Holandsko

vlajka_holandskoOficiálny názov: Holandské kráľovstvo

Štátne zriadenie: Parlamentná monarchia. Koruna je dedičná podľa zásady prvorodenosti. Ak nie je mužský potomok, nastupuje na trón žena.

Hlavné mesto: Amsterdam

Najväčšie mestá: Rotterdam, Utrecht, Eindhoven

statny_znak_HolandskoRozloha: 41 526 km2

Počet obyvateľov: 16 645 313

Jazyk: holandčina, frísština, možno sa dohovoriť aj anglicky, nemecky, francúzsky

Mena: Euro

Náboženstvo: katolíci 30%, protestanti 11%, kalvinisti 6%, islam 6%

Národnostné zloženie: Holanďania (86,5 %), 13,5% Belgičania, Nemci a iný

Samosprávne členenie: 12 provincií riadených provinčnými radami na čele s komisármi menovanými kráľovnou

Geografia: Západná Európa, pobrežie Severného mora, zámorské územia: ostrovy Holandské Antily (do 10.10.2010) a Aruba v Karibskom mori. Veľkú čas svojho územia získali vysušením morského dna. Až 27% územia krajiny je pod úrovňou mora. Najvyšším bodom krajiny je Limburská kriedová plošina ktorá sa týči do výšky 321 m n. m. a v jej podloží sa ťaží čierne uhlie. Krajina takmer vôbec nemá lesy a jej poľnohospodárska pôda sa nachádza len na pobrežných pieskovo – ílovitých územiach.

Podnebie: Podnebie je tu do veľkej miery ovplyvnené Golfským prúdom a Severným morom. V zime je tu počasie s miernymi teplotami a malými snehovými zrážkami. V lete tu teploty dosahujú okolo 16 stupňov a sú tu časté dažde.

Doprava: Nespoplatňovaná sieť autostrád je dlhá vyše 2 000 km a asi 120 000 km ostatných ciest. Najvyššia povolená rýchlosť je 50 km/h v obci, 80 km/h na ostatných cestách a 120 km/h na autostrádach. Je tu vybudovaná moderná a hustá sieť železničnej dopravy. Holandsko má šesť letísk s pravidelnou dopravou. Okrem spojov do susedných krajín slúžia najmä na zbernú dopravu do Amsterdamu, jedného z piatich najdôležitejších leteckých križovatiek Európy. Letisko je vybudované na navážkach na mori, dráhy a plochy sú až štyri metre pod úrovňou morskej hladiny. Trajektová doprava slúži pre dopravu medzi ostrovmi a pevninou. Mestská hromadná doprava má špičkovú úroveň. V Amsterdame je metro, autobusy, električky a člny na kanáloch. Holanďania majú asi 13 miliónov bicyklov. Sú najčastejším dopravným prostriedkom na cestu do práce, školy i za nákupmi. Platí nepísané pravidlo, že cyklista má vždy prednosť, takže cyklisti dosť často jazdia neohrozene aj na červenú.

holand_2holand_1holand

Turizmus: Hlavné mesto Amsterdam mnohým pripomína Benátky, pretože veľa budov stojí nad vodou na koloch. Už v 13. stor. tu vznikla rybárska dedinka Amestelledame, ktorá sa čoskoro stala  centrom obchodu v západnej Európe a jedným z najdôležitejších prístavov. Neďaleká katedrála Nieuwe Kerk je miestom korunovácií holandských kráľov a vo Wester Kerk, renesančnom kostole s barokovým interiérom,  je hrob maliara Rembrandta van Rijna. V meste je jeho pamätník i Rembrandtov dom s mnohými umelcovými kresbami. Veľké prístavné mesto Rotterdam vzniklo v 13. stor. ako rybárska dedinka. Haarlem  je známy pestovaním hyacintov. V kostole Grote Kerk na námestí Grote Markt je organ s 5000 píšťalami. Centrom provincie Frízsko je mesto Leeuwarden,  ktoré vo svete preslávili zlatníci a kovotepci. V krajine sa usporadúvajú veľkolepé kvetinové festivaly a sprievody s vozmi ovenčenými hyacintmi a narcismi.

 Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v SR
Fraňa Kráľa 5, 811 05 Bratislava
Telefón: 00421/2 /5262 5081
E-mail: btl@minbuza.nl

Veľvyslanectvo SR v Holandsku:
Embassy of the Slovak Republic
Parkweg 1, 2585 JG Den Haag (Hague)
Holandsko (Netherlands)
Telefón: 0031 70 4167777
Mobilný telefón:  0031 653 361210
Fax: 0031 70 4167783
0031 70 4167782 – konzulárne oddelenie/Consular Section
E-mail: emb.hague@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/haag

Web: www.holland.com

Holandská agentúra pre cestovný ruch: www.visitholland.com
Inštitút kultúrneho dedičstva (informácie o kultúrnych zaujímavostiach a podujatiach): www.icn.nl
Zábava v Amsterdame: www.aub.nl


Zväčšiť mapu

Akciové letenky