatá. Vo francúzskych Alpách sa nachádza najvyšší bod západnej Európy Mont Blanc (4 810 m). Ďalšie hornaté kraje zeme zahŕňajú Pyreneje, Francúzske stredohorie (Massif Central), Švajčiarska Jura, Vogézy, Armorický masív a Ardeny. Najväčšími francúzskymi riekami sú Loira, Rhôna (prameniaca vo Švajčiarsku), Garonne (v Španielsku), Seina a časť toku Rýna. Tieto sú rozdelené do úmorí Atlantického oceána a Stredozemného mora.

Počasie: Stredná a východná časť Francúzska má klímu skôr kontinentálnu. Južné pobrežie a Korzika majú stredomorskú klímu s miernymi zimami a horúcimi letami. Často pomerne dlho neprší a pokiaľ áno, búrky sú silné. Najchladnejšie sú horské oblasti, Alpy a Pyreneje, kde sú zimné teploty v priemere okolo 0 ºC a je tu trvalý sneh. Vzhľadom k rozľahlosti Francúzska je počasie v jej jednotlivých častiach rôzne. Sever a severozápad má premenlivú oceánsku klímu s miernymi zimami. Smerom na juh po pobreží  sa teplota zvyšuje, a pribúda slnečného žiarenia aj zrážok.

Doprava: Železničná sieť Francúzska, ktorá spája 31 840 km je najdrahšou železničnou sieťou v západnej Európe a spravuje ju spoločnosť RFF. Vlaky osobnej dopravy prevádzkuje spoločnosť SNCF. Medzi vysokorýchlostné vlakové spojenie vo Francúzsku patria Thalys, Eurostar a TGV, ktoré pri komerčnom používaní na vysokorýchlostných tratiach dosahuje rýchlosť 270 – 320 km/h. Eurostar, spoločne s Eurotunnel Shuttle spája Francúzsko so Spojeným kráľovstvom cez Eurotunel. Francúzsko má železničné spojenie do všetkých susediacich štátov, okrem Andorry. Vnútroštátne spojenie je tiež veľmi dobre rozvinuté a nachádza sa tu tiež viacero podzemných železníc a električiek, ktoré dopĺňajú autobusovú dopravu. Nachádza sa tu približne 893 300 kilometrov funkčných vozoviek. Diaľničná sieť meria približne 12 000 kilometrov. Nie sú tu pravidelné registračné poplatky, či dane, ale za používanie diaľnic sa vyberá mýtne, okrem blízkosti veľkých obcí. Vo Francúzsku sa tiež nachádza najvyšší most na svete Millauský viadukt a viacero dôležitých mostov, ako napríklad Pont de Normandie. Nachádza sa tu približne 478 letísk a pristávacích plôch. Najväčším a najdôležitejším letiskom je letisko Charlesa de Gaulla, ktoré sa nachádza blízko Paríža. Toto letisko je tiež centrom francúzskych národných aeroliniek – Air France. Vo Francúzsku sa nachádza 10 väčších prístavov, najväčší sa nachádza v Marseille.

Turizmus: V krajine je 1200 múzeí, 1400 pamiatok, katedrál a opátstiev. Na sútoku Seiny a Marne leží Paríž. Jedným z jeho symbolov je Víťazný oblúk, postavený podľa antických vzorov na príkaz Napoleona I. Tepnou metropoly je 3 km dlhá Avenue de Champs-Elysées, lemovaná palácmi Grand a Petit Palais a parkom. Symbol mesta je Eiffelova veža vysoká takmer 300 m. Najvyššie položenou budovou je bazilika najsvätejšieho srdca Ježišovho Sacré-Coeur na pahorku Montmartre. Louvr je najväčší palácový komplex na svete. Jednu z najcennejších francúzskych stavieb je ranogotická 130 m dlhá katedrála Notre Dame. Neďaleko Paríža je Versailles s najslávnejším francúzskym zámkom. Tours na Loire pri sútoku s riekou Cher bol dôležitou križovatkou obchodných ciest a dokonca aj sídlom panovníka Ľudovíta XI. Staré mesto tvoria uličky a malé námestia. Na jednom je honosná gotická katedrála St. Gatien. Prístav Bordeaux a bazilika St. Michel s vežou vysokou takmer 120 m a katedrála St. André s bohato zdobenými interiérmi. Asi najznámejším kabaretom na svete je Moulin Rouge.

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Francúzskej republiky
Hlavné námestie 7
812 83 Bratislava
Tel.: 00421 2 5934 7111
E-mail: diplo@france.sk
Web: http://ambafrance-sk.org/

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paris, Francúzsko
Telefón: 0033171937333
Fax: 0033142887653
E-mail: si.paris@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/siparis

Web: uk.franceguide.com


Zväčšiť mapu

Akciové letenky