Grécko

Gecka_vlajkaOficiálny názov: Helénska republika

Štátne zriadenie: parlamentná republika

Hlavné mesto: Atény

Najväčšie mestá: Solún, Patras, Rhodos

statny znakRozloha: 131 957 km2

Počet obyvateľov: 11 213 785

Jazyk: novogréčtina, tzv. ľudový jazyk dimotiki

Mena: Euro

Náboženstvo: grécki pravoslávni 98%, islam 1%

Národnostné zloženie: Gréci (95 %), Macedónci, Turci, Rómovia

Správne členenie: 9 krajov (regio), 51 okresov (nomos), Athoská autonómna rehoľná republika

Geografia: Južná časť Balkánskeho polostrova, hlavnú časť územia tvoria dva polostrovy: Attika a Korintským prielivom oddelený Peloponéz.

Podnebie: Krajina sa nachádza v stredozemnom podnebí. Vyskytujú sa tu teplé letá a zimy sú tu mierne s občasným snežením. Priemerná teplota v Aténach je od 9 stupňov v januári a 28 stupňov v júli. Počasie je stále a nevyskytujú sa tu náhle zmeny počasia.

Doprava: Cesty sú dobré, ale veľmi preplnené, najmä na úseku Solún-Atény. Diaľnice sú spoplatňované. Hlavné trasy sú vyznačené v gréčtine i latinke. Povinné sú bezpečnostné pásy, zakázané je telefonovať z mobilu. Autostrád je málo, platí sa mýto. Turisti využívajú najmä dva úseky: od macedónskych hraníc kúsok za Solúnom smerom na Atény a 55 km pred Aténami. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obce 80 km/h a na autostráde 120-130 km/h. Z Atén vychádzajú početné autobusové linky do najdôležitejších miest na pevnine. Hustá autobusová doprava je aj na ostrovoch. Cestovanie autobusom je cenovo výhodné. Na niektorých malých ostrovoch sa nesmú používať motorové vozidlá, namiesto nich sú člny, somáre a somárske káry.
Železnice majú vyše 2600 km, sú lacné a pomalé s výnimkou trate Atény – Solún. Hlavné grécke aerolínie Olympic Airways lietajú z Atén na najdôležitejšie európske letiská, do severnej Ameriky, na Blízky i Ďaleký východ a na významné letiská v Afrike. Európske, severoafrické a blízkovýchodné linky vedú aj zo Solúnu. V Grécku sa lieta na 33 letísk. Na väčšinu ostrovov sa plavia z prístavu Pireus pri Aténach a vedľajšieho Zea Marina pravidelne viac ráz denne lode rôznych veľkostí, drahšie rýchlolode alebo trajekty, ktoré majú zvyčajne tri triedy odlíšené cenou a komfortom. Komfort je pre mnohých cestujúcich dôležitý, pretože cesta z Atén na Krétu trvá 12 hod., na Rhodos či do Solúnu 14 hodín.

greckogrecko_2grecko_1

Turizmus: Krajina má rozvinutý turistický ruch a vybudovanú širokú sieť ubytovania. Ubytovať sa môžete v hoteloch, penziónoch, turistických ubytovniach a súkromných penziónoch. Stravovať sa dá priamo v ubytovacích zariadeniach alebo v reštauráciách. Tie ponúkajú svetovú kuchyňu, ale aj domáce špeciality.

 

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach
Georgiou Seferi 4, Palaio Psychiko
154 52  Atény/ Grécko
Telefón: 0030 210 677 1980
Mobilný telefón:  0030 / 6932 408 028

Fax: 0030 210 677 1878
E-mail: emb.athens@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/ateny

 

Úrad pre cestovný ruch: www.gnto.gr
Turistický sprievodca Grécko gogreece.about.comwww.all-hotels-in-greece.comwww.culture.grwww.athensguide.gr

 


Zväčšiť mapu

Akciové letenky