Maďarsko

Madarsko_vlajkaOficiálny názov: Maďarská republika

Štátne zriadenie: parlamentná demokracia

Hlavné mesto: Budapešť

Madarsko_statny_znak

 

Najväčšie mestá: Debrecín, Miškovec, Segedín, Pécs

Rozloha: 93 028 km2

Počet obyvateľov: 9 930 915

Jazyk: maďarčina

Mena: Forint

Náboženstvo: katolíci 52%, kalvinisti 16%, luteráni 3%, grékokatolíci 2,5%

Národnostné zloženie: Maďari (92%), Rómovia (4%), Nemci, Srbi, Slováci, Chorváti, Rumuni

Samosprávne členenie: 19 žúp, 22 miest so župnou správou a hlavné mesto

Geografia: Maďarsko je vnútrozemská krajina rozprestierajúca sa na nižinách v Panónskej panve v strednej Európe. Takmer 70 % povrchu krajiny tvoria nížiny s úrodnými pôdami. Svojou najväčšou riekou Dunajom je rozdelené na dve časti, časť západne od Dunaja sa nazýva Zadunajsko (Dunántúl). V tejto oblasti sa nachádzajú i východné výbežky Álp a Maďarské stredohorie s pohoriami Mecsek, Bakonský les, Vertešské vrchy, Gerecse, Pilišské vrchy a Buda. Oblasť na východ od Tisy sa označuje Tiszántúl. Oblasť medzi týmito riekami sa nazýva medziriečie Tisy a Dunaja (Duna–Tisza köze). Veľkú časť územia tvorí Veľká dunajská kotlina (Alföld). Na severozápade sa nachádza Malá dunajská kotlina (Kisalföld) a Severné stredohorie s južnými výbežkami Karpát, ktoré tvorí vrchovina Börzsöny, Cserhát, Matra, Bukové vrchy (Bükk), Tokajské a Zemplínske vrchy, ktoré zasahujú aj na územie Slovenska. Na severovýchode krajiny sa nachádza suchá step, tzv. pusta.

Podnebie: Klímu možno rozdeliť na tri pásma, stredomorské na juhu krajiny, vnútrozemské na východe a atlantické na západe.

Doprava: Cestná sieť je hustá. Cesty a autostrády majú vyše 30 000 km. Autobusová doprava má vybudovanú hustú sieť denných diaľkových liniek a prímestskej dopravy viacerých spoločností. Pre železničnú dopravu je charakteristická hviezdicová štruktúra, ktorá vychádza z hlavného mesta Budapešť do 19 župných miest a pokračuje priamo do ďalších cieľových miest.  Lodná doprava premáva po Dunaji a Balatone od jari do jesene. Medzinárodné letisko v Budapešti zabezpečuje pravidelnú medzinárodnú leteckú dopravu. Nepravidelné lety sú aj z Debrecína a Sármelleku.

BalatonDebrecenBudapest

Turizmus: Hlavné mesto Budapešť patrí medzi nejväčšie kúpeľné mestá na svete. Nájdete tu impozantné novogotické sídlo vlády z prelomu 19. a 20. stor. s kupolou vysokou takmer 100 m s 10 nádvoriami, 30 schodiskami a takmer 700 miestnosťami. Vrch Gellért s pevnosťou z 19. stor., Rybárska bašta, kostol sv. Matyása, jednu z najstarších štvrtí v meste – Belváros s budovou radnice a Národným múzeom. Turistickým cieľom sú letoviská a termálne kúpele pri jazere Balaton, najväčšom sladkovodnom jazere strednej Európy s dĺžkou  80 km a šírkou až do 15 km. Mesto Debrecín s Veľkým kalvínskym kostolom pre 3000 veriacich s bohato zdobenou synagógou. Veľmi pozoruhodné je Kalvínske námestie, kalvínsky Malý kostol, Červený kostol,Vedecká univerzita, kostol sv. Anny a najväčší veterný mlyn v strednej Európe. A samozrejme nový aquapark.  V meste Győr môžete vidieť nádherný Biskupskský palác, meštianske domy a kostoly. Pécs má zachovalé staré mesto i mešity ako pamiatky na tureckú nadvládu. Eger je prekrásnym rekonštruovaným barokovým mestom s príjemnou až stredomorskou atmosférou. Jeho okolie je domovom slávnej značky vína Egri Bikavér. Na mnohých miestach sú vybudované vodné parky alebo plavárne s liečivou vodou.

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Maďarskej republiky v SR
Veľvyslanectvo Maďarskej republiky
Sedlárska 3, 814 25 Bratislava
Telefón: 00421/2 /5920 5200
E-mail: mission.pzs@kum.hu

Veľvyslanectvo SR v Maďarsku
Embassy of the Slovak Republic
Stefánia út. 22-24, H-1143
Budapest XIV. obv. , Maďarsko
Telefón: +36 / 1 / 460 9010, +36 / 1 / 460 9011
Fax: +36 / 1 / 460 9020
E-mail: emb.budapest@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/budapest

www.hungarytourism.hu, www.tourinform.hu, www.port.hu/,  www.budapestinfo.hu


Zväčšiť mapu

Akciové letenky