Malta

vlajka-maltaOficiálny názov: Malta

Štátne zriadenie: parlamentná republika

Hlavné mesto: Valletta

Najväčšie mestá: Rabat, Mosta, Victoria, Mdina

statny_znak_MaltaRozloha: 316 km2

Počet obyvateľov: 403 532

Jazyk: maltský jazyk (jediný semitský jazyk, ktorý používa latinku, obohatenú o niekoľko písmen, vyvinul sa z jazyka Féničanov, ovplyvnený arabčinou a románskymi jazykmi). Druhým oficiálnym jazykom je angličtina, rovnako rozšírená je taliančina.

Mena: Euro

Náboženstvo: 98 % obyvateľov je rímskokatolíckeho vyznania

Národnostné zloženie: 98 % Malťania (potomkovia starovekých Kartágincov a Féničanov), africkí a arabskí imigranti

Geografia: 5 ostrovov v Stredozemnom mori, obývané sú Malta, Gozo a Comino. Morská hranica: 196,8 km.

Podnebie: Maltské horúce, suché leto môže byť nepríjemné pre silné vetry, inak je typicky stredomorské. V júli dosahujú denné teploty okolo 36°C. V zime viac prší a teploty sa pohybujú medzi 10-14°C.  Neoddeliteľnou súčasťou maltskej klímy sú vetry. V lete vanie studená bríza, v zime  dokáže severovýchodný vietor griga na čas prerušiť aj prevádzku trajektov. Na jar a jeseň prináša severoafrický vietor xlokk vlhké a hmlovité počasie.

Doprava: Jazdí sa po ľavej strane. Malta akceptuje medzinárodné, národné i európske vodičské preukazy. Počas jazdy na diaľnici a mimo mesta je potrebné mať rozsvietené svetlá. Telefonovať z mobilného telefónu počas jazdy je zakázané. Maximálna povolená hranica alkoholu je 0,5 promile. Maximálna povolená rýchlosť je 64 km(40 míľ)/h mimo zastavaných oblastí, 40 km(25 míľ)/h v mestách a obciach. Cesty nie sú kvalitné. Autobusy jazdia po celej Malte a ostrove Gozo. Lístok sa kupuje u vodiča a odporúča sa uschovať ho. Je možné, že ho bude požadovať revízor. Ceny sú prijateľné. Oficiálne taxíky sú biele a mali by používať taxametre. Pri cestách na letisko a do prístavu sú stanovené pevné ceny. Medzinárodné letisko Luqa s relatívne hustým spojením do európskych miest. Vrtuľníkom z Valletty na ostrov Gozo to trvá 10 minút, trajektom 25 minút.
Hlavné prístavy sú Valleta na Malte a Marsaxlokka Mgarr na ostrove Gozo. Osobná linková doprava parníkmi a katamaranmi do talianskych prístavov Catania, Pozzallo a Syracuse. Čas plavby 90 minút, trajekty prepravujúce autá 3 hodiny. Trajektová linka je aj do Tripolisu (Líbya). Miestna lodná doprava sa plaví niekoľkokrát denne medzi Cirkewwou na Malte a Mgarrom na Goze (trvá asi 20 minút) so spojením na Comino.

Malta_3Malta_2Malta

Turizmus: Celé Maltské súostrovie je jednou z najkrajších častí sveta. Krajina láka teplým podnebím, kryštálovo modrým morom a pohostinnosťou obyvateľstva. V pobrežných vodách sa nachádza prekrásna fauna a flóra. Oblasť má veľmi dobré podmienky pre potápanie. V oblasti sa vystriedalo množstvo kultúr, ktoré tu zanechali svoje dedičstvo. Ostrov Gozo má svoju stredovekú architektúru a chrámy, je dobrým miestom na útek pred turistickým ruchom. Valletta je  prekrásne reštaurované, opevnené hlavné mesto so sériou námestí, palácov a katedrál. Má aristokratickú vznešenosť a nevšednú polohu. Úzke uličky a strmé schody vedú na mnohé atraktívne miesta. Medzi najdôležitejšie patrí katedrála sv. Jána, ktorá je pokladnicou maltského barokového umenia,  Národné múzeum archeológie a Národné vojenské múzeum Fort St. Elmo s pamiatkami z druhej svetovej vojny. Ostrov Comino bol kedysi úkrytom pirátov, dnes letovisko plné slnka-chtivých turistov, atrakciou je Modrá lagúna . Útesy Dingli sú až 220 m metrov vysoké, ponúkajúce prekrásny výhľad. Palác veľmajstrov zo 16. storočia, s jedinečnou zbierkou gobelínov, dnes sídlo maltského parlamentu a prezidenta. Podzemná nekropola Hal Saflieni Hypogeum z rokov  3600 až 3000 p. n. l., bolo tu nájdených okolo 7000 ľudských tiel. V priebehu storočí bola vysekaná do skaly, do hĺbky štyroch poschodí a patrí k najzaujímavejším pamiatkam na Malte. Palác sv. Antona postavený v 17. storočí ako dom veľmajstra Antoine de Paule.

Diplomatické zastúpenie

 Veľvyslanectvo Malty pre SR
Embassy of Malta
Opernring 5/1, A – 1010 Wien (Viedeň)
Republik Österreich (Rakúska republika)
Telefón: 0043/1 /586 50 10
E-mail: maltaembassy.vienna@gov.mt

Veľvyslanectvo SR pre Maltu
Ambasciata della Repubblica Slovacca,
Via dei Colli della Farnesina,
00194 Roma (Rím) Italy (Taliansko)
Telefón: 0039/06/3671 5200
Mobilný telefón:  0039/338/5432071

Fax: 0039/06/3671 5265
E-mail: emb.roma@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/rim

 www.gov.mt, www.visitmalta.com


Zväčšiť mapu

Akciové letenky