Monako

Monako_vlajkaOficiálny názov: Monacké kniežatstvo

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Hlavné mesto: Monaco-Ville

Rozloha: 1 ,95 km2

Monako_znak

 

Počet obyvateľov: 37 796

Jazyk: francúzština, ligurčina, taliančina, monegaský jazyk, angličtina

Mena: Euro

Náboženstvo: katolíci 90%

Národnostné zloženie: Francúzi (47%), Monegaskovia, Taliani

Samosprávne členenie: Monako sa delí na štvrte: Fontvieille, La Condamine, Monaco-Ville a Monte-Carlo

Geografia: Kniežatstvo leží na Azúrovom pobreží, len 8 km od talianskej hranice v západnej časti Európy. Od skalnatého pobrežia terén stúpa terasovite k pohoriu Álp.

Podnebie: Krajina má stredomorské podnebie a až 300 slnečných dní do roka. Priemerné letné teploty sa pohybujú od 21°C do 26°C. Od decembra do januára sa teploty pohybujú okolo 8-12°C.

Doprava: Monako nemá dopravné letisko. Letisko v Nice slúži Monaku ako dopravné letisko s prepojením do všetkých významných európskych a svetových miest. Zo železničnej stanice v La Condamine pravidelne jazdia vlaky do Nice. Cesta trvá okolo 20 minút. Turistické autobusy majú vstup do hlavného mesta zakázaný. Autobusy do Monaka premávajú zo susedných francúzskych miest. Mestská autobusová doprava v Monaku má šesť liniek, ktoré vás odvezú na všetky atraktívne miesta. Nachádzajú sa tu dva prístavy a to vo štvrtiach, Condamine a Fontvielle, kde kotvia lode medzinárodných liniek a súkromné luxusné jachty.

Monako_01MonakoKasino_Monako

Turizmus: Monako je svetoznámym turistickým a rekreačným centrom. Vo štvrti Monaco Ville nájdete najkrajší výhľad na Stredozemné more. S prístavom je štvrť La Condamine prepojená strmou červenou tehlovou rampou postavenou v 16. Storočí, Rampe Major. Monte-Carlo spolu s Monaco-Ville sú výkladnou skriňou Monaka, známe pre kasíno a Grand Prix. Kasíno v Monte Carlo je najstarším európskym kasínom, otvoreným od roku 1865. Jardin Exotique so 7000 druhmi kaktusov, Antropologické múzeum a jaskyniach Observatory.
Musée Océanographique má vyše 90 nádrží s rybami a živým koralom. Tiež je tu vystavená práca Jacquesa Cousteaua a iných oceánológov. Palais du Prince, kráľovský palác z 13. storočia, jeden z najelegantnejších európskych hradov. Oplatí sa vidieť aj interiér. Ďalšou atrakciou je výmena stráží, koná sa každý deň pred dvanástou a trvá asi dve minúty.

Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži
125 rue du Ranelagh, Paris
75016 Francúzsko,  République française
Telefón: 0033171937333
Fax: 0033142887653
E-mail: emb.paris@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/pariz

Veľvyslanectvo Francúzska v SR
Hlavné námestie 7
812 83 Bratislava
Tel.: 00421 2 5934 7111
E-mail: diplo@france.sk
Web: ambafrance-sk.org/

www.visitmonaco.com, www.monte-carlo.mc

 


Zväčšiť mapu

 

Akciové letenky